Pokopališče za male živali

19. 6. 2015 | Besedilo: S. O./STA

pokopališče za živali

Izmed 46 živali, ki so jih lastniki do zdaj pokopali na prvem slovenskem pokopališču za živali v Mariboru, je večina psov, nekaj mačk in celo en hrček.

Prvo slovensko pokopališče za domače ljubljenčke pri nas je nastalo na območju vrtnarije Dobrava, tik ob mariborskem pokopališču Dobrava. Pokopališče za male živali je predvsem namenjeno hišnim ljubljenčkom kot so psi, mačke, ptice, mali glodalci, terarijske, akvarijske in druge živali, ki jih vzredijo za družbo, rekreacijo, varstvo in pomoč ljudem. »Pogrebno podjetje Maribor je idejo, skladno s svojim družbeno odgovornim ravnanjem, uresničilo v letu 2007, letos pa nadaljujemo širitev, skladno s prvotno načrtovano zasnovo koncentričnih krogov,« pravi namestnica direktorice Pogrebnega podjetja Maribor Darja Lampret in dodaja: »Ljudje se odločajo za pokop hišnega ljubljenca iz različnih razlogov. Nekateri iz notranje potrebe po določenem mestu, ki jim bo vedno omogočal spomine na ljubljeno žival, in se na pokopališče redno vračajo. V drugo skupino spadajo ljudje, ki želijo le dostojen pokop svoje hišne živali.« Idejno zasnovo koncentričnih krogov je Pogrebno podjetje Maribor povzelo po pokopališču za male živali v nemškem Nürnbergu.

Čeprav gre za živali, je za njihov pokop potrebno dovoljenje, ki ga po pregledu poginule živali izda veterinar. Če bi namreč veterinarska služba ugotovila kakršne koli bolezenske znake pri mrtvemu hišnemu ljubljenčku, dovoljenja ne bi izdala in pokop na pokopališču za male živali ne bi bil mogoč. Pokop namreč ni dovoljen že ob najmanjšem sumu na prisotnost kužne bolezni.

Ko nam umre hišni ljubljenček, imamo samo 24 ur časa, da pokopljemo žival, poleti celo samo dvanajst ur. Največ ljudi pokoplje svoje ljubljenčke kar v vreči, nekaj jih izbere krsto, lahko se opravi tudi upepelitev oziroma pokop v žari. Lahko se izvede tudi pogrebna slovesnost, ki tako kot pri ljudeh vključuje spominski govor in glasbeno spremljavo. Grob lahko lastniki najamejo za najmanj deset let, v primeru pokopa v žari pa za najmanj pet let. Lastniki hišnih ljubljenčkov lahko izbirajo različne velikosti grobov (mali, srednji, veliki), nagrobni spomeniki pa so vsi enotne oblike. Največji grob je velik 1,2 metra in je namenjen večjim psom, ki tehtajo najmanj 45 kilogramov. Za najem groba je treba odšteti 30 evrov na leto, za pokop pa najmanj 150 evrov. V ceno najema je vključen tudi strošek urejanja groba, za katerega skrbijo uslužbenci podjetja s košnjo trave, odstranjevanjem plevela in grabljanjem listov, saj je pokopališče travnato. Živali morajo biti po slovenski zakonodaji zakopane najmanj 50 centimetrov globoko, da jih ne morejo izkopati mesojede živali, pokopane pa so lahko zgolj tam, kjer ne onesnažujejo podtalnice oziroma ne obremenjujejo okolja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE