20. 12. 2023
prizidek, prizidava, vhod, vetrolov, svetovalnica, gradbeno dovoljenje, povečanje balkona, zaprtje balkona
Vprašajte strokovnjaka
Svetovalnica: Ali za povečanje in zaprtje balkona potrebujem gradbeno dovoljenje
Pozdravljeni,
na vas se obračam z vprašanjem glede zaprtja balkona.
Zanima me, ali je potrebno kakšno gradbeno dovoljenje, da balkon povečam za cca 2 m² in ga zaprem z vseh treh strani, da bi ga lahko uporabljali tudi v zimskih dneh. Naj povem, da je streha nad balkonom že obstoječa in iz te strani ne potrebujem prilagoditve.
Najbolj me zanima, ali je potrebno gradbeno dovoljenje za dodatna 2 m² balkona, ki bi ga dodala in ne bo vpet v hišo, ampak ob že obstoječ nadstrešek ob hiši.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
Lep pozdrav.
Klavdija
---
Spoštovani,
na obstoječi dvostanovanjski hiši z gradbenim dovoljenjem (izdanim l. 1976) bi želeli narediti še en vhod.
Prvoten vhod ostaja s sprednje strani hiše, drug vhod pa bi naredili z zadnje strani hiše v istih gabaritih. Vhod bi imel le zaprt nadstrešek oz. vetrolov v izmeri 4 m x 2,5 m.
Je za tak poseg potrebno gradbeno dovoljenje? Oziroma kako velik je lahko vetrolov, da gradbenega dovoljenja ne bi potrebovali?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Ena
- Klavdija in Ena
Lepo pozdravljeni.
Najprej poglejmo, za katere gradbene posege ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja. To so posegi, ki skladno z Uredbo o razvrščanju objektov sodijo med manjšo rekonstrukcijo ali pa med vzdrževalna dela. Nabor del pod manjšo rekonstrukcijo je na koncu te uredbe naveden v tabeli 2, nabor vzdrževalnih del pa v tabeli 3 iste uredbe.
Kot manjša rekonstrukcija je skladno s to uredbo možnih samo nekaj vrst prizidav. Te so na primer prizidava nakladalnih ramp in klančin ali prizidava zunanjega odprtega stopnišča ali dvigala, ki ne povezuje več kot treh etaž in je zunanji rob stopnišča ali dvigala oddaljen od sosednjega objekta drugega lastnika več kot 4 m. Možna je tudi izvedba nepohodnega konzolnega nadstreška površine do 6 m2, kar pomeni, da je tak nadstrešek lahko vpet v samo hišo, ne sme pa biti pohoden.
Med vzdrževalnimi deli je nabor del še ožji. Tukaj najdemo dela na ovoju objekta in zasteklitve in sem sodijo prenova fasade, zunanjega stavbnega pohištva in strešne kritine na način, da se s posegi bistveno ne odstopa od prvotne zasnove objekta. Med ta dela spadajo tudi vgradnja strešnih oken, zasteklitev lož, balkonov in zunanjih stopnišč, namestitev senčil, nepohodnega konzolnega nadstreška nad vhodom površine do 2 m2.
Čeprav morda poseg, ki ga namerava izvesti bralka, na prvi pogled ni zahteven, predstavlja prizidavo. Zanj je treba pridobiti gradbeno dovoljenje, saj ne sodi niti v dela, ki se lahko izvedejo z manjšo rekonstrukcijo, niti med vzdrževalna dela. Če bi bil balkon že obstoječ, torej enakih gabaritov in bi se samo zasteklil, pa bi ta dela lahko uvrstili med vzdrževalna dela.
Vseeno ne velja vreči puške v koruzo in ne pridobiti vsaj osnovnih informacij, kaj je treba narediti, da se poseg izvede zakonito.
Klavdija bi želela povečani del balkona nasloniti na obstoječ nadstrešek pri hiši.
Kot smo pisali že nedavno, bo treba dokazati, da je obstoječ nadstrešek, sploh če je prislonjen k hiši, morda celo naknadno, skupaj s samo hišo, izveden zakonito. Treba bo strokovno oceniti, ali je obstoječi nadstrešek v ustreznem gradbenotehničnem stanju na način, da bo sposoben po posegu statično nositi dodatno obtežbo ter da bo predstavljal varno izvedeni del balkona. Če povečava balkona ne bo segala izven oboda strehe nad njim, pomeni, da se odmiki skrajnih gabaritov same stavbe od parcelnih medsosedskih meja ne bodo spremenili in to je že lahko olajšava pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, vsaj kar se tiče soglasij stranskih udeležencev. Klavdiji predlagam, da pri strokovnjaku projektantu pridobi oceno stanja dela hiše, kamor želi prizidati balkon, tako z vidika ocene zakonitosti samega obstoječega stanja stavbe kot ocene gradbenotehničnega stanja. Če bo oboje ustrezno, lahko nadaljuje s pridobitvijo idejne zasnove, kjer je treba upoštevati določila iz prostorsko izvedbenega akta. Običajno so v prostorskih aktih taki posegi dovoljeni, morda bodo veljale posebne zahteve glede oblikovanja same stavbe. Z idejno zasnovo, pretvorjeno v obliko DGD, kot določa Pravilnik o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri graditvi objektov (Uradni list RS, št. 30/23), se pridobijo mnenja na projektno dokumentacijo. DGD dokumentacija pomeni dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki se ji priložijo tipizirani obrazci – zahtevki in splošni podatki ter na upravnem organu pridobi gradbeno dovoljenje. Za povečavo bruto površine zaprtega balkona, pa četudi gre za 2 m2, bo treba doplačati komunalni prispevek. Po pridobitvi gradbenega dovoljenja bo treba pridobiti projektno dokumentacijo za izvedbo - PZI, ki vsebuje zbirni načrt, načrt arhitekture in načrt s področja gradbeništva. Projektna dokumentacija PZI je namenjena pridobitvi ponudb izvajalcev ter prijavi pričetka gradnje ter velja kot navodila za izvajalce za izvedbo investicije. Ker gre za prizidavo, zakoličbeni načrt s strani pooblaščena geodeta pred samo gradnjo ne bo potreben. Gradnja se lahko začne 8 dni po prijavi pričetka gradnje.
Po izvedeni gradnji se pridobi uporabno dovoljenje, kjer v primeru, če gre za enostanovanjsko hišo, veljajo tudi posebne določbe, kar pomeni, da je tudi pridobitev uporabnega dovoljenja postopkovno kratka in nezahtevna.
Popolnoma enako velja za bralko Eno, tudi v njenem primeru gre za prizidavo. Na tem mestu bi veljalo opozoriti, da pomeni v nekaterih občinah pojem dvostanovanjske hiše stavbo z dvema stanovanjema, ki imata skupni vhod in ne vsaka svojega. Tudi v primeru bralke Ene predlagam popolnoma enak postopek, kot je naveden zgoraj.
Obema bralkama želim, da uresničita svoje želje in izvedeta investicijo zakonito in v čim krajšem času, morda že v naslednjem letu.
Vsem ostalim bralkam in bralcem spletne rubrike Deloindom Svetovalnice o gradbeni zakonodaji pa želim zdravja ter veliko kreativnih idej v prihajajočem letu 2024!
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.