Kolumna Andreja Jagra: Priprave in polaganje talnih oblog

Nabor in izbiro talnih oblog sem že obdelal v enem izmed preteklih prispevkov. Zdaj je kupljeno treba še vgraditi. Čeprav bodo vsa dela opravili izkušeni mojstri, je na meni, da prostore pripravim.

V novem domu bomo torej hodili po keramiki in parketu. Slednjega sem kupil že lansko leto, saj sem optimistično predvideval, da ga bomo jeseni že lahko položili. V istem času sva kupila tudi keramiko. Dokler se estrihi ne posušijo, tako nimamo kaj razmišljati o polaganju. Po vlitju estrihov pa se je pokazalo še toliko opravil, da so meseci kar leteli in polaganje sem zamikal. Ureditev fasade, suhomontaža, kitanje, pleskanje, dela je bilo toliko, da smo ploščice položili šele decembra, parket pa je še čisto svež, aprilski.

Če se bosta v prostoru stikali dve talni oblogi, je treba vedeti, katera mora biti položena prva.

Če se bosta v prostoru stikali dve talni oblogi, je treba vedeti, katera mora biti položena prva. V našem primeru je to keramika v kopalnicah, shrambi, predsobi kurilnici in kuhinji. V teh prostorih, razen v predsobi in kuhinji, je že estrih vlit za centimeter nižje od drugih prostorov v hiši za primer izlitja vode. To je vidno le pri odprtini za vrata, kjer se prostori stikajo. Posebnih navodil keramičar tukaj ni potreboval, saj je keramiko položil do roba, kjer je vidna dilatacija.

Pred polaganjem ploščic sem prostore prepleskal. To niti ni tako nujno, sem se pa za to odločil, ker ni potrebe po posebni zaščiti tal. V vseh prostorih mi zaradi časovne stiske to ni uspelo in nas zato čaka kar nekaj drgnjenja tal, kjer so ploščice zdaj položene.

Smotrno razmišljanje izvajalca tako močno olajša delo svojemu nasledniku, če so le mojstri pravi.

Odločila sva se, da v kopalnicah ne bo pršne kadi, ampak breznivojska kabina s kanaleto. O tem sva veliko razmišljala, predvsem me je skrbelo, da ne bi kaj zamakalo. Vse je odvisno od keramičarja, ki mora pravilno zatesniti in hidroizolirati tla. Potreboval je tudi kanaleto. Cene solidnih kanalet se gibljejo od 90 evrov dalje.  Pri polaganju je prišla zelo prav tudi skica, ki so nama jo izrisali v trgovini, kjer sva kupila ploščice. Na njeni podlagi sva tudi kupila material, zato presežkov ni bilo. Razen kar ostane v odprtem paketu, drugače ne gre. Pred prihodom keramičarja sem moral poznati tudi podatek o debelini parketa, da se je lahko čim bolj približal višini, ki jo bo 'lovil' parketar. Smotrno razmišljanje izvajalca tako močno olajša delo svojemu nasledniku, če so le mojstri pravi. Takšno situacijo imam v dnevno-kuhinjskem prostoru, kjer se bosta stikali površini s parketom in ploščicami. Po skici je mojster ploščice položil po kopalnicah. Za kuhinjski del, za katerega sva izbrala ploščice z lesnim motivom, pa sva samo določila smer polaganja. Večjega dela pa v prostorih s keramiko nisem imel. Cena keramičarja je bila 12 evrov brez DDV na kvadratni meter.

!!galerija!!


Saj je samo kurilnica, sem si pravil in kupil prve, ki so vsaj približno ustrezale že položenim. Napaka! Po steni položene ploščice zdaj nekoliko kazijo videz prostora, pa čeprav samo kurilnice.

Pri nakupu ploščic sem pozabil na ploščice za steno v kurilnici, kjer bo umivalnik. Kupil sem jih samo za tla, zato jih je zmanjkalo. Saj je samo kurilnica, sem si pravil in kupil prve, ki so vsaj približno ustrezale že položenim. Napaka! Po steni položene ploščice zdaj nekoliko kazijo videz prostora, pa čeprav samo kurilnice. Verjetno se bom navadil. Še dobro, da nisem tega storil v kuhinji. Kako dolgo bi mi šele potem žugala in očitala žena?!

Po večmesečnem odlaganju je na vrsto prišel še parket. Res sem se trudil, da bi pravočasno opravil vsa umazana dela, da ne bi parketa že kar takoj izpostavili pesku in prahu. Povečini mi je uspelo, še vedno pa pride kakšna podometna doza, ki jo je treba povečati zaradi pametnih modulov (dimerjev). Po navodilih parketarja sem enkrat prebelil vse stene in dokončno opleskal ves strop v hiši. Druga plast beleža pride na vrsto zdaj, ko je parket poležen. Hiša ima mansardo, do katere vodijo stopnice. Da bi parket v mansardi uravnali z zadnjo stopnico, je le ta morala biti  vgrajena prej, da ji je lahko partetar prilagodil parketno ploščo. Torej smo prej potrebovali še stopnice. Še to, kot da vsega že ni dovolj. To je tudi eden od razlogov, da smo parket polagali šele zdaj.

Pred začetkom polaganja je parketar izmeril vlago v estrihu. Glede na to, da je od vlitja že več kot pol leta in da smo imeli celo zimo vključeno talno gretje, je bilo logično, da je bila vlaga dovolj nizka, pod 2 odstotkoma. Izmeril je tudi vlago v prostoru in zunaj hiše. Izmeril je celo vlago v parketu. Vse to naj bi bilo pomembno v primeru uveljavitve garancije. Dogovorila sva se tudi za smer polaganja in o tem, da med prostori ne bo dilatacije. To naj ne bi bilo več potrebno, kar mi z estetskega vidika zelo ustreza. Material, parket, lepilo in letve so pripeljali nekaj dni prej, da se aklimatizirajo.

Težava je bila, ker sem v želji po čim hitrejšem sušenju križno zračil in s tem prehitro osušil estrih na teh kritičnih mestih.

Vso površino je parketar zbrusil in očistil nečistoč. V tej fazi se izkaže kvaliteta estriha. Ugotovila sva, da se je na mestih pri balkonskih vratih prehitro sušil in se zdaj nekoliko lušči. Parketar je moral uporabiti posebno lepilo, ki se globje zažre v tla in tako zagotovi boljši oprijem parketa, ki smo ga lepili na tla. Težava je bila, ker sem v želji po čim hitrejšem sušenju križno zračil in s tem prehitro osušil estrih na teh kritičnih mestih. Drugi problem se je pojavil prav tako pri balkonskih vratih, ker so bila previsoka oziroma je bil estrih prenizek. Spomnim se, da so prejšnji mojstri v tem delu že vlili maksimalno debelino estriha, več pa ni šlo. Problem se očitno vleče že od temeljne plošče naprej. Tudi to sva elegantno rešila z letvijo. Povsod drugod je teklo gladko. Ko bodo vgrajena še vrata, se s parketarjem ponovno slišiva, da pritrdi še preostale letve. Cena parketarja, ki zajema brušenje in polaganje je bila 7,6 evra brez DDV na kvadratni meter in 2 evra brez DDV za polaganje letev.

V tednu, ko je parketar lepšal naš novi dom z lesenim podom, smo dobili prav poseben obisk. Iz Kranja sta se na Štajersko pripeljala bralca kolumne in bodoča novograditelja Katja in Boris, ki jima je všeč načrt hiše in sta si jo prišla ogledat. Tokrat je bilo prvič, da smo se bralci Dela in dom, ki si pišemo preko spleta, srečali tudi osebno. Skupaj smo preizkusili parket in ugotovili, da lepilo še ni bilo čisto suho. Na srečo se nič ne pozna!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE