Kolumna Bojana Žnidaršiča: Med sanjami in realnostjo

13. 4. 2021 | Besedilo: Bojan Žnidaršič

kolumna, investitor, gradnja, obnova, napake pri gradnji

Na začetku so vedno sanje. Sanjamo o ljubezni, idealnem poklicu, telesni kondiciji, dobitku na loteriji, zvezdništvu in tudi o idealnem domu. Zidanje gradov v oblakih nam pomaga izoblikovati potrebe in želje za novogradnjo, obnovo hiše ali nakup. Domišljija se spusti z vajeti, risanje po zraku in opisovanje, kaj vse se bo naredilo, je zametek prehoda v »beseda je meso postala«. To je začetek procesa, v katerega nekako samoumevno vključujemo tudi nepotrebne napake. Lahko si jih predstavljajmo kot ovire na smučarski progi, ki jih zna zmagovalec elegantno obiti. Za to pa potrebuje dovolj znanja, kondicije in prilagajanja.

Celota

Vsaka stavba je celota, sestavljena iz posameznih sklopov, zaključenih celot in 1000 malenkosti. Vedno je postavljena na parcelo. Ta pa je vpeta v ulico, naselje, regijo in državo. To je treba upoštevati pri novogradnji ali obnovi, saj nobena stavba ni osamljen otok. Investitor mora imeti pregled nad celoto, z denarjem usmerja izvajalce.

Osnova kakovostnega bivanja je gradnja brez napak.

Investitor je kralj

8 milijard ljudi je na zemlji. Le investitor ima največji interes, da bo gradnja kakovostna, energetsko učinkovita, lepa, udobna … Med bivanjem bo uživali dobrobiti dobrih in bentil nad slabimi odločitvami. V vsakem primeru se bo moral odločati.

Pregovor »Kakor si boš postlal, tako boš spal« dobro ponazori povezavo med vzrokom in posledico. Videl sem mnogo stavb, kjer so slabe in nepretehtane odločitve ustvarile velika nezadovoljstva in stroškovno jamo brez dna.

Zaupanje je dobra stvar, kontrola še boljša. Zato se je bolje učiti na napakah drugih.

Kakovost bivanja

Vsak posameznik ima svoje razumevanje kakovosti bivanja. Prav je, da si bivališče uredi v skladu s temi vrednotami. Osnova kakovostnega bivanja je gradnja brez napak.

Na napakah se učimo

Pogosto si – bolj kot samotolažbo - ponovimo to znano misel. Običajno z zaključkom, da vsaka šola nekaj stane. Vsekakor so napake dobra spodbuda učnih procesov, le cena takega učenja je velika. Zato izpostavljam nekaj napak, ki se jim lahko izognemo. Sicer pa so trdovratne, saj se pri novogradnji ali obnovi kar ponavljajo in ponavljajo. V praksi je pač tako, da so izvajalci prepričani, da obvladajo vse. Tudi investitorji so prepričani, da s plačilom izvajalca kupijo tudi njegovo strokovnost, natančnost, garancijo in tako naprej. Zmotno prepričanje obeh. Bolj natančno. Ni nujno, da bo res tako. Zaupanje je dobra stvar, kontrola še boljša. Zato se je bolje učiti na napakah drugih.

!!galerija!!


Papirologija

Splošen izraz ima v Sloveniji slabšalen pomen, kar je narobe. Ker papir vse prenese (še ena življenjska resnica), se vse korake, postopke, pravila, dovoljenja, dogovore, usklajevanja in kar je še takih mehkih opravil, uredi v papirni ali računalniški obliki. V teh kolumnah sem že pisal o vseživljenjskem učenju, potrebnih znanjih za nadzor, načinih izbire izvajalcev, pogodbah, potrebnosti vključevanja strokovnjakov, kot sta energetski svetovalec in arhitekt. Pa o domačih nalogah, ki jih mora narediti investitor. Pripravljalna dela so ključna za uspešno gradnjo, kar slikovito ilustrira naslednji bistroumni nesmisel: »Baza je osnovni temelj vsakega fundamenta.«

Napaka je nedvoumna, ko nam povzroča težave. V gradbeništvu so napake vidne po posledicah. 

Učenje

Učimo se torej na napakah drugih. A kje in kako jih lahko najdemo? Kako nekaj prepoznamo kot napako? Kdo nam lahko zagotovi, da je nekaj napaka, ne pa recimo inovacija ali izum. Da ne bo nepotrebnih dilem. Napaka je nedvoumna, ko nam povzroča težave. V gradbeništvu so napake vidne po posledicah. Konstrukcija razpoka zaradi neprimernih temeljev, plesen se pojavi na toplotnih mostovih, omet odpada zaradi zamakanja. Nekatere napake so enostavne, vse več pa je kompleksnih, kjer je težje odkriti vzroke in povezave med njimi. Brez nedvoumnih vzrokov pa ni uspešnega reševanja posledic.

Ponderiranje

Seveda pa niso vse napake enako pomembne, daljnosežne, drage in moteče. Ene lahko vplivajo na statično varnost, druge na visoko ceno ogrevanja, tretje nas živcirajo zaradi zvočnih mostov ali pa estetske podobe. Naj vam zgornje fotografije pomagajo pri odločitvi, katere odpraviti in s katerimi sobivati. V vsakem primeru pa je bolje, da se napak sploh ne naredi.

O AVTORJU

Bojan Žnidaršič verjame, da je raznolikost življenjskih izkušenj (pre)potrebna podlaga za dobrega energetskega svetovalca. Formalno izobraževanje je začel kot kvalificiran zidar, nadaljeval kot gradbeni tehnik in diplomirani inženir urejanja krajine. Zaključil ga je na filozofski fakulteti kot andragoško specializacijo za predavatelja na višji strokovni šoli. Za svetovanje so pomembne tudi neformalne oblike. Najpomembnejši je certifikat energetskega svetovalca za gospodinjstva pa tudi mentorstva za debato, študijske krožke, moderiranje skupinskih procesov ter NLP-praktika. Od leta 1994 je ustanovitelj in direktor nevladne okoljske organizacije Vitra Cerknica ter avtor energetskega portala NEP Slovenija.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE