27. 9. 2022 | Besedilo: Mateja Tamše
kopalnica, sanitarna keramika, izkušnje graditelja, gradnja hiše, montažna hiša, kolumna
Kolumna Mateje Tamše: Montaža sanitarne keramike in zadnji detajli
27. 9. 2022 | Besedilo: Mateja Tamše
kopalnica, sanitarna keramika, izkušnje graditelja, gradnja hiše, montažna hiša, kolumna
Montaža naše hiše se je počasi bližala koncu in vedno bolj je dobivala svojo končno podobo tudi v notranjosti. Kakšne tri tedne pred koncem montaže sva od izvajalca dobila najavljen predviden datum za primopredajo, kar je pomenilo, da imajo izvajalci še točno toliko časa, da vse skupaj dokončajo. Hiša je že skoraj imela svojo končno podobo (brez notranje opreme, seveda) – položen je bil parket, keramika, zaključne letvice, stikala, vtičnice, tudi notranja vrata so bila na svojem mestu, vsepovsod so s stropov viseli kabli za vgradne luči.
V ponudbo na ključ je bila pri nas vključena tudi sanitarna keramika. Z izjemo WC-ja in bideja, ki sva jih vzela iz ponudbe izvajalca (in tako ni zahtevala doplačila), sva praktično vse druge kopalniške elemente nadgradila. Del sva nadgradila že na vzorčenju – osnovne kabine za prhanje sva nadgradila v pohodni tuš in kabino z vrati na odpiranje (in ne na kolesca). Ta del sva dobila obračunan že pri aneksu po vzorčenju. Drug del – kopalniške umivalnike, pipe in tuše pa sva nadgradila šele kasneje, po še več premisleka. Tisti del sva plačala in dostavila posebej, v lastni režiji ter načrtovala montažo po primopredaji, izvajalec pa nama je le odštel tiste dele sanitarne opreme, ki je nisva več potrebovala, za kakršno koli drugačno kombiniranje je bilo namreč že prepozno.
Montaža sanitarne keramike je potekala praktično brez kakršnih koli zapletov. Najprej so dostavili kad in pohodni tuš – ker je kad vgradna in tuš pohodni ter so po njem položene ploščice, ju je keramičar vgradil že prej. Vso ostalo sanitarno keramiko so dostavili nekaj dni pred montažo na hišo, nato pa so prišli izvajalci in vse skupaj zmontirali – za obe kopalnici so porabili približno dva dneva.
Zadnji dnevi pred primopredajo so res minevali s svetlobno hitrostjo in vedno bolj jasno se je videla tista svetloba na koncu tunela, ki je napovedovala, da bo naša hiša končno pripravljena na vselitev. Vedno več organizacije in usklajevanja zadev, potrebnih za vselitev, je začelo odpadati name, kar sem zelo občutila. Na drugem koncu sem se namreč že pogovarjala z dobaviteljem kuhinje, kdaj jo lahko dostavijo na hišo in kdaj lahko načrtujemo montažo, ter z mizarjem, ki je izdeloval kopalniške omarice – potrebovali smo jih namreč zato, da nanje namestimo nadpultne umivalnike. Vse to pa smo morali zagotoviti po datumu primopredaje. Ker smo se zaradi prostorske stiske vseeno želeli seliti čim prej, je vse skupaj zahtevalo kar nekaj organizacije, usklajevanja in živcev. Ker pač ne morem iz svoje kože, je to pri meni pomenilo kar nekaj neprespanih noči, v katerih sem tuhtala, ali nam bo uspelo vse uskladiti v časovnih okvirih, ki sva si jih zamislila. Seveda ni pomagalo, da me je mož vsak dan posebej spraševal, kaj imamo za naslednje dni načrtovano in kako daleč smo že. Že prej sva namreč sklenila, da za selitev potrebujemo praktično le funkcionalno kuhinjo in kopalnico, za vse ostalo pa bomo poskrbeli kasneje.
!!galerija!!
V tehničnem prostoru so izvajalci namestili še filtre za vodo – izbrala sva dvojni filter, ki je montiran na vhodu vode v objekt, kot centralni sistem za filtriranje in čiščenje vode. V kombiniranem filtru sta zaporedno postavljena filtrirna vložka – prvi filter temeljito očisti mehanske delce, drugi filter pa je namenjen čiščenju organskih onesnaževalcev vode - mulja, klora, odstrani pa tudi slab vonj ali okus vode, vsebuje namreč aktivno oglje.
Tik pred primopredajo so ostali še zadnji detajli – namestitev vrat in izvlečnih stopnic na podstrešje, zadnje beljenje, oljenje parketa pred vselitvijo, poleg tega pa je naš izvajalec zagotovil tudi temeljito čiščenje objekta pred primopredajo – zato da bi se lahko morebitne napake hitro videle. Vse to je izvajalec zagotovil v nekaj dneh pred primopredajo in … Nadaljujemo v naslednji kolumni.
PREBERITE ŠE: KOLUMNA MATEJE TAMŠE: NAČRTOVANJE KOPALNIC V MONTAŽNI HIŠI
O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.
V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.