Kolumna Mateje Tamše: Senčila in fasada - tudi vročinski valovi nam ne pridejo do živega

9. 8. 2022 | Besedilo: Mateja Tamše | Fotografije: osebni arhiv

žaluzije, senčila, fasada, montažna hiša, izkušnje graditelja, kolumna

Medtem, ko smo urejali notranjost, so se nadaljevala tudi dela zunaj.

Izbrali smo fasadno barvo, ki spodbuja sposobnost samodejnega čiščenja: tako se s kapljicami dežja odbija tudi umazanija.

Najprej so fasaderji dokončali zaključni sloj fasade. Za to so potrebovali nekaj dni – najprej so nanesli lepilo in nato še zaključni sloj fasade. Za fasado smo izbrali fasadno barvo, ki ima poleg izvrstnih gradbenih fizikalnih lastnosti tudi poseben efekt - spodbuja sposobnost samodejnega čiščenja: tako se s kapljicami dežja odbija tudi umazanija. Fasada dolgo časa ostane čista in suha. Katero barvo smo izbrali? Pravzaprav se z barvami nismo kaj dosti ukvarjali. Izbrali smo kar nevtralno in vedno elegantno – belo. Meni se zdi, da se na sive detajle super poda. V fazi pred PZI smo razmišljali še o različnih lesenih detajlih, ki bi jih lahko dodali na fasado, vendar se na koncu zanje nismo odločili – zaradi samega varčevanja, kot tudi dodatnega dela z vzdrževanjem, ki bi ga to v prihodnosti prineslo.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA ANDREJA JAGRA: HIŠA JE OBLEČENA, IMAMO FASADO - 2. DEL

Ob doslednem senčenju imamo v hiši tudi v času poletnih vročinskih valov maksimalno 24,5 stopinj.

Vmes med zaganjanjem protokola toplotne črpalke je prišla ena izmed ekip na hišo namestit tudi senčila. Pri pasivni hiši je sistem senčenja izjemnega pomena. Za pasivno hišo je značilno, da pozimi veliko toplote sprejme skozi okna. Poleti je ta ista okna potrebno senčiti, saj bi se sicer lahko hiša pregrela. Sonce ima pozimi veliko bolj položen (okoli 20°) vpad sončnih žarkov skozi okna kot poleti (okoli 60°). Zato ima pasivni zajem sončnega sevanja oken na južni fasadi to dobro lastnost, da ima pozimi večjo sprejemno površino kot poleti. Okna (še posebej zahodna) pa se zelo dobro senči tudi z drugimi načini, kot so žaluzije, rolete, platna, drsna senčila, itd ... Ta morajo biti nujno vgrajena na zunanji strani, saj sicer nimajo pravega učinka in električno vodena, da se zagotovi zrakotesnost. Posamezni načini senčenja imajo različne prednosti in slabosti. Mi smo se odločili za žaluzije, ki omogočajo poljubno stopnjo senčenja, z vodoravno postavitvijo lamel ob hkratnem senčenju omogočajo vstop velike količine dnevne odbojne svetlobe in dober razgled, niso pa primerne za vetrovna okolja, kar naše na srečo ni. 




Mogoče nam je malo žal, da nismo namestili nekega centralnega sistema za vodenje žaluzij – se pa to še vedno da storiti naknadno.

Za zdaj se nam žaluzije v poletnem času res super obnesejo – ob doslednem senčenju imamo namreč v hiši tudi v času poletnih vročinskih valov maksimalno 24,5 stopinj – temperatura se od jutra, ko je po navadi okrog 19-20, počasi dviguje do 17. - 18. ure zvečer. Kako se bodo obnesle pozimi, bomo še videli. Mogoče nam je malo žal, da nismo namestili nekega centralnega sistema za vodenje žaluzij – se pa to še vedno da storiti naknadno. Stikala za žaluzije imamo pri vsakih vratih, razen v dnevnih prostorih in kuhinji imamo vse skupaj na kuhinjski steni – to se je izkazalo za zelo praktično. Za to, da zasenčiš celo hišo, pa moraš vsakič hoditi po čisto celi hiši od vrat do vrat vsake sobe, kar je zamudno. Nisem si predstavljala, da žaluzije res uporabljaš tako zelo pogosto – vsaj v poletnem času. Na hišo se lahko namontira tudi vremenska postaja, ki v primeru, da zazna močnejše sunke vetra, žaluzije sama dvigne, kar se mi zdi v praksi tudi zelo uporabna rešitev. Če bi se še enkrat odločala, bi se verjetno po dosedanjih izkušnjah za to odločila. Zaenkrat bomo sicer živeli brez nadgradenj, ni pa rečeno, da nam ne bo sčasoma ročno upravljanje motorčkov preveč zamudno in bomo sistem nadgradili.

!!galerija!!


Kaj me je pri senčilih presenetilo? Vedno sem si predstavljala, da ko greš na dopust, senčila spustiš in to je to. Pa jih ne, ko odideš, jih moraš pustiti dvignjena, da ne pride do kakšnih poškodb zaradi vetra ali neurja, ki bi nastalo takrat, ko te ni doma. Dobra stran je, da se z njimi da odlično regulirati jakost svetlobe v prostoru, motorčki pa ne zahtevajo skoraj nobenega vzdrževanja. Po drugi strani pa je njihovo čiščenje mini nočna mora. Umažejo se hitro, sploh cvetni prah in prah z dvorišča, ki je še nedokončano, se na njih pozna takoj.

Sedaj smo pa res že skoraj pri koncu hiše na ključ, ne? Skupaj s tem, parketom, stopnicami in položenimi ploščicami smo končno lahko začeli odštevati dneve do prevzema in selitve.

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE