Namembnost prostora narekuje izbor svetil

23. 11. 2012 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv proizvajalcev

svetila, svetloba, osvetlitev, stanovanje

Vsak prostor je specifičen za osvetlitev in vsako svetilo v njem ima svoj namen. Načrtovanje osvetlitve naj bi potekalo sočasno z zasnovo prenove ali gradnje hiše, stanovanja, osvetlitev je namreč pomemben del arhitekture prostorov.

»Bistvo osvetlitve našega doma je, da se v njem prijetno počutimo,« pravi Aleš Bokalič, prodajni inženir iz podjetja Intra Studio. In zakaj je osvetlitev prostorov tako pomembna? Odgovor je zelo preprost, pravi sogovornik, svetloba je eden najpomembnejših dejavnikov za počutje človeka, zato sta pravilna postavitev in izbor svetil tako pomembna. Ob tem dodaja, da smo včasih imeli luči, zdaj imamo svetila. Včasih je bilo bistvo vsega, da je svetlobe dovolj, videz je bil drugotnega pomena. »Danes so svetila zelo pomemben del arhitekture prostora, saj nanj vplivajo s svojo obliko in seveda svetlobo, ki jo oddajajo. Načeloma oblika svetilke ne zmanjšuje njene osnovne funkcije, to je, da daje dovolj svetlobe, če je bila seveda pravilno izbrana,« odgovarja Bokalič na vprašanje, ali oblika svetila vpliva na osvetlitev.

Načrt notranje osvetlitve

Načrt osvetlitve prostorov (mikrolokacija in tip svetila) je idealno izvesti v sklopu elekt­ričnih inštalacij oziroma na začetku gradnje ali prenove, saj je ustvarjanje ambientov s svetlobo neposredno povezano s postavitvijo svetil v prostoru. »Zaželeno je, da že vemo, kako bo postavljeno pohištvo in katere barve bomo uporabili, ker vsi ti segmenti ustvarjajo ambient in vplivajo na počutje v njem,« poudarja sogovornik. Razporeditev svetil je po njegovih besedah najprej odvisna od namembnosti prostora in seveda električnih inštalacij. Glede zadnjega pojasni, da je v stanovanjih v novogradnjah marsikje še vedno predvidena le ena osrednja svetilka v dnevni sobi, ena na stropu v kuhinji in tako po vseh prostorih. To pač ne omogoča ustvarjanja ambientov s svetlobo. V takem primeru si lahko pomagamo z namiznimi in stoječimi svetili.

V poslovnih prostorih je količina svetlobe določena s predpisi, v zasebnih prostorih pa je po Bokaličevih besedah merilo dobre in pravilne osvetlitve človek, torej tisti, ki tam živijo in njihova individualna potreba po količini svetlobe v posameznem prostoru. Tako kot smo ljudje med sabo različni po videzu, načinu oblačenja, tako se razlikujemo tudi glede želja po svetlobi. Bistvo osvetlitve je, da nam je doma prijetno.

Na splošno velja, da vsak prostor potrebuje več virov osvetlitve. Več ko je različnih (a za vsak prostor primernih) virov svetlobe, več različnih ambientov lahko ustvarimo. Toda pri tem ne smemo uporabiti ene, na videz univerzalne rešitve za vse. »Najprej moramo upoštevati, kakšna je namembnost prostora, saj ta definira potrebo po količini svetlobe v njem. Na primer, kuhinja kot delovni prostor potrebuje kakovostno osnovno osvetlitev, hkrati pa je zelo priporočljivo, da posebej osvetlimo delovne površine – kuhinjski pult, pomivalno korito, štedilnik,« opozori sogovornik.

Poseben vir svetlobe potrebuje tudi jedilna miza. Nad njo je najboljša rešitev viseča svetilka ali pri daljši mizi več manjših svetilk, ki dobro osvetlijo mizno površino in hkrati ne bleščijo v oči. S svetili, ki imajo možnost regulacije jakosti svetlobe, lahko ustvarimo prijeten občutek in umirjeno razpoloženje.

V dnevni sobi je zgodba precej drugačna, saj lahko v njej z različnimi svetlobnimi viri (in seveda ločenim prižiganjem) ustvarjamo različne ambiente. Velikokrat so to odprti prostori, ki so združeni še z jedilnico in kuhinjo, tako da je osvetlitev dokaj unikatna rešitev, ki jo je težko posploševati. Vseeno velja, da je dobro, če obstaja več virov osvetlitve. Na primer, za gledanje televizije je prijetna pridušena svetloba, ki prihaja izza televizorja. V dnevni sobi velikokrat tudi beremo, zato potrebujemo stoječo svetilko. Poleg tega lahko osvetlimo slike, okrasne predmete, ta svetila so hkrati namenjena ustvarjanju različnega razpoloženja ali poudarjanju detajlov.

V kopalnici potrebujemo enakomerno porazdeljeno osvetlitev. Ponavadi se odločimo za osrednje svetilo ali več vgradnih na stropu ter dodatna pri ogledalu, ki pa morajo osvet­liti tistega pred ogledalom, ne njegovega odseva. Paziti je treba tudi, da so svetila v kopalnici primerno zavarovana proti vlagi.

Za splošno osvetlitev spalnice se še vedno uporabljajo stropne luči, a jih vse pogosteje nadomešča več vgrajenih svetil na stropu ali steni. Svetloba, ki jo oddajajo, naj bi bila čim bolj posredna in razpršena. Seveda pa je prav tako pomembna osvetlitev ob zglavju postelje. To so lahko lučke, ki jih imamo za minimalno osvetlitev in ustvarjanje razpoloženja, in bralne lučke, če pred spanjem beremo v postelji. Za slednje so najboljša stoječa ali stenska gibljiva svetila, s katerimi snop svetlobe usmerimo v knjigo, revijo, v okolico pa skoraj ne svetijo.

V otroški sobi naj bi prav tako poskrbeli za več virov osvetlitve, in sicer splošno, osvetlitev pri zglavju postelje in na delovni mizi. Splošna osvetlitev in ob zglavju je lahko podobna kot v spalnici, za delovno mizo pa izberemo namensko svetilo.

Tudi pri izbiri tipov svetilnih teles je najprej treba pogledati namembnost prostora. Na primer, na hodnikih je po Bokaličevih besedah nesmiselno uporabljati svetila z varčnimi žarnicami, saj pri prižigu potrebujejo določen čas, da dosežejo polno svetilnost. V hodnikih pa potrebujemo svetlobo takoj, zato so primernejša LED-svetila in halogenska, ki delujejo s polno svetilnostjo takoj po prižigu. V kuhinji je nasprotno smiselno uporabljati svetila z varčnimi žarnicami, saj se v njej zadržujemo dalj časa in potrebujemo veliko svetlobe, hkrati pa si želimo čim manjšo rabo energije.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE