13. 9. 2023 | Besedilo: J. B.
MOS 2023: Sejem v znamenju zelenega prehoda
13. 9. 2023 | Besedilo: J. B.
Na razstavišču Celjskega sejma poteka med 13. in 17. septembrom sejem MOS, ki letos praznuje že 55. obletnico. Program je tematsko razdeljen na pet segmentov: Dom, Tehnika in energetika, Turizem, B2B in Plus. Na prireditvenih prostorih in spremljajočih dogodkih je poudarek na izobraževalnih vsebinah in prehodu družbe v zeleno prihodnost, obiskovalci pa lahko poiščejo odgovor na svoja vprašanja, povezana z domom in energijsko učinkovitostjo, v brezplačnih tematskih svetovalnicah mreže Ensvet, ki deluje pod okriljem Eko sklada.
Tematika zelenega prehoda bo na sejmu izpostavljena s sončnimi elektrarnami, električno mobilnostjo in trajnostnim razvojem. Prvi dan sejma je tako tudi v znamenju posveta Evropska direktiva o fotovoltaiki na javnih stavbah, ki ga soorganizirajo Združenje slovenske fotovaltaične industrije in regijske razvojne agencije.
V razstavnih dvoranah je zbrana ponudba več kot 1000 razstavljavcev za dom, gradnjo, prosti čas in zdravo hrano, predstavlja se slovenska modna industrija, pomembno vlogo pa ima tudi program, ki ga Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije prireja skupaj s svojimi sekcijami, območnimi zbornicami, člani in poslovni partnerji. Na njenem prostoru bosta v ospredju Ulica obrti s predstavitvijo enajstih obrtnih poklicev ter mednarodno poslovno srečanje Connect2Slovenia z udeležbo približno sto podjetnikov iz desetih držav.
Nabor rešitev za dom, ponudbe za prosti čas in promocija zdravja
V segmentu Dom lahko obiskovalci dobijo pregled nad tržno ponudbo in sodobnimi tehnologijami na področju montažnih hiš, gradbenega materiala, fasadnih sistemov, suhe gradnje, stavbnega pohištva, sanitarnih in strojnih inštalacij, keramike in kopalniške opreme, ogrevanja, hlajenja in prezračevanja, fotovoltaike in hranilnikov energije, zaključnih materialov, kot so talne in stenske obloge, pohištva in notranje opreme ter zunanje ureditve.
V segmentu Turizem se med drugim predstavlja ponudba turističnih krajev iz vse Slovenije, tudi butične lokacije, kmetije in ponudniki domače hrane. Zastopani so pohodništvo, kolesarjenje, zimska, vodna in adrenalinska doživetja, razstavljavci s področja kampinga in karavaninga z avtodomi in opremo zanje, sodelujejo pa tudi ponudniki velnes, zdraviliškega, kongresnega, kulturnega in dentalnega turizma.
Obiskovalcem sejma so med spremljevalnimi prireditvami namenjene tudi raznolike vsebine s področja zdravega načina življenja. Tako lahko spoznajo uporabo defibrilatorja in postopek oživljanja, si dajo dali izmeriti sladkor v krvi ali krvni tlak in strokovnjakom Nacionalnega inštituta za javno zdravje zastavijo vprašanja o nalezljivih boleznih.
Prireditve Obrtno-podjetniške zbornice
Na prostoru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije velja med obiskovalci tradicionalno največ zanimanja za Ulico obrti in rokodelskih delavnic, sicer namenjeno predvsem učencem in dijakom, ki se odločajo za poklicno pot.
Drugi dan sejma, v četrtek, bo v prostorih Kongresnega centra Celje potekalo mednarodno poslovno srečanje Obrtno-podjetniške zbornice, v petek pa bo Dan gospodarske diplomacije – oba dogodka bosta dobrodošla za navezovanje poslovnih stikov.
Vstopnice in urnik
Enotna cena za obisk prvega dne sejma je 5 evrov, preostale dni so vstopnice za odrasle po 9, za učence, dijake in študente 6, za upokojence 7, za kolesarje 5 in za družine (do dva odrasla in do pet otrok do 18. leta) 18 evrov. Vstopnica po 15. uri stane za vse kategorije posameznikov 5, za družine 10 evrov. Predšolski otroci ter invalidi na vozičkih in njihovi spremljevalci imajo prost vstop. Obiskovalce lahko na sejmišče spremljajo psi.
Sejem je odprt vsak dan med 9. in 18. uro, v nedeljo do 17. ure.
Povezava med gospodarstvom in znanostjo
Program MOS izpostavlja tudi povezanost gospodarstva in znanosti. Obiskovalci si lahko ogledajo visokotehnološke inovacije, nove tehnologije in primere dobre prakse sodelovanja znanosti in gospodarstva. V okviru Stičišč znanosti in gospodarstva predstavljajo svoje dosežke inštituti, fakultete, univerze in visokotehnološka podjetja. Inovacije so usmerjene na področja elektronike, mehatronike, avtomatike, robotike, energetike, bionike, IKT, nanotehnologij, biotehnologij, vesoljskih tehnologij in drugih področij. Cilj sejemske predstavitve je pospešiti razvoj visokotehnoloških inovacij in k sodelovanju pritegniti tudi mlade raziskovalce. V okviru celovite predstavitve so pozornost namenili tudi novim poklicem in perspektivnim izobraževalnim programom na tem področju.
Letošnja zanimivost je predstavitev bionike s projektom tehnološke virtualizacije bionske glave. Demonstratorji bodo prikazali stimulatorje in različne vsadke, ki jih sodobna medicina uporablja za zdravljenje hudih nevroloških bolezni in diagnostiko.
Strokovnjaki Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru predstavljajo bionskega človeka v virtualnem okolju, ogledati si je mogoče optične in fotonske inovacije ter način dekodiranja možganskih signalov po možganski kapi. Predstavljeni so tudi trendi razvoja na področju umetne inteligence.
Kemijski inštitut se obiskovalcem predstavlja s tremi izumi, z zeleno sintetsko platformo za pripravo različnih ksantofilnih estrov, s formulacijo kanabinoidov in njihovih kislinskih oblik s povečano stabilnostjo in vodotopnostjo ter s kemijsko reciklažo poliuretanskih pen z amini.
!!galerija!!
Digitalizacija treh področij življenja
Na letošnjem MOS sodelujejo predstavniki ministrstev, ki obiskovalce seznanjajo z digitalnimi storitvami javnih ustanov za digitalno preobrazbo, ki bo po eni strani olajšala naša vsakdanja opravila ob obisku ustanov, po drugi pa korenito spremenila naše življenje. Predstavitev poteka v sklopu sejemskega segmenta MOS B2B.
Na sejmu se bo mogoče seznaniti s tremi sklopi digitalne preobrazbe: rešitve za digitalizacijo gospodarstva, rešitve za digitalizacijo izobraževanja in rešitve za digitalizacijo javne uprave in dvig digitalnih kompetenc državljanov.
Za posameznike sta najbolj zanimiva zadnja dva segmenta. Digitalizacija namreč omogoča vse bolj inovativne načine izobraževanja, napredne učne tehnike, interaktivne procese, hkrati pa bo vplivala na opuščanje nekaterih poklicev in uvajanje novih, čemur mora izobraževanje slediti. Pri rešitvah za digitalizacijo javne uprave in dvig digitalnih kompetenc celotnega prebivalstva je glavni poudarek na spodbudi, da bi državljani čim bolj lahko izkoristili prednosti, ki jih prinaša digitalizacija.