Kolumna Andreja Jagra: Priprava špalet za okna

Pred vgradnjo stavbnega pohištva je treba odprtine v stenah pripraviti na montažo oken in vrat. Najbolj ključna je izvedba toplotne izolacije na špaletah za preprečitev toplotnih mostov. Tukaj obstaja več različnih možnosti, vsak samooklicani strokovnjak ima svojo različico. Medtem ko še redki špalet sploh ne obdelajo in jim okna montirajo kar na golo steno, drugi priporočajo izvedbo toplotne izolacije špalet kar v enaki debelini, kot bo debelina izolacije na fasadi. Pri stavbnem pohištvu so možnosti toplotnih mostov največje, prav tako so tukaj največji prehodi toplote nasploh. Zato je toplotna izolacija ne glede na tip načrta nujna. Najbolj pogosto izvedena izolacija je od 2 do 3 cm stirodurja.

Odprtine za stavbno pohištvo v nekaterih tipskih načrtih ne sledijo več sodobnim trendom ali zahtevam po debelini toplotne izolacije. Tudi v mojem načrtu je tako. Rezultat tega je, da so okenske in vratne odprtine premajhne, da bi na špalete lahko nalepili več centimetrov debelo izolacijo. Že pri samo npr. petih centimetrih izolacije na špaletah, pri oknu dimenzije kvadratnega metra, ta zavzame vsaj 10 odstotkov odprtine, če sploh ne upoštevamo lepila in možnost, da odprtina ni pozidana do milimetra naravnost. Sprejeti je treba kompromis med optimalno toplotno izolativnostjo in velikostjo okna. Večja kot bo izolativnost, manjše bo okno, manj bo svetlobe in tudi na videzu se pozna.

Odprtine za stavbno pohištvo v nekaterih tipskih načrtih ne sledijo več sodobnim trendom ali zahtevam po debelini toplotne izolacije.

Zaradi opisanih razmer sem se odločil, da na špalete prilepim (samo) 2 cm stirodurja. Za lepilo bom uporabil kar purpen. Kolikor mi je uspelo prebrati, je purpen purpenu enak, zato sem izbral najcenejšega. Pri izbiri materiala se tega ne dela, vendar pri purpenu ne vidim težav, saj bo kasneje izolacija najprej pritrjena skupaj z oknom ob steno in kasneje zaribana še z malto. 

Pred vgradnjo stirodurja sem vsako odprtino pregledal in pripravil za lepljenje. Po obodu odprtin sem odstranil vso odvečno malto, ki se je pri gradnji razlezla čez opeko. Izkoristil sem še zadnjo priložnost in štiri okenske odprtine povišal za eno opeko, predvsem iz funkcionalnih razlogov. Špalet nisem zagladil (po domače zaribal z malto), čeprav to nekateri storijo. Jaz ne vidim razloga, saj bo izolacija kasneje tako v celoti pokrita z ometom.

!!galerija!!


Lotil sem se lepljenja. Debelina zunanje stene je 29 cm, širina plošče ekstrudiranega polostiterena (XPS, ki mu po imenu blagovne znamke po domače pogosto rečemo kar stirodur)  pa 60 cm. Vsako ploščo sem tako lahko enostavno rezal čez polovico. Odvečen centimeter bo gledal čez zunanjo steno. To celo priporočajo, upam, da ne bo v napoto fasaderju.

Pri vsakem oknu sem najprej polepil zgornjo stranico odprtine in nato stranski stranici, ki sta tako podpirali zgornji kos izolacije. Na koncu sem nalepil stirodur še na spodnjo stranico odprtine. Na primerno dolžino odrezan kos XPS sem nanesel purpen in ga pustil stati približno 3 minute, da je do konca nabreknil, postal bolj kompakten in lepljiv. S tem sem si zagotovil boljšo stabilnost nameščene izolacije. Če je bil stirodur nameščen prehitro, je purpen potiskal izolacijo stran od stene in mi pokvaril linijo. Ker špalete niso bile zaribane, se je purpen imel kam širiti, kar je tudi omililo posledice njegove delovanja.

Delal sem sam, zato sem imel kar nekaj težav.

Relativno enostavno lepljenje je bilo zahtevnejše le pri balkonskih vratih, saj sem zaradi razpona moral stirodur podpirati z deskami. Delal sem sam, zato sem imel kar nekaj težav. Pri večjih razponih bi prav prišel dodaten par rok. Pri oknih podpiranje ni bilo potrebno, saj sta stranski izolaciji dobro opravili svoje delo podpornega elementa. Najlažje je bilo namestiti spodnjo stranico, kjer sem porabil ostanke, ki pa jih je bilo treba obtežiti. Zaradi majhne teže jih je rado dvigovalo.

S stirodurjem sem oblepil vse štiri stranice odprtin za stavbno pohištvo in ga prvih 20 minut neprestano spremljal z vodno tehtnico. Čeprav se purpen kmalu napihne v svojo končno obliko, se majhne spremembe v volumnu poznajo in so potrebni popravki. Dovolj je že bilo, da sem izolacijo rahlo pritisnil nazaj ob steno in je tako tudi ostalo. Na koncu sem zadevo že dobro obvladal, v začetku pa sem imel tudi nekaj popravkov. Prehitra namestitev brez čakanja, da se purpen napihne, in nespremljanje situacije sta privedla do tega, da sem moral izolacijo izrezati in jo lepiti na novo.

Izolacijo sem namestil tudi na mesta, kjer bodo nameščene žaluzije. Že pri gradnji je zidar upošteval, da bo pod žaluzijami toplotna izolacija, zato je nad vsakim oknom in balkonskimi vrati pustil približno 3 cm prostora, da je po namestitvi stirodur v ravnini z zunanjo steno. Tokrat sem si vnaprej pripravil 20 cm široke izolacijske plošče, ki sem jih nameščal tako, da izolacija sega približno 10 cm čez rob na vsaki strani odprtine. Špalete so pripravljene. Čas je za nov shopping. Gremo izbirat okna!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE