10. 12. 2015 | Besedilo: J. B.
Snežne freze: Moč in velikost zajemalne površine za sneg
10. 12. 2015 | Besedilo: J. B.
Snežne freze za individualno rabo so zaradi velike ponudbe različic in tudi razpona cene zdaj veliko bolj dostopne kot pred leti. Pri odločitvi za tip in moč stroja je odločilno, kolikšno površino nameravamo čistiti in kakšna je podlaga.
Moč motorja je prilagojena širini in višini zajemalne površine za sneg, za domačo rabo pa prevladujejo različice v razponu od približno 3,5 do 12 kW. Kupci, ki imajo opraviti z večjimi površinami, se najpogosteje odločijo za dvostopenjske freze z bencinskim motorjem, predvsem za čiščenje pohodnih poti pa zadostujejo tudi enostopenjske z manjšo in nižjo zajemalno površino. V tej skupini so poleg bencinskih tudi takšne z električnim pogonom. Opremljene so s polžem, ki meče sneg neposredno skozi cev, medtem ko je pri dvostopenjskih zajemanje snega ločeno od izmeta. Te imajo poleg zbiralnega polža še izmetni ventilator, ki potiska sneg v nastavljivo cev. Takšne so po besedah Stanislava Ajdovca iz Mercatorjeve M Tehnike primerne predvsem za čiščenje dovoza pred garažami, dvorišča in malo večjih površin. Tristopenjske, ki imajo ožja zbirna polža za sneg, poleg izmetnega pa še zbirni ventilator, pravi, se za individualne potrebe skoraj ne uporabljajo.
Pri njih je del za zajemanje snega širok od 50 cm do skoraj 80 cm, vse pa imajo nastavljiv izmet, tako po višini, dolžini in kotu, kar nam omogoča, da sneg odmetavamo tja, kamor želimo, ne pa denimo na sosedov dovoz. Dolžino izmeta je mogoče nastaviti od nekaj pa celo do 15 metrov, kar je odvisno od moči stroja, količine in strukture snega.
Se freze za ravne in nagnjene površine razlikujejo? V uporabi sta dva načina pogona: kolesni in gosenični, pravi Ajdovec. Po njegovih izkušnjah je čedalje bolj priljubljen kolesni, saj so tudi gume na kolesih v zadnjih letih po kakovosti zelo napredovale. Še vedno pa ima gosenični večjo stično površino s tlemi in je zato oprijemljivost s podlago boljša. Priporoča ga za čiščenje snega pri večjem naklonu in na neravnih, makadamskih tleh, saj je pri teh frezah zaradi spremembe težišča stroja laže nastaviti višino čiščenja. Dominko pa kot dodatno prednost snežnih frez s gosenicami navaja, da jih lahko upravljajo tudi telesno šibkejši.
Poudari, da je sneg najbolj odstraniti, še preden zmrzne. Če imamo opraviti s težjim, bolj mokrim snegom, se je čiščenja dvorišča in poti priporočljivo lotiti prej, kot če je puhast in lahek. Na naše presenečenje pa na koncu, na vprašanje o najpogostejših napakah pri uporabi snežne freze, še pove, da mnogi natočijo napačno gorivo in pozabijo na potrebno vzdrževanje po uporabi oziroma končani sezoni.