Kolumna Bojana Žnidaršiča: Zmagovalci vzdrževanja

29. 9. 2020 | Besedilo: Bojan Žnidaršič | Fotografije: Bojan Žnidaršič

servis, stravba, vzdrževanje, bojan žnidaršič, ogrevanje

Ko se odločamo o novem ogrevalnem sistemu, moramo upoštevati tri vrste stroškov. Šele ko jih združimo in postavimo v čas nekaj desetletij, dobimo pravo finančno sliko odločitve. Poleg investicije in stroškov obratovanja predstavlja vzdrževanje tretji strošek, na katerega se pogosto pozablja. Zato je današnja kolumna bolj v duhu vseživljenjskega učenja, saj veliko vzdrževalnih del opravimo sami.

Energetsko knjigovodstvo

Energetsko knjigovodstvo je preprost in brezplačen ukrep. Zapisujemo si vse stroške delovanja stavbe, pa tudi opravljene in predvidene posege na stavbi ter instalacijah. Tako se bomo s trdnim računskim argumentom lažje odločili za posamezen ukrep, ki nam bo zmanjšal stroške in povečal kakovost bivanja. Ukrepe delimo na tri skupine:

  • Organizacijski so brezplačni, pomenijo le skrb in izvajanje priporočil, kot so opravila pred kurilno sezono ali učinkovito prezračevanje.
  • Med male investicije uvrščamo različna tesnjenja in toplotne izolacije, redno vzdrževanje sistemov za ogrevanje ipd.
  • Za večje investicije se dobro pripravimo, saj je recimo menjava kotla strateška odločitev z daljnosežnimi posledicami.

Namesto da se sprašujemo, koliko stane vzdrževanje, se raje vprašajmo, koliko stane nevzdrževanje, zaradi katerega začnejo sistemi propadati in odpovedovati.

Vzdrževanje zagotavlja miren spanec

Na kakovost bivanja vpliva optimalno in usklajeno delovanje vseh sistemov stavbe. Vzdrževanja so različna po obsegu, finančnem vložku in potrebni strokovnosti. Prednostno začnemo z ovojem stavbe, ki nam zagotavlja varnost in zaščito pred vplivi okolja. Sledijo instalacije v stavbi, ki poskrbijo za delovanje vseh funkcij, ki jih stanovalci potrebujejo.

Današnja gradnja je zelo heterogena, zato so lahko skupni imenovalci le načelna priporočila za učinkovito vzdrževanje. Na ovoju stavbe zatesnimo reže pri oknih in vratih, odstranimo toplotne mostove in uredimo odtoke deževnice. Znotraj stavbe zmanjšujemo vplive toplotnih mostov, ki povzročajo plesen in prekomerno navlaženje sten. Osnova kakovostnega bivanja je kakovost zraka. To dosežemo z učinkovitim prezračevanjem skozi okna ali pa nam to zagotovi prezračevalni sistem z rekuperacijo. Posebno pozornost posvetimo instalacijam, kjer pri ogrevalnem sistemu poskrbimo za čistočo na vseh ravneh: od kotlovnice, preko razvoda do ogreval. Ta ne smejo biti zastrta z zaveso, pohištvom ali notranjo okensko polico.

Ob dobrem vzdrževanju nas še tako hladna zima ne more presenetiti. Vse pomanjkljivosti in opravila si vestno beležimo v energetskem knjigovodstvu, da vemo kdaj in zakaj je bil posamezni del zamenjan ali obnovljen. To, da je treba pravočasno poskrbeti za energent, pa hišni gospodarji vedo. Tako pripravljeni bodo dobro pričakali začetek in zaključek ogrevalne sezone.

!!galerija!!


Cena vzdrževanja

Ob dobrem vzdrževanju nas še tako hladna zima ne more presenetiti.

Namesto da se sprašujemo, koliko stane vzdrževanje, se raje vprašajmo, koliko stane nevzdrževanje, zaradi katerega začnejo sistemi propadati in odpovedovati. Glede na korist, je cena vzdrževanja zanemarljiva, veliko vzdrževalnih del na ovoju stavbe in v notranjosti lahko naredimo sami. Instalacije pa prepustimo strokovnjakom. Vedno več podjetij ponuja pakete vzdrževanja in servisiranja, kar je dobro za obe strani. Podjetje si to storitev razporedi čez celo leto, ogrevalna sezona tako ne ustvari kolapsa. Stranka pa skrb in odgovornost za nemoteno delovanje sistema prevali na podjetje. Letni pregled priporočam, saj se s tem izognemo vsem »presenečenjem«, ki nas lahko doletijo med ogrevalne sezono. Tri podjetja sem povprašal, kako skrbijo za vzdrževanje in servisiranje izdelkov:

  • Podjetje KWB zagotovi kupcem njihovih kotlov na lesno biomaso paket za letno vzdrževanje kotla, ki stane 200 evrov.
  • Podjetje Kronoterm izvaja redni letni servis toplotnih črpalk za ogrevanje prostorov in sanitarne vode za 140 do 180 evrov. Strokovnjaki podjetja v okviru te storitve pregledajo 10 ključnih točk celotnega ogrevalnega sistema.
  • Podjetje Agregat ima za vzdrževanje prezračevalnega sistema z rekuperacijo komplet filtrov, ki se menjajo na od 3 do 9 mesecev. Cena letnega kompleta je 50 evrov, skupaj s pregledom sistema in instrukcijo menjave filtrov pa 80 evrov.

O AVTORJU

Bojan Žnidaršič verjame, da je raznolikost življenjskih izkušenj (pre)potrebna podlaga za dobrega energetskega svetovalca. Formalno izobraževanje je začel kot kvalificiran zidar, nadaljeval kot gradbeni tehnik in diplomirani inženir urejanja krajine. Zaključil ga je na filozofski fakulteti kot andragoško specializacijo za predavatelja na višji strokovni šoli. Za svetovanje so pomembne tudi neformalne oblike. Najpomembnejši je certifikat energetskega svetovalca za gospodinjstva pa tudi mentorstva za debato, študijske krožke, moderiranje skupinskih procesov ter NLP-praktika. Od leta 1994 je ustanovitelj in direktor nevladne okoljske organizacije Vitra Cerknica ter avtor energetskega portala NEP Slovenija.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE