Izbor starih kosov pohištva: S pečatom zgodovine

29. 1. 2016 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Roman Šipić in arhiv starinarnic

stari kosi, starine, starinarnice, pohištveni slog

Pohištveni slogi so se s časom spreminjali, prav tako pojem lepega. Zdaj imajo starine posebno vrednost, zlasti tiste, ki se prenašajo iz roda v rod, so še posebej cenjene. Če jih niste podedovali, lahko kaj primernega najdete med lepo ohranjenimi kosi pohištva, ki jih prodajajo starinarnice. V zadnjih letih je postala priljubljena kombinacija česa starega (na primer predalnika, mizice, ogledala) in sodobnega ambienta. Tako dobi prostor pridih domačnosti, tradicije in družinske zgodovine. Izbira je kar precejšnja, mi smo obiskali nekaj slovenskih starinarnic.

1. Meščanska kredenca v staronemškem slogu (alt deutsch) s konca 19. stolet­ja (1880–1900). Izdelana je iz masivnega orehovega lesa in furnirja, plošča je marmornata, z originalnimi ročaji. Krasijo jo rezbarije in struženi elementi. Tako kot včasih jo lahko postavimo v jedilnico ali dnevno sobo (Restavratorstvo Nastran).

2. Salonska miza v bidermajerskem slogu je nastala v sredini 19. stolet­ja. Izdelana je iz orehovega furnirja z intarzijami (Antikvitete Lipovec).

3. Bidermajerska konzolna miza iz orehovega furnirja je iz prve polovice 19. stoletja. Na njej je kaminska ura iz druge polovice 19. stoletja, narejena iz marmorja in medenine (Antikvitete Lipovec).

4. Neobaročno ogledalo, izdelano okrog leta 1930. Gre za leseno ogledalo, ki je ročno rezljano, delno srebreno in delno zlateno. Postavite ga lahko v dnevno sobo (Galerija Ažbe).

5. Intarziran trebušast predalnik v baročnem slogu z začetka 20. stoletja. Izdelan je iz orehovega furnirja in z bogatimi intarzijami iz drugih vrst lesa, okovje je medeninasto (Restavratorstvo Nastran).

6. Pisalni predalnik iz leta 1910. Izdelan je bil v severni Italiji v beneškem neobaročnem slogu. Umestite ga lahko v spalnico ali postavite na hodnik (Galerija Ažbe).

7. Mizica, ki je izdelana v tehniki pietra dura (to je izraz za mozaični okras, ki ga sestavljajo marmor in poldragi kamni), Firence, na prelomu 19. in 20. stoletja, les, pozlata, poldragi kamni. Tehnika se je razvila v Italiji in se še posebej razcvetela v Firencah. Na spodnji strani miznega dna je ohranjena originalna nalepka delavnice G. Ugolini iz Firenc, ki je mizico izdelala (Antikvitete Novak).

8. Komplet štirih zložljivih mizic so izdelali v avstrijski tovarni pohištva Thonet na Dunaju leta 1904. Thonetovo delavnico je ustanovil Michael Thonet (1796–1871), ki je v tridesetih letih 19. stoletja začel izdelovati pohištvo iz lepljenih ukrivljenih lesenih letev. Njegovo pohištvo iz lahkega, a močnega lesa, ukrivljenega nad vročo paro, je bilo zelo priljubljeno, saj je ta posebna tehnika izdelave omogočila nov, eleganten, lahkoten in udoben dizajn (Antikvitete Novak).

Arhiv revije Deloindom+.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE