Senčila v obliki jader so priljubljena izbira ob sodobnih hišah.
Senčila in tende: Senčenje v najbolj vročih dneh leta
V najbolj vročih dneh ne gre brez senčenja oken in teras ter drugih kotičkov na vrtu. Če želimo ohraniti dom čim hladnejši, je treba izbrati primerna zunanja senčila. Ob tem pa še poskrbeti za senco na terasi. Najprijetneje je pod krošnjami drevesa, a kadar jih ni v bližini, si pomagamo s senčili, kot so senčniki, pergole in druge izpeljanke.
Dobro toplotno zaščito pred soncem na oknih zagotavljajo zunanja senčila. Preprečijo namreč segrevanje stekel za njimi, kar je zlasti pomembno na južni in zahodni fasadi. Prostori se tako manj segrevajo, zato lahko prihranimo pri energiji, saj ne potrebujemo klimatske naprave ali pa jo vključujemo redkeje. Za senčenje oken se uporabljajo rolete, zunanje žaluzije in zunanji screen roloji. Najpogostejša je kombinacija zunanjih in notranjih senčil, na primer zunanje žaluzije z notranjimi plise ali rolo senčili. Na splošno velja, da je pri senčilih pomembna tako kakovost izdelave in vgradnje ter preprosta uporaba kot to, da zadržijo večino toplote zunaj zaprtega prostora.
PREBERITE ŠE: KLIMATSKE NAPRAVE: VROČE STANOVANJE TEŽKO HITRO OHLADIMO
Zunanja senčila
Ponudba različnih sistemov zunanjega senčenja oken je pestra, zato je za marsikoga odločitev težka. Na novogradnjah so danes zelo priljubljene zunanje žaluzije. Z njimi je mogoče senčiti večje steklene površine (panoramske stene) in z nagibom lamel uravnavati količino svetlobe, ki jo spustimo v prostor. Prestrežejo lahko do 80 odstotkov vročine, ki bi sicer pregrevala notranjost. Žaluzije iz aluminija po zagotovilih proizvajalcev dobro prenašajo različne vremenske vplive, saj gre za material, ki ne bledi in ne rjavi, ne potrebuje dodatnega lakiranja, prav tako ne obledi zaradi ultravijoličnih žarkov. Dvigamo in spuščamo jih lahko z vrvico, nagib usmerjamo s palico, lahko pa tudi z elektromotorjem in daljinskim upravljalnikom, ročnim stikalom ali centralnim vodenjem.
Druga možnost so že dolgo uveljavljene rolete. Te odlikujeta dobra toplotna in zvočna izolativnost, so dobra zaščita pred vremenskimi vplivi, na primer ob toči ali hudih nalivih, pa tudi pred vlomilci. Z njimi dosežemo skoraj popolno zatemnitev prostora in dobre energijske prihranke. Po zagotovilih proizvajalcev lahko s spuščenimi roletami pozimi prihranimo pri stroških za ogrevanje, poleti pa za hlajenje (do 30 odstotkov). Razlikujejo se po obliki, načinu vgradnje, načinu upravljanja in vrsti lamel. Roletne lamele so lahko iz lesa, aluminija, jekla ali umetne mase. Po mnenju proizvajalcev so proti zunanjim vplivom najbolj odporne aluminijaste lamele, polnjene s poliuretansko peno, ki imajo tudi dolgo življenjsko dobo. Aluminij sicer spada med lahke kovine, a ga odlikuje izjemna trdnost, prav tako učinkovito odbija sončne žarke.
PREBERITE ŠE: SENČILA: LES DOBRO ŠČITI PRED PREGREVANJEM
Zunanjo zaščito omogočajo tudi screen roloji. Z njimi zadržimo toploto pred steklom podobno kot z žaluzijami, razlika je v zastiranju pogleda in zatemnitvi. Screen roloji ob prižganih svetilih ne zastrejo pogleda, skoznje se vidi v notranjost. Pogosto se uporabljajo za senčenje poslovnih prostorov, za zasebna stanovanja pa večinoma tam, kjer so okna dodatno zasenčena z notranjimi senčili.
Ob odločanju za primerno senčilo je treba premisliti, kaj potrebujemo in si želimo. Vsako ima namreč svoje prednosti in tudi pomanjkljivosti in te je pred nakupom dobro poznati. Ne glede na to, za katero obliko senčenja se odločimo, moramo vedeti, da je zelo pomembna izbira kakovostnega materiala in pogonskega mehanizma. Senčila so vedno bolj tehnološko izpopolnjena, avtomatizirana in pametna. Upravljamo jih lahko tudi z aplikacijami na mobilnem telefonu.
!!galerija!!
Senčenje teras
Za posedanje na balkonih in terasah, ki so poleti nepogrešljivi zunanji bivalni prostori, je poleg lepega vrtnega pohištva treba poskrbeti še za zaščito pred premočnim soncem. Tudi možnosti za senčenje teras je veliko. Izbrati je treba kakovostno senčilo, ki je odporno proti vremenskim pojavom, kot so sonce, dež, veter, mraz. Pred odločitvijo, katero bomo izbrali, je dobro poleg želja upoštevati tudi odgovore na vprašanja, kako pogosto uporabljamo teraso, ali jo uporabljamo kot letno kuhinjo, želimo, da je vse leto suha, nas zanima le senca ali tudi zaščita pred dežjem in snegom.
Najpogostejše in najosnovnejše so še vedno tende, ki dobro senčijo teraso in ščitijo pred blagim dežjem. Vedeti moramo, da so ključne razlike v detajlih. Ker gre za dolgoročno naložbo v kakovost bivanja, moramo biti pozorni na podrobnosti. Tenda mora biti izdelana iz kakovostne tkanine, imeti mora dovolj močno konstrukcijo, ustrezati mora konkretnim razmeram, upravljanje mora biti preprosto in seveda se mora ujemati s celostno podobo hiše. Dobro je poznati izvor izdelka, se pozanimati o materialih, pa tudi o dodatnih funkcijah upravljanja, ki so mogoče.
Pri večjih terasah so priljubljene različne pergole, ki zagotavljajo tudi zaščito pred močnim dežjem, celo snegom. To so lahko pergole s platneno streho, bioklimatske pergole s streho iz aluminijastih lamel in stekleni nadstreški s senčilom. Izbira je velika in zelo je pomembno, da si vzamemo čas za razmislek ter poiščemo dobro svetovanje
Potem so tu še klasične lesene pergole, ob katerih so zasajene različne vzpenjave rastline, in ko se dobro razrastejo, dajejo prijetno senco. Pa senčila v obliki jader, ki so prav tako priljubljena ob sodobnih hišah. Na manjših balkonih lahko nekaj sence pričaramo tudi s sečniki.