6. 9. 2018 | Besedilo: J. B.
MOS 2018: Od gradnje, opremljanja doma, prostega časa do visoke tehnologije
6. 9. 2018 | Besedilo: J. B.
V Celju bo od 11. do 16. septembra potekal 51. mednarodni obrtni sejem, na katerem se bo na prizoriščih Celjskega sejma predstavilo približno 1400 razstavljavcev iz več kot 30 držav. Program bo razdeljen na pet ključnih področij: MOS Dom – gradnja in obnova doma, MOS Tur – kamping in karavaning, turizem in prehrana, MOS Teh – oprema in materiali za obrt in industrijo, MOS Biz – poslovne storitve in poslovne priložnosti v tujini ter MOS Plus – izdelki za široko porabo. Letošnja država partnerica bo Srbija, s čimer želijo organizatorji prispevati k poglabljanju gospodarskega sodelovanja med državama.
Poleg razstavnega programa bo obiskovalcem na voljo pester strokovni in razvedrilni program, udeležili se bodo lahko brezplačnih svetovalnic s področja gradnje, obnavljanja in urejanja doma, ustanavljanja podjetja, predavanj neodvisnih strokovnjakov, mladim bo namenjena tradicionalna Ulica obrti s predstavitvijo poklicev, strokovnih srednjih šol, Obrtna zbornica Slovenije pa bo med drugim predstavila vključitev dijakov v praktično usposabljanje z delom in iskalcem zaposlitve pojasnila ključne elemente dobrega profila LinkedIn.
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo bo v četrtek, 13. septembra, pripravilo posvet Kako do kadrov v lesarstvu, ozaveščanju o vlogi te panoge pa bo namenjena tudi razstava Les za vse. Na sejmu bosta med drugimi sodelovala Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga in Evropski potrošniški center Slovenija.
Letos bodo že tretjič organizirali Stičišče znanosti in gospodarstva, projekt ministrstva za izobraževanje znanost in šport, v katerem bo inovacije, nove tehnologije in tehnološke procese predstavilo več kot 50 inštitutov, fakultet, strokovnih združenj in podjetij. Poudarek bo na mikro- in nanotehnologijah, vesoljskih tehnologijah, bioniki, podpornem svetu sodobne medicine, mehatroniki, elektroniki, energetiki, avtomatiki in robotiki – predstavili bodo tudi malega avtonomnega kmetijskega robota, ki je pod slovenskega znanja.
Za udoben dom
Več kot polovica sejma MOS je namenjena gradnji in obnovi doma. Na enem mestu si bo mogoče ustvariti pregled nad ponudbo stavbnega pohištva, garažnih in industrijskih vrat, senčil, ograj, pohištva in notranje opreme, talnih oblog in keramike, ogrevalne in prezračevalne tehnike, kritine, drugega gradbenega materiala in opreme za vrt. S celovito ponudbo se bodo predstavili trije izdelovalci montažnih hiš. Poleg pestrega izbora izdelkov bodo obiskovalcem na voljo svetovalnice neodvisnih strokovnjakov, od katerih bo ena namenjena gradnji, ena notranjemu opremljanju in ena energetskim rešitvam. Spremljala jih bodo predavanja z aktualnimi temami s posameznega področja.
Za moderne nomade
Kakor obljubljajo organizatorji, bo v programu MOS Tur letos na ogled še več avtodomov, počitniških prikolic, šotorskih prikolic, mobilnih hišk, možnosti za nadgradnjo in predelave počitniških vozil, snemljivih bivalnikov in najrazličnejše opreme za taborjenje kot doslej. Poleg razstavljavcev bodo sodelovali tudi predstavniki pobude Mreže postajališč za avtodome po Sloveniji, ki si prizadevajo za vzpostavitev postajališč s standardizirano kakovostno oskrbo povsod po Sloveniji, in Caravaning Cluba Slovenija.
Vstopnice po spletu cenejše
Redna cena vstopnic za Mos je 8 evrov za odrasle, 6 za upokojence, 5 za učence, dijake in študente, družinska vstopnica stane 10 evrov, za predšolske otroke pa je vstop prost. Znižana cena velja vsak dan po 16. uri, prav tako so cenejše vstopnice, kupljene v spletni prodaji do 10. septembra.
Za podjetne
MOS Biz, poslovno-sejemski, konferenčni in mrežni dogodek, je namenjen predvsem lastnikom in vodstvu malih in srednje velikih podjetij ter novoustanovljenim podjetjem, ki si prizadevajo za vzpostavljanje poslovnih stikov na domačem in tujih trgih. V njegovem okviru bo Celjski sejem desetim mladim in zagnanim podjetnikom v sklopu natečaja Podjetni talenti pomagal najti nove poslovne priložnosti z brezplačno predstavitvijo in svetovanjem pri poslovni ideji. Letos je skupaj s partnerji natečaja, Inkubatorjem Savinjske regije, klubom Poslovni angeli Slovenije, Univerzitetnim inkubatorjem Tovarna podjemov in podjetjem Smart Optometry, ki je bilo lanski zmagovalec, izbral podjetja: 4FUN iz Mozirja za aplikacijo za preprosto naročanje fotografij iz mobilne naprave na dom; Ajdina harmonija iz Mozirja za moderen prenosni vrt v lesenem zabojniku; C-TECH iz Postojne za program za optimalen in zdrav razvoj dojenčka od rojstva do enega leta; Evergreen iz Mislinje za biorazgradljive beljakovinske lončke; Kokica iz Maribora za prve slovenske gourmet kokice s slanimi in sladkimi okusi; Mima team iz Celja za nastavek za zobno ščetko, ki deluje kot osebni pomočnik ob čiščenju zob; Medenka iz Ljubljane za naravno slaščico iz medu in sadja; StarkMAT iz Črnomlja za stol za zdravo hrbtenico in boljšo koncentracijo; Šubidu iz Kranja za prebrisano oblikovano skledo za vse, ki preradi dobro jedo, in Vermipur iz Maribora za naravno univerzalno ekološko gnojilo.