24. 10. 2013 | Besedilo: Ba. P.
V Ribnici eden največjih nizkoenergijskih lesenih vrtcev
24. 10. 2013 | Besedilo: Ba. P.
V Ribnici so v teh dneh slavnostno odprli prvi del novega vrtca, ki bo septembra prihodnje leto, ko bo končana tudi druga faza gradnje, eden največjih nizkoenergijskih vrtcev pri nas – z nekaj manj kot 4000 kvadratnimi metri uporabnih površin in stavbo z 20 igralnicami. Naložba je vredna 5,1 milijona evrov.
Prva faza gradnje novega vrtca je vključevala izgradnjo upravno-gospodarskega objekta in razčlenjenega lesenega objekta za otroke s skupaj več kot 2500 kvadratnimi metri notranjih uporabnih površin – z desetimi igralnicami, spremljajočimi prostori za deset oddelkov, kuhinjo, pralnico in drugo infrastrukturo. V okviru prve faze gradnje so bili urejeni še igrišče, dostopi, dovozi, parkirišča in druge manipulacijske površine. V drugi fazi, katere zaključek je predviden v septembru 2014, bodo zgradili še deset oddelkov. Takrat bo na nekaj manj kot 4000 kvadratnih metrih uporabnih površin vseh 360 otrok, medtem ko bo 212 vrtičkarjev v novih prostorih že od 4. novembra letos.
V ribniški občini so se zaradi prostorske stiske v starem vrtcu, posledičnega neizpolnjevanja prostorskih normativov in dotrajanosti montažnih objektov odločili, da bodo pogoje varstva otrok izboljšali z novim vrtcem. Stare stavbe vrtca, zgrajene leta 1977 in 1987, so bile neprimerne za bivanje oziroma varstvo otrok tudi po mnenju inšpekcije. V sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije so tako med letoma 2009 in 2010 izvedli javni natečaj za najustreznejšo arhitekturno-urbanistično rešitev za novogradnjo vrtca v Ribnici, komisijo je prepričala rešitev arhitektov Bojana Mrežarja, Renata Rajnarja in Petra Rijavca iz arhitekturnega biroja Arhi-tura.
Za generalnega izvajalca obeh faz je bilo na javnem razpisu izbrano podjetje Riko, kjer pravijo, da so pri gradnji upoštevali vse postulate kakovostne gradnje in objekt (I. faza) predali naročniku v dogovorjenem roku. V izvedbo so vključili lokalne partnerje, kot so Grafit, Kovinar Kočevje, Šilc Trade, Tanko, Inles, Krempa, Lesing, Gorenje GTI, SPM Jaka in druge, ter skupaj z njimi zagotovili naročniku in uporabnikom kakovosten, nizkoenergijski objekt. Lesena zgradba bo po izračunih porabila za ogrevanje približno 30 kWh/m² toplotne energije, medtem ko »običajne« stavbe za ogrevanje porabijo od 60 do 300 kWh/m² toplotne energije. Te številke jo po pravilniku o učinkoviti rabi energije v stavbah uvrščajo v energijski razred B2 oziroma med nizkoenergijske objekte, pravijo v podjetju Riko.
V objektu je toplotna postaja za daljinsko ogrevanje z lesno biomaso, klima naprave za hlajenje (po možnosti dogrevanje in pripravo sanitarne vode), za rezervo je tu plinska peč, vgrajen pa je tudi celovit prezračevalni sistem z rekuperacijo, ki skrbi za vedno svež zrak v vseh objektih oziroma prostorih, tako v igralnicah kot v kuhinji in prostorih uprave.
Naložbo, vredno 5,1 milijona evrov, delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa krepitev razvojnih potencialov za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete: Razvoj regij, prednostne usmeritve: Regionalni razvojni programi.