V Ribnici eden največjih nizkoenergijskih lesenih vrtcev

24. 10. 2013 | Besedilo: Ba. P.

nizkoenergijska gradnja, riko, vrtec, lesena gradnja

V Ribnici so v teh dneh slavnostno odprli prvi del novega vrtca, ki bo septembra prihodnje leto, ko bo končana tudi druga faza gradnje, eden največjih nizkoenergijskih vrtcev pri nas – z nekaj manj kot 4000 kvadratnimi metri uporabnih površin in stavbo z 20 igralnicami. Naložba je vredna 5,1 milijona evrov.

Prva faza gradnje novega vrtca je vključevala izgradnjo upravno-gospodarskega objekta in razčlenjenega lesenega objekta za otroke s skupaj več kot 2500 kvadratnimi metri notranjih uporabnih površin – z desetimi igralnicami, spremljajočimi prostori za deset oddelkov, kuhinjo, pralnico in drugo infrastrukturo. V okviru prve faze gradnje so bili urejeni še igrišče, dostopi, dovozi, parkirišča in druge manipulacijske površine. V drugi fazi, katere zaključek je predviden v septembru 2014, bodo zgradili še deset oddelkov. Takrat bo na nekaj manj kot 4000 kvadratnih metrih uporabnih površin vseh 360 otrok, medtem ko bo 212 vrtičkarjev v novih prostorih že od 4. novembra letos.

V ribniški občini so se zaradi prostorske stiske v starem vrtcu, posledičnega neizpolnjevanja prostorskih normativov in dotrajanosti montažnih objektov odločili, da bodo pogoje varstva otrok izboljšali z novim vrtcem. Stare stavbe vrtca, zgrajene leta 1977 in 1987, so bile neprimerne za bivanje oziroma varstvo otrok tudi po mnenju inšpekcije. V sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije so tako med letoma 2009 in 2010 izvedli javni natečaj za najustreznejšo arhitekturno-urbanistično rešitev za novogradnjo vrtca v Ribnici, komisijo je prepričala rešitev arhitektov Bojana Mrežarja, Renata Rajnarja in Petra Rijavca iz arhitekturnega biroja Arhi-tura.

Za generalnega izvajalca obeh faz je bilo na javnem razpisu izbrano podjetje Riko, kjer pravijo, da so pri gradnji upoštevali vse postulate kakovostne gradnje in objekt (I. faza) predali naročniku v dogovorjenem roku. V izvedbo so vključili lokalne partnerje, kot so Grafit, Kovinar Kočevje, Šilc Trade, Tanko, Inles, Krempa, Lesing, Gorenje GTI, SPM Jaka in druge, ter skupaj z njimi zagotovili naročniku in uporabnikom kakovosten, nizkoenergijski objekt. Lesena zgradba bo po izračunih porabila za ogrevanje približno 30 kWh/m² toplotne energije, medtem ko »običajne« stavbe za ogrevanje porabijo od 60 do 300 kWh/m² toplotne energije. Te številke jo po pravilniku o učinkoviti rabi energije v stavbah uvrščajo v energijski razred B2 oziroma med nizkoenergijske objekte, pravijo v podjetju Riko.

V objektu je toplotna postaja za daljinsko ogrevanje z lesno biomaso, klima naprave za hlajenje (po možnosti dogrevanje in pripravo sanitarne vode), za rezervo je tu plinska peč, vgrajen pa je tudi celovit prezračevalni sistem z rekuperacijo, ki skrbi za vedno svež zrak v vseh objektih oziroma prostorih, tako v igralnicah kot v kuhinji in prostorih uprave.

Naložbo, vredno 5,1 milijona evrov, delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa krepitev razvojnih potencialov za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete: Razvoj regij, prednostne usmeritve: Regionalni razvojni programi.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE