Jeklena vrata za pravo varnost

27. 6. 2007 | Besedilo: Katarina Nemanič

jeklena vrata, varnostne ključavnice, vhodna vrata, dosje

Protivlomna vhodna vrata naj bi zagotovila varnost pred vlomilci, ki se jih običajno lotijo tako, da jih poskušajo sneti s tečajev, zlomiti podboj ali pa zlomiti in prevrtati ključavnico. Kakovostno izdelana in vgrajena jeklena vrata, opremljena z varnostnimi ključavnicami in zatiči ter varnostnim ščitnikom cilindričnega vložka, jim bodo delo vsaj otežila, če že ne onemogočila. Od izdelovalca moramo zahtevati certifikat o kakovosti, povprašati o montaži ter možnostih izbire različnih sistemov zaklepanja, zvočni izolativnosti in zaradi velike teže vrat tudi o odpiranju.

O tem, iz katerega materiala morajo biti narejena kakovostna protivlomna vrata, kaj morajo imeti vgrajeno za dodatno varnost, ali so izdelana serijsko ali po željah naročnika ter na kaj je treba biti pozoren pri izbiri, smo se pogovarjali s tremi izdelovalci takšnih vrat pri nas.

Osnova vrat je jeklo

Jedro votlega krila mora biti obvezno jekleno, dodatno utrjeno z jeklenim okvirjem in jeklenimi ojačitvami, pravi Tomaž Pegan iz podjetja Top varovanje. Jeklo kot osnovo protivlomnih vrat poudarjata tudi Miha Ahačič iz podjetja Vovko in Gregor Vrhovnik iz podjetja Valmarketing. Slednji opozarja, da so na trgu tudi lesena, ki so le nekoliko ojačana in se zato prodajajo kot protivlomna. Vendar je treba vedeti, da običajno nimajo pridobljenega certifikata, ki bi dokazoval njihovo ustreznost, so pa precej cenejša. Zato priporoča, da se vedno odločimo za vrata z vgrajeno jekleno ploščo in jeklenim podbojem. Zanje je povprečno treba odšteti od 1100 do 1200 evrov.

Votli deli v vratnem krilu so zapolnjeni z izolacijskim materialom, ki zagotavlja protihrupno zaščito, zunanja stran krila in podboja pa je obložena z različnimi vrstami lesa. Izberemo lahko tudi različne obdelave in barve zunanje površine, pravijo sogovorniki. Večina vrat je izdelana serijsko, lahko pa jih prilagodijo željam naročnika. Tako se stranka lahko odloči tudi za vgradnjo neprebojnega stekla v vratno krilo in za stekleno nadsvetlobo, pravi Vrhovnik. Na izbiro so tudi različne vrste kljuk in ključavnic, dodajata Pegan in Ahačič.

Ključavnice z varnostnimi zatiči

Zelo pomemben element vrat je protivlomna ključavnica z varnostnimi zatiči. Teh naj bi bilo od devet do enajst, pravijo sogovorniki. Več zatičev pomeni večjo varnost, saj je vrata skoraj nemogoče odstraniti iz podboja, razloži Ahačič. Od štiri do šest zatičev je nameščenih v višini ključavnice, ti so premični in se odpirajo z vrtenjem ključa, drugi pa so nameščeni na strani podboja in so fiksni. Zatiči tudi preprečujejo povešanje vrat. Povedati je treba, da so kakovostna jeklena vrata težka približno 80 kilogramov, debela pa od 6 do 8 centimetrov, odvisno od debeline oblog, jeklene konstrukcije in debeline ključavnice. Za preprosto odpiranje morajo biti opremljena s posebnimi tečaji.

Kot pravijo sogovorniki, je napredek pri razvoju protivlomnih vrat najbolj viden pri sodobnih sistemih zaklepanja. Izbiramo lahko med mehanskimi blagajniškimi ali sef ključavnicami, ki jim uporabnik lahko sam zamenja kodo in cilindričnimi ključavnicami, vse pogostejša izbira pa so elektronske ključavnice s tipkovnico, na kateri je treba odtipkati kodo, in ključavnice na prstni odtis ali na odklepanje s kartico, tako da se ji le približamo. Sogovorniki se strinjajo, da elektronske ključavnice ne zagotavljajo večje varnosti od mehanskih, le njihova uporaba je preprostejša.

Najpogostejša izbira so cilindrične ključavnice

Po njihovih izkušnjah se naročniki največkrat odločijo za cilindrično ključavnico, ki se ob poskusu vloma ali izvleka cilindričnega vložka blokira. Opozarjajo pa, da mora biti cilindrični vložek z zunanje strani zaščiten z močnim ščitnikom iz posebne jeklene zlitine ali pa so vanj vgrajene jeklene kroglice. Oboje varuje pred vrtanjem in lomljenjem ščita. Pegan, ki protivlomna vrata prodaja tudi v sosednjo Italijo, je pri izbiri ključavnic opazil razliko med domačimi in italijanskimi kupci. Kar 95 odstotkov italijanskih kupcev se odloči za sef ključavnico in kljuko z nepremično bunko na zunanji strani, nasprotno pa se enak odstotek domačih kupcev odloči za cilindrično ključavnico in kljuko na obeh straneh vratnega krila.

Dodatno zaščito lahko zagotovimo še z različnimi dodatki. Najpogostejše je kukalo, naročniki se pogosto odločijo tudi za varnostno verižico ali varnostno priporo, ki dovoljuje odpiranje le za nekaj centimetrov. Nekatera vrata imajo na spodnjem robu še tesnilno metlico, ki se samodejno spusti, tik preden se zaprejo.

Sogovorniki še poudarjajo, da je pri protivlomnih vratih zelo pomembna pravilna vgradnja. Ta je suhomontažna in brez veliko umazanije. Poteka hitro, saj delo končano v enem dnevu, tudi če je treba prej odstraniti stara. Po njihovem je pomembno, da izdelovalec vrat opravi vse potrebno, tudi morebitna zidarska dela zaradi spremembe dimenzije vrat oziroma do popravi poškodbe zidu, ki so morda nastale med vgradnjo.

Delo in dom, 27. junij 2007

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE