25. 5. 2021 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak
kraja gradbenega materiala, policija, orodje, gradbeni material, kraja, tatvina, zavarovalnica
Kolumna: Ko gradbeni material in orodje dobita noge
25. 5. 2021 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak
kraja gradbenega materiala, policija, orodje, gradbeni material, kraja, tatvina, zavarovalnica
Tatvine gradbenega materiala povzročajo želodčne bolečine in sive lase. Najhuje pa prizadenejo bančni račun.
Pogled se mi ustavi na prerezani foliji, ki skupaj drži stiropor. Kaj?! Kaj zdaj?
5:50 zjutraj
Vstanem in se odpravim v kopalnico. Ko si ogledujem vreme skozi okno, pregledam še stanje materiala, ki nam ga je na dvorišču pred tedni pustil fasader. Pripeljal ga je mesec dni pred začetkom del, ker ga je skrbela napovedana astronomska podražitev gradbenega materiala. Pogled se mi ustavi na prerezani foliji, ki skupaj drži stiropor. Manično začnem šteti kvadre izolacije in ugotovim, da jih kar nekaj manjka. Kaj?! Kaj zdaj?
Že razmišljam, da je zmikavt na plastični foliji pustil prstne odtise, ker se mu je s krajo zagotovo mudilo. Poleg tega se s ceste zelo dobro vidi na dvorišče, tako da so ga zagotovo opazili kakšni sosedi. Preveč pod vtisom raznih kriminalističnih nanizank, sem prepričana, da bomo zadevi lahko prišli do dna. Poklicala bom policijo. Ne. Najprej bom poklicala fasaderja.
Poiščeva novo ceno (vmes je bila namreč podražitev že uveljavljena) in izračunava, koliko sva na izgubi.
6:30 zjutraj
Možu panično povem, da manjka material. Kot izstreljen gre preštet stiropor in izračuna, da manjka za okoli 50 m² materiala. Poiščeva novo ceno (vmes je bila namreč podražitev že uveljavljena) in izračunava, koliko sva na izgubi. Od 300 do 400 evrov. Počakala bova na normalno uro, poklicala fasaderja in policijo. Potem pa še na zavarovalnici povprašala, kaj se da narediti. Če se sploh kaj da.
7:00 zjutraj
Ob kavi se pogovarjava, koliko stvari so nama že odpeljali izpred hiše. Ko prenavljaš ali zidaš, ogromno gradbenega materiala in orodja leži v okolici hiše, nezavarovanega in na voljo vsakemu, ki prikoraka mimo. Odpeljali so nama posebno sredstvo za zaščito starega lesa pa skiro. Na kup kosovnih odpadkov so mimoidoči arogantno naložili še svoje. Zadnjič so odprli dežnike in jih pometali na vrt. Razigrani najstniki so pred časom ponoči trkali na okno, da se nama je ustavilo srce in film na televiziji. Imela sva še srečo, ugotoviva.
8:30 zjutraj
Kličem fasaderja. »Nekdo nama je ukradel za 50 m² materiala. Ne veva, kaj narediti. Misliva klicati policijo. Ali imate morda vi kaj zavarovano oziroma kakšen nasvet, kaj lahko storiva,« ga vprašam. »50 m² pa res nisem vzel. Samo nekaj kosov. Ker nobenega ni bilo doma, nisem zvonil, potem sem pa pozabil tudi poklicati. Material smo vzeli, ker smo ga potrebovali na drugem gradbišču,« mi odgovori fasader.
*Zvok ogromne skale, ki se je ravnokar odvalila s srca.*
Z Generalne policijske uprave RS so mi sporočili, da letno v Sloveniji obravnavajo okoli 400 tatvin na gradbiščih.
In primer tatvine gradbenega materiala je bil rešen. In to brez forenzikov, ki bi iskali prstne odtise na plastični foliji.
Ko ti nekdo nekaj ukrade (ali pa misliš, da ti je), te zvije v želodcu. Občutki so neopisljivo zoprni in tudi finančno obremenjujoči. Z Generalne policijske uprave RS so mi sporočili, da letno v Sloveniji obravnavajo okoli 400 tatvin na gradbiščih. Na gradbiščih avtocest, cest in železnic ter drugih gradbenih del zunaj naselja prednjačijo tatvine goriva iz delovnih strojev in tatvine delovnih strojev. Na gradbiščih stanovanjskih in poslovnih objektov pa beležijo tudi tatvine gradbenega materiala. Pri stanovanjskih hišah tatovi odpeljejo električni material, toplotne črpalke, zalogovnike vode, peči ipd.
Kaj lahko investitor stori, ko ugotovi, da mu manjka mešalec za beton pred hišo? Na Zavarovalnici Triglav so mi pojasnili, da bi se temu lahko izognili z zavarovanjem gradbenega materiala in orodja, v katerem je kritje podano tudi za škodo zaradi vlomske tatvine, ropa ali poskusa teh dejanj. Vendar pa to ne pomeni, da bo investitor dobil povrnjeno škodo, če mu bodo izpred hiše odpeljali vrečo cementa. Na Zavarovalnici Triglav pravijo, da so v okviru gradbenega, montažnega in vlomskega zavarovanja zavarovane le tiste stvari na prostem, ki so shranjene na prostoru, ki je v celoti ograjen. Ograja mora biti trdna, stabilna in dobro vzdrževana, visoka vsaj 2 metra in prostor pod stalnim nadzorom (stalno fizično varovanje). Zavarovanje lahko sklene investitor sam ali pa ga (na zahtevo investitorja) sklene izvajalec. »Sicer pa morajo imeti izvajalci v gradbeništvu po Gradbenem zakonu obvezno sklenjeno zavarovanje odgovornosti za škodo, ki bi utegnila nastati investitorju ali tretji osebi (z zavarovalno vsoto v višini vsaj 50.000 evrov),« so mi še pojasnili na zavarovalnici.
V okviru gradbenega, montažnega in vlomskega zavarovanja so zavarovane le tiste stvari na prostem, ki so shranjene na prostoru, ki je v celoti ograjen.
Najprej moramo poklicati policijo in nato najkasneje v treh dneh o nastali škodi obvestiti zavarovalnico. Če imamo sklenjeno ustrezno zavarovanje, seveda. Sicer smo prepuščeni sami sebi, štetju evrov v denarnici in ponovnemu nakupu tistega, kar nam je bilo nepravično vzeto. Ker je gradnja velik finančni zalogaj, kjer se prvotni načrtovani stroški vedno podvojijo ali potrojijo, nazadnje pa nam denarnico stanjšajo še nakupi raznih priboljškov in pijač za delavce (ki si priboljške, pijačo in prijaznost vsekakor zaslužijo!), je smiselno razmisliti o varnem in zaklenjenem prostoru, kamor boste lahko spravili ves material in orodje.
Sicer pa kar pogumno, saj so na koncu, kot v mojem primeru, prestrašene oči pogosto prevelike, s pravimi ukrepi pa si boste tudi vi brez neprijetnih nevšečnosti uredili svoj kos zemlje pod nebom.