Kolumna Mateje Tamše: Montažna hiša bo

Kaj vse je vplivalo, da sva se z možem odločila, da bo hiša montažna, in na izbiro izvajalca gradnje?

Pri odločitvi, ali bi gradila zidano ali montažno hišo, nisva imela težav. Že od vsega začetka sva bila namreč odločena za montažno hišo na ključ, prvotno predvsem zaradi hitrejše izvedbe ter zato, ker ni treba za vsako delo iskati novih izvajalcev, ponudb ter jih usklajevati med sabo – to naredi izvajalec montažne hiše namesto tebe. Eno od veliki prednosti je za naju predstavljala tudi možnost reševanja reklamacij. Vseeno gradiš hišo za to, da boš v njej živel na dolgi rok, in če gre kaj narobe, je veliko lažje uveljavljati garancijo izključno pri ponudniku montažne hiše kot iskati posameznega izvajalca, ki mogoče sploh ne dela več.

Od vsega začetka sva bila odločena za montažno hišo na ključ - predvsem zaradi hitrejše izvedbe ter zato, ker ni treba za vsako delo iskati novih izvajalcev, ponudb ter jih usklajevati med sabo.

Naslednja prednost je kakovost gradnje. Ker sva bila okvirno že odločena za model montažne hiše, ki je eden najbolj prodajanih, sva bila prepričana, da bo izvedba kakovostna, saj so jo v vseh letih, odkar jo delajo, res izpopolnili. Hiša je narejena v proizvodnji, na katero vreme ne vpliva, iz preverjenih in kvalitetnih materialov. Strošek hiše je znan pred začetkom del, zato je pri bankah tudi lažje opredeliti višino potrebnega kredita.

Odločitev za konkretnega ponudnika in izvajalca montažne hiše pa je tista, ki zagotovo vpliva na celotno izkušnjo gradnje, pa tudi na življenje tvoje družine po vselitvi. Povpraševala sva pri več ponudnikih in na koncu pri najini odločitvi ni zmagala najbolj ugodna cena, kot bi bilo mogoče logično na prvi pogled.

Za naju je bil največji problem, da kljub temu, da pri različnih ponudnikih želiš ponudbo za 'enako' hišo, obstajajo pri njih odstopanja, skladna z utečenim delom posameznega ponudnika. Prva v nebo vpijoča razlika je na primer pri uporabi osnovnih materialov za gradnjo – v sestavi sten, ki jih ponujajo izvajalci, potem pa se razlike še poglobijo – uporabljene so toplotne črpalke, rekuperacije in druge naprave različne kakovosti ... V nekatere ponudbe so vključeni še kakšni dodatni bonusi, recimo višja cena ploščic, medtem ko jo drugi ponudniki praktično oklestijo na minimum. Nekateri zaračunavajo spremembe tlorisov po podpisu pogodbe, drugi ne … Ponekod pa se skrivajo še dodatni stroški zate kot investitorja – recimo zagotavljanje najrazličnejših storitev za montažo in podobno. In če pogledam nazaj, na koncu vseeno ne veš, pri katerem ponudniku boš dobil največ za najbolj ugodno ceno, sploh kot laik, ki se ne spozna na gradnjo.

!!galerija!!


Če pogledam nazaj, na koncu vseeno ne veš, pri katerem ponudniku boš dobil največ za najbolj ugodno ceno, sploh kot laik, ki se ne spozna na gradnjo.

Poleg tega po mojem mnenju tudi ne gre zanemariti vpliva marketinga. Večina ponudnikov montažnih hiš ima namreč dodelan marketing na spletu – na socialnih omrežjih, Googlu, izjemno dobro te znajo najti in ti ciljno prodajati proizvode, ki se skladajo s tvojimi interesi. Ko sem se zaradi raziskovanja za to kolumno malo sprehodila po spletnih straneh različnih ponudnikov, sem spet ugotovila, da so nekatere zelo privlačne, druge sem pa kar preskočila. Ker imamo ljudje različne okuse in nas vizualno pritegnejo različne stvari, ponudniki laže merijo na nas že v fazi oglaševanja. Tako da je čisto mogoče, da imamo konec koncev manj vpliva na svoje odločitve, kot si mislimo.

Na koncu sva izbirala med dvema ponudnikoma, pri katerih je bila bistvena razlika ta, da je imel eden veliko bolj osebni pristop, na sestankih so naju vabili na rebrca ter nama ponujali pijačo, medtem ko je drugi vztrajal pri zelo profesionalnem odnosu. Hiše drugega izvajalca imajo tudi moževi sodelavci, ki so vsi zadovoljni tako z njimi kot tudi s samo izvedbo. Poleg tega naju je prepričala še informacija, da se predstavniki podjetja oglasijo na hiši še leta po tem, ko je že narejena, lastnike povprašajo, kako so zadovoljni, preverijo, kako se hiša obnese, in uredijo morebitna popravila.

Na koncu sva izbirala med dvema ponudnikoma - bistvena razlika je bila, da je imel eden veliko bolj osebni pristop, na sestankih so naju vabili na rebrca ter nama ponujali pijačo, medtem ko je drugi vztrajal pri zelo profesionalnem odnosu.

Na sestanku z izbranim ponudnikom nama je direktor rekel: »Saj sama vesta, zakaj sta prišla spet nazaj k nam.« Danes ugotavljam, da vse, kar nama je povedal na tem srečanju, drži, ne glede na to, ali je šlo to njegovemu podjetju v korist ali ne. Če malo preletiš gradbene forume, se najdejo res redke stranke, ki so bile z delom tega podjetja nezadovoljne. Zgodbe z drugimi izvajalci znajo biti veliko bolj krute …

Poleg tega se v fazi podpisovanja pogodbe nisva pretirano ukvarjala s kakovostjo materialov, ki jih izvajalec uporablja pri gradnji. Ponudbi, ki sva jih imela, sva dala v oceno najinemu arhitektu, ki se na to spozna bolje kot midva. Med gradnjo, ko na vsaki stopnji točno vidiva, s katerimi materiali izvajalec dela in jih vgrajuje, pa se je v 95 odstotkih izkazalo, da sva izbrala pravega ponudnika. Uporabljani materiali so v skoraj vseh primerih v vrhu, izvedba pa tudi po večini odlična, vsaj za zdaj.

Na tej točki – sredi gradnje montažne hiše – sva z odločitvijo za enega največjih in najbolj utečenih ponudnikov pasivnih montažnih hiš pri nas zadovoljna in pomirjena. Njegova odzivnost in reševanje zapletov pri gradnji je hitro in učinkovito in lahko samo upava, da bo tako tudi naprej.

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE