Sejem Dom 2023: Izbor energetskega svetovalca

5. 4. 2023 | Besedilo: Bojan Žnidaršič | Fotografije: Bojan Žnidaršič

izbor energetskega svetovalca, sejem dom 2023, bojan žnidaršič, gradnja, obnova

Kolo življenja se za vsa živa bitja vrti od rojstva do smrti. S stavbami je drugače, saj lahko njihov konec odlagamo tudi stoletja dolgo. A za to je potrebno znanje za redno vzdrževanje, prilagajanje potrebam ter zmanjševanje stroškov obratovanja in obremenjevanja okolja.

Sanacija, adaptacija in rekonstrukcija so uzakonjeni izrazi, ki opišejo intenzivnost posegov v stavbo. Nekatere lahko izvedemo brez dovoljenj, za druge jih potrebujemo. Tudi da bi poskrbeli za urejeno dokumentacijo, je za večje posege smiselno angažirati arhitekta.

Na letošnjem sejmu Dom konec marca na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani sem želel preveriti primerne rešitve, izdelke, storitve, materiale, izvajalce in cene za vse tipe gradnje. Izbral sem osem podjetij, ki skrbijo za strokovna usposabljanja izvajalcev, hkrati pa izvajajo brezplačno svetovanje za občane, trgovce in izvajalce.

Stopnice – Za starejše so stopnice nujno zlo, za arhitekte in izdelovalce izziv oblikovanja, za uporabnika pa predstavljajo ugodnost hoje. Mizarstvo Cestnk izdeluje lesene stop­nice na ključ, vedno prilagojene stavbi in kupcu. Osnova zavitih konzolnih stopnic je nevidna kovinska podkonstrukcija, vpeta v steno. Tik pred vselitvijo se nanjo natakne leseni del stopnic. Cena sistema na fotografiji znaša od 4000 do 6000 evrov. Dodaten strošek je ograja. Steklena stane od dva do tri tisočake.

Okenske police  Eder Helopal je veletrgovec, specializiran za okenske police in opremo za vgradnjo. Na voljo je več kot 10 različnih dilatacijskih zaključkov, ki omogočajo raztezanje poličke do 1,5 mm na tekoči meter brez poškodb fasade. Zunanje kovinske poličke so iz prašno barvanega aluminija, odporne proti dežju, toči, vetru in soncu. Cena dolžinskega metra je 50 evrov.

Strešni sistemi – Podjetje Obenauf se predstavlja kot slovenski trgovec strešnih sistemov, po razvejenosti delovanja pa se zelo približuje inženiringu. V poslovnih enotah svetuje trgovcem, izvajalcem (krovcem, tesarjem, kleparjem) in občanom. Povezuje več kot 200 podizvajalcev, ki jih redno informira in izobražuje. Kupec strešnih sistemov tako dobi na enem mestu strokovno in brezplačno svetovanje s pregledom materia­la in predlogi za izvajalce. Pri izdelavi strehe je kompatibilnost različnih izvajalcev ključna. Zaradi ene dirigentske palice povečamo možnost kakovostne izvedbe celote.

Hranilnik tople vode – Hranilnik tople vode (HTV) je srce sodobnih ogrevalnih sistemov. Vanj se steka energija iz različnih virov, iz njega gre do različnih porabnikov. Podjetje Tilia je predstavilo dva iz družine CTC, oba prilagojena toplotni črpalki. Rent­genski prikaz notranjosti pokaže bistvo. Desni HTV na fotografiji je namenjen zahtevnejšim in večjim uporabnikom. Vsebuje 550 litrov ogrevane vode, ki zagotovi 700 litrov sanitarne vode na uro, stane pa 7600 evrov. Levi je primeren za družinske hiše in stane 4900 evrov. Zaloga ogrevalne vode je 230 litrov, toplotni izmenjevalnik z rebrastimi cevmi pa zagotovi 200 litrov sanitarne vode na uro.

!!galerija!!


Pametne inštalacije – Pametne inštalacije postajajo stalnica obnov in novogradenj, saj so vključene v slovensko in EU-zakonodajo. Podjetje Entia za ceno 5000 evrov poskrbi za žično ali brezžično izvedbo na ključ za 160 m² veliko družinsko hišo. To pomeni vris pametnih inštalacij v PZI, izvedbo in inštrukcije uporabnikom. Pametne inštalacije s pomočjo različnih tipal skrbijo za ogrevanje prostorov in sanitarne vode, senčenje, kakovost zraka, razsvetljavo, hlajenje, vlaženje in varnost. Stavbo upravljamo prek računalnika ali telefona, v pomoč so nam urniki in različni scenariji.

Klimatska naprava – Klimatska naprava hladi in ogreva, zato je uporabna pri obstoječi stavbi ali novogradnji. Pri podjetju Aira­bela sem izbral model z močjo 2,5 kW in ceno približno 1200 evrov. Prvotno nalogo te naprave – hlajenje – so s pojavom pasivnih hiš začeli dopolnjevati tudi z možnostjo toplozračnega ogrevanja prostorov. Na fotografiji sta dve notranji enoti. Zgornjo uporabljamo predvsem za hlajenje, spodnjo pa predvsem za ogrevanje, zato je za približno 250 evrov dražja.

Prezračevanje – Učinkovito prezračevanje je potreba vsakega bivališča, v praksi pa se zatakne. Prevladuje prepričanje, da je prisilno prezračevane mogoče le s centralnim ali lokalnim prezračevanjem z rekuperacijo (vračanjem odpadne toplote). Ravno zato sem izbral centrifugalni ventilator Limodor, ki ga trži podjetje Bossplast. Za 400 evrov dobimo kopalniški ventilator brez rekuperacije, a s senzorjem vlage in zmogljivostjo odvajanja 100 m³ zraka na uro. Podjetje poskrbi tudi za montažo. V Sloveniji so na voljo tudi cenejši ventilatorji s senzorjem vlage in glasnostjo okrog 32 db. Spodnja cena se začne pri 40 evrih.

Kovinski dimnik – Dimnik je prepogosto spregledan del ogrevalnega sistema. Zato pri obnovi ali novogradnji ne smemo napraviti napak. Podjetje Arodi izdeluje kovinske dimnike in vse potrebne sestavne dele, svetuje, načrtuje in tudi vgrajuje. Dosledno sledijo standardu, da dimnik vgradijo le ob hkratnem dovodu zunanjega zraka. Pri sanaciji je ena možnost vgradnja nove dimniške cevi v obstoječi dimnik. Zaradi mogočih zapletov pri povrtavanju je cena na ključ od 200 do 1100 evrov. Za družinsko hišo je lahko dobra rešitev zunanji dimnik. Stane od 1500 do 2300 evrov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE