Kolumna Bojana Žnidaršiča: Kot bi šli k osebnemu zdravniku

9. 6. 2020 | Besedilo: Bojan Žnidaršič | Fotografije: Bojan Žnidaršič

bivalne razmere, energetski svetovalec, splošni zdravnik

V majski kolumni sem se spraševal, kako si me ljudje predstavljajo kot energetskega svetovalca, tokrat odgovarjam, da je najbliže primerjava z zdravnikom splošne prakse. Oba poznava celoto, on telo, jaz stavbo. Oba dajeva prednost preventivi pred kurativo, oba znava rešiti majhne probleme, pri večjih pa svetovati ustreznega strokovnjaka. Oba uporabljava primerna orodja za vpogled v stanje stvari. On rentgen, jaz IR-kamero. Za oba je bistven človek. Zdravnik poskrbi za dobro delovanje telesa, jaz za dobro delovanje bivališča.

Pri gradnji, zdravju, politiki, nogometu, vzgoji otrok in še kje smo vsi eksperti. A pride trenutek, ko potrebujemo pomoč. Pri zdravju je to prehlad, poškodba, skrita bolečina … Zato svetovanje rad primerjam z osebnim zdravnikom. Ljudje pridejo k meni v fazi načrtovanja novogradnje ali zaradi težav v stavbi. To so lahko visoki računi za energijo, plesen, menjava ogrevalnega sistema ali oken, finančna pomoč Eko sklada … Navedene težave rešim z uporabnim svetovanjem, če problem presega moje znanje, jih napotim do projektantov, kot splošni zdravnik pošlje pacienta k specialistom.

Aspirinčki

Kot je pri prvih bolezenskih znakih človeka aspirin dobra rešitev, so tudi pri težavah v stavbi prvi na vrsti organizacijski ukrepi. Ti so brezplačni, lahko odpravijo ali omilijo težavo. Tipičen primer je plesen.

Kot je pri prvih bolezenskih znakih človeka aspirin dobra rešitev, so tudi pri težavah v stavbi prvi na vrsti organizacijski ukrepi. Ti so brezplačni, lahko odpravijo ali omilijo težavo. Tipičen primer je plesen. Prezračevanje – učinkovito, seveda – je prvi ukrep za njeno odpravo. Enako velja za odmike pohištva od sten, odstranitev lončnic čez zimo, sušenje perila zunaj bivalnih prostorov. Skratka. Kar nekaj brezplačnih preventivnih in kurativnih ukrepov je na voljo. Če to ne zadostuje, svetujem naslednjo stopnjo, recimo toplotno izolacijo na zunanji ali notranji strani ovoja, sanacijo toplotnih mostov, vgradnjo prisilnega prezračevanja …

Dieta

Pred vsakim poletjem se v nas prebudi potreba po klesanju telesa. Nekateri se tega lotijo z zmanjšanimi količinami hrane, drugi okrepijo fizično aktivnost, tretji verjamejo, da je vse v glavi, nekateri zaupajo celo čudežnim tabletkam.

Najbolj uspešni so tisti, ki si dovolj zgodaj poiščejo strokovno zdravniško pomoč. Dobili bodo prave recepte za vnos hrane in trošenje z njo pridobljene energije. Ni potrebna velika znanost, potrebna pa sta vztrajnost in zaupanje v strokovnost nasvetov.

Preskočimo zdaj s telesa v stanovanje. Ker pri telesu zaupamo strokovnosti zdravnika, lahko tudi pri stanovanju zaupamo strokovnosti svetovalca. V obeh primerih je postopek svetovanja enak. Začne se z inventarizacijo stanja (starost, težave, stroški, vnosi energije, poraba, omejitve, cilji, potrebe, navade). Naredi se celovita slika pacienta, pa naj bo to oseba ali stavba. Ta predanaliza nam omogoča, da vidimo celoto in vanjo umeščene posamezne težave.

!!galerija!!


V naslednjem koraku začnemo to široko tvarino ožiti. Posamezne ugotovitve različno ovrednotimo. Preveliko težo posameznika bo zdravnik začel zmanjševati z redukcijo hrane in povečanjem telesne aktivnosti. Energetski svetovalec bo pri previsokih stroških za ogrevanje prostorov izpostavil dve smeri. Ena je povečanje toplotne izolativnosti ovoja stavbe (kar je mnogo več kot le fasada ali menjava oken), druga pa optimizacija ogrevalnega sistema. Enako kot pri preveliki teži pa bo izpostavil potenciale sprememb obnašanja. Kile dol pri telesni dieti, obleka ali toplotna izolacija gor pri zmanjševanju stroškov za ogrevanje. Osnova vseh ukrepov je odločitev posameznika za spremembe.

10.000 korakov

Preventiva pomeni obisk energetskega svetovalca, arhitekta, samoizobraževanje, ogled primerov dobre prakse. V priprave vložimo 80 odstotkov časa, da potem izvedba steče kot po olju.

Deset tisoč korakov na dan odžene zdravnika stran. Kot pri zdravju ima tudi pri stavbi preventiva prednost pred kurativo. Preventiva pomeni obisk energetskega svetovalca, arhitekta, samoizobraževanje, ogled primerov dobre prakse. V priprave vložimo 80 odstotkov časa, da potem izvedba steče kot po olju.

Vsak človek je – tako kot vsaka stavba – kompleksen unikat, zato moramo iskati kvaliteto bivanja v harmoniji telesa, duha in bivališča. Prizadevamo si za harmonijo narave. Tako preprosto je to.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE