Bova kupila stanovanje, hišo ali gradila sama?

30. 1. 2018 | Besedilo: Andrej Jager | Fotografije: osebni arhiv

hiša, gradbena parcela, Andrej Jager, kolumna, gradnja hiše

Eden največjih mejnikov, ki zaznamuje življenje mlade družine v Sloveniji, je odločitev, da gre na svoje. Tudi življenje najine družine, zdaj že z dvema majhnima otrokoma, se je začelo v mansardi hiše staršev. Najem, nakup stanovanja, nakup ali gradnja hiše?

Rada bi imela svojo hišo. Za naju je bila najprej to bolj želja kot cilj. Nisva imela parcele, prvi otrok je bil na poti, še zaposlitvi nista bili zagotovljeni. Nisva se podrobneje ukvarjala s hišo, bolj s tem, kam jo postaviti. Brez pretirane zaletavosti sva brskala po nepremičninskih spletnih straneh v iskanju parcele. 

Kako veliko parcelo potrebujeva in koliko sva zanjo pripravljena plačati? Ponudba je velika, želje tudi, nekoliko drugače je z dejanskimi potrebami in finančnimi zmožnostmi. 

Postavljene sva imela le osnovne kriterije: ugodna lokacija, ne predaleč od službe, približna komunalna urejenost, bližina avtoceste, šole, vrtca in trgovine. Kmalu sva ugotovila, da je treba upoštevati še vse kaj drugega kot želje. Ker sva iskala lokacijo v bližini mesta, a še zmeraj na podeželju, sva se odločila, da velikost parcele ne bo omejena zgolj na zazidljiv prostor in dovoz, temveč tudi vrt, zelenico, prostor za kakšno drevo.


Gradbena parcela

Poleg velikosti in cene so na odločitev vplivali tudi drugi dejavniki, na katere so naju opozorili, ko sva povpraševala po parcelah. Ko sva našla takšno, ki nama je bila všeč, sva preverila:

  • Ali je zemljišče zazidljivo, sva se prepričala iz lokacijske informacije, ki jo je imel prodajalec. Na dokumentu je razviden namen uporabe zemljišča, ali je zazidljivo ter kakšen tip in velikost objekta je mogoče graditi. Lokacijska informacija naj ne bi bila starejša od enega leta, saj se lahko s spremembo prostorskih načrtov občine spremeni namembnost zemljišča. Na dokumentu je razvidno lastništvo parcele, ni pa to zadostno dokazilo, saj je zemljišče lahko obremenjeno s hipoteko.
  • Prav zaradi tega je dobro, da se nakup izvede prek agencije, ki v zemljiški knjigi preveri, ali so na parcelo vpisana bremena in služnosti. To sicer lahko naredi kupec tudi sam. S tem nisva imela nobenih stroškov, saj je tudi prodajalec želel, da se vse opravi prek agencije, ki je imela vso dokumentacijo že pripravljeno na vpogled.

!!galerija!!


  • Komunalna urejenost: voda in elektrika potekata v neposredni bližini parcele. Če vodi tečejo po sosedovem, je za napeljavo do parcele treba podpisati služnostne pogodbe z lastniki zemljišč. Bliže ko so vodi, cenejša bo investicija.
  • Lega: sončna in na ravnini. Takšna bi bila idealna zaradi manjših stroškov gradnje. Imela sva srečo, saj sva našla takšno, ki je ves dan obsijana s soncem. Na vrhu vzpetine imamo skoraj ravnino, tako da z izkopom ne bo večjih težav. Lahko pa bi bil teren plazovit. Geologa nismo najeli, saj pretirane strmine ni in na pogled ni bilo zaznati, da bi že kaj drselo. Tukaj sva malo tvegala in za zdaj ni videti, da bi bilo kaj narobe. Upam, da se ne motim.
  • Sosedje in odnosi med njimi: to je bila zadnja neznanka pri odločanju za nakup. Imava dva bližnja soseda. O prvem, prodajalcu, sva veliko izvedela, čeprav ga nisva poznala. To je prednost manjših mest, kjer vsak vsakega pozna. Malo povprašaš in veliko izveš. Odšla sva tudi do drugega soseda. Drug o drugem sta imela povedati le dobro, ko so potrditve prišle tudi od znancev, ki najine bodoče sosede dobro poznajo, nisva več odlašala.


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE