Pogoji za montažo sončnih panelov na streho

Če na strehi načrtujemo dodatne obremenitve, moramo preveriti in zagotoviti statično stabilnost ostrešja. To velja tudi za montažo sončne elektrarne.

Fotonapetoste panele je načeloma mogoče montirati na vse vrste kritine (opečne strešnike, pločevino, tegolo, bitumenske folije), vse vrste ostrešij (leseno, jekleno, betonsko) in na strehe različnih oblik (dvokapnice, enokapnice, pa tudi na ravne strehe). Vendar sta pred tem ključni merili za odločitev o njihovi namestitvi naklon in usmeritev strehe ter njena uporabna površina brez morebitnih ovir, kot so zaradi senčenja lahko drevesa, sosednje stavbe, dimniki, zračniki in hribi.

PREBERITE ŠE: IZKUŠNJA BRALCA: RAČUN ZA ELEKTRIKO ZAMENJAL S KREDITOM ZA IZGRADNJO SONČNE ELEKTRARNE

Strokovnjaki montažo male sončne elektrarne odsvetujejo le izjemoma: poleg neprimerne lokacije je največkrat razlog, da se lastnik dotrajane strehe ne odloči za sanacijo. Ponudniki elektrarn poleg presoje naravnih razmer namreč pregledajo tudi stanje strehe in kritine ter ocenijo nosilnost ostrešja in tudi pri načrtovanju montaže upoštevajo mnenje krovca in statika.

Pri opečni kritini, ki je razmeroma trajen material in zdrži več desetletij, je montaža na starejšo streho mogoča, a po odpravi morebitnih slabosti. Treba je preveriti dotrajanost ostrešja, ki bo moralo prenašati dodatno težo. Če je streha v dobrem stanju, je treba dodati le ustrezne elemente glede na vrsto uporabljenih opečnih strešnikov (strešnike za montažo in preboje­) in jih pravilno vgraditi.


Module namestijo na aluminijasto konstrukcijo, ki ustreza zahtevam statike glede vetrnih in snežnih obremenitev. Tudi druge komponente so izdelane iz aluminija in nerjavnega jekla. Za vsak posamezen tip strehe in strešne kritine uporabljajo različne profile za različne obremenitve. Na to konstrukcijo potem na najmanj štirih mestih pričvrstijo fotonapetostni panel.

Pri opečnih strehah je treba vgraditi ustrez­ne elemente, na katere bodo pritrjeni paneli. Opečni strešnik namreč ni primeren za direktno montažo. Nosilci za montažo panelov se pritrdijo na ALU-strešnike z nosom. Način je odvisen tudi od tega, kakšen sistem pritrjevanja uporablja proizvajalec sistema fotovoltaike.

Druga pomembna stvar je preboj za dovodne napeljave na streho, po katerem se poskrbi za popolno tesnjenje.

PREBERITE ŠE: KAJ JE LAHKO NAROBE PRI STIKU STAVBE IN STREHE

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE