13. 10. 2012 | Besedilo: K. J./STA
Pazljivo pri delu na strehi
13. 10. 2012 | Besedilo: K. J./STA
Največ nesreč pri delu s smrtnim izidom se zgodi v jesenskih in zimskih mesecih, zlasti v oktobru, opozarjajo na inšpektoratu za delo. Najpogostejši vzrok nesreč je padec delavca z višine, zato je potrebno zagotoviti predpisano zavarovanje delovišča, odgovornost pa je tudi na strani naročnika del. Inšpektorji bodo delovišča, ki nimajo ustreznega predpisanega zavarovanega delovišča, v naslednjih mesecih vzeli pod drobnogled.
Opozarjajo, da predstavljajo razmeroma "ugodni" jesenski dnevi za izvajanje najrazličnejših kratkotrajnih in vzdrževalnih del na deloviščih in predvsem strehah stavb ob neupoštevanju zahtevanih in predpisanih ukrepov veliko nevarnost.
"Delovni pogoji vsekakor niso idealni, kar velja predvsem za jutranje in večerne ure, dan pa je vse krajši. Tako tudi časovna stiska vpliva na izvajalce del, da opuščajo varnostne ukrepe, kajti njihova priprava in izvedba vseeno zahteva določen čas," opozarja glavni inšpektor za delo Franc Rančigaj.
Na tovrstnih deloviščih se morajo upoštevati določila uredbe o zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih, med drugim glede varovanju proti padcu v globino, dodajajo na inšpektoratu. Rančigaj pa opozarja, da imajo tudi naročniki oz. investitorji takšnih del v skladu z omenjeno uredbo določene obveznosti za izvajanje varnostnih ukrepov.
V zadnjih dveh letih so skoraj 18% delež vseh obravnavanih smrtnih nezgod pri delu predstavljale nezgode pri delu. Najpogostejši vzrok za nezgode v mesecu oktobru je v zadnjih dveh letih padec delavca z višine od 2m do 5m, in sicer kot posledica izgube ravnotežja, v enem primeru tudi zaradi delovanja električnega toka. V večini primerov so se nesreče zgodile v ponedeljek ali ob koncu tedna.