29. 8. 2012 | Besedilo: Ba. P./STA
Gradbena stroka išče rešitve v energijski sanaciji stavb
29. 8. 2012 | Besedilo: Ba. P./STA
Gospodarska kriza je v preteklih letih močno prizadela slovensko gospodarstvo, predvsem sektor gradbeništva, je na delavnici o trajnostnem gradbeništvu dejal direktor Zavoda za gradbeništvo Slovenije Andraž Legat. Možnosti za spodbujanje gradbeništva vidi predvsem v energijski sanaciji stavb.
Po besedah direktorja Zavoda za gradbeništvo Slovenije Andraža Legata je tehnološka raven gradbeništva v Sloveniji še vedno zadovoljiva, težave pa imamo pri implementacijah raziskav v prakso.
Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk je pred začetkom delavnice Energetska učinkovitost in trajnostno gradbeništvo, ki je danes potekala na zavodu za gradbeništvo, poudaril, da so bile gospodarske panoge, ki so bile v preteklosti bolj izpostavljene mednarodni konkurenci, prisiljeni postati bolj konkurenčne. Preostali sektorji, ki v to niso bili prisiljeni, pa zaostali za konkurenco, je dejal Turk in med temi panogami izpostavil prav slovenski gradbeni sektor: »Razmeroma malo projektov oziroma majhen del zaslužkov slovenskega gradbeništva je nastal v pošteni in odkriti tekmi na mednarodnih trgih.«
Gradbeništvo je po njegovih besedah prepomembna naloga, da se država z njo ne bi ukvarjala, vendar mora interes obstajati tudi med podjetji: »Predvsem bi podjetja morala biti zainteresirana za to, da delajo kaj več kot zgolj javna naročila doma.« Priložnost za ponoven zagon gradbeništva vidi tudi v energijski sanaciji stavb.
V okviru delavnice Energetska učinkovitost in trajnostno gradbeništvo je bilo so danes potekale predstavitve več projektov na področju trajnega gradbeništva, med drugim tudi kompetenčni center Trajnostno in inovativno gradbeništvo, ki se ukvarja z izzivi, kako zmanjšati okoljske emisije. Gradbeništvo in stavbe so namreč vir približno 40 odstotkov okoljskih emisij v Evropi. Gradbeništvo pa proizvede kar tretjino odpadkov in porabi skoraj 20-odstotkov vode.