Standardizirana otroška igrala

2. 6. 2014 | Besedilo: S. O.

otroci, igrala

Ker se na otroških igriščih dogaja vse več poškodb, se marsikdo nagiba k uvedbi enotnih standardov za igrala. V Kanadi so ugotovili, da bi se ob standardizaciji igral poškodbe zmanjšale za skoraj 50 odstotkov. Največ je modric, ran, zlomov in zvinov, marsikateri otrok pa mora v bolnišnici poiskati tudi pomoč zaradi poškodbe glave ali hrbtenjače.

Marsikateri starš je v skrbeh za svojega malčka, ki pleza po različnih igralih na igrišču, da se ne bi poškodoval. V Kanadi, kjer so podrobneje pregledali statistiko otroških poškodb na igriščih, so prišli do presenetljivih rezultatov. Vsako leto se v tej severnoameriški državi na igriščih poškoduje več kot 28.000 otrok. Število hospitaliziranih otrok pa je v petih letih poraslo za osem odstotkov.

Čeprav otroška igrišča niso ista kot pred leti, temveč se nanje postavlja vedno nova, modernejša igrala za otroke, pa niso vse nove instalacije varne. V Kanadi ugotavljajo, da predvsem zato, ker ne obstajajo enotni standardi za igrala, ki bi jih bilo potrebno nujno sprejeti in tako poenotiti pravila na vseh igriščih. Direktorica travmatološkega oddelka otroške klinike v Montrealu, Debbie Friedman, opozarja, da starši in odgovorni vzgojitelji ne bi smeli pustiti otroke, da se igrajo na igralih na katerih lahko pride do poškodb, tudi hujših: »Telesna dejavnost na prostem je izredno pomembna za motoričen in psihološki razvoj otroka, čeprav na igrišču obstajajo tveganja za otroke. Večina otrok (90%), ki se poškoduje na igrišču, ni hospitalizirana. Tisti, ki pa so sprejeti v bolnišnico, potrebujejo včasih operativen poseg, vsekakor pa veliko rehabilitacije.«

Poškodbe so različne, večina pa jih je povezanih s padcem ali udarcem. Tako je največ modric, zlomov in zvinov, ne manjkajo pa tudi hujše poškodbe kot so pretres možganov, poškodba glave ali hrbtenice. Strokovnjaki zato svetujejo, da se otroci izogibajo igrišč s trdimi podlagami kot je beton in naj se raje igrajo na tistih s travo.

Prav v Kanadi so ugotovili, da so tista igrišča, ki ustrezajo varnostnim standardom in se jih ne zanemarja, ampak nenehno obnavlja, veliko bolj varna, saj se na njih zgodi opazno manj poškodb otrok. Če bi se uvedli enotni standardi za otroška igrala, pa bi po njihovem mnenju poškodbe lahko zmanjšali za kar 49 odstotkov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE