Pohištvo za majhna stanovanja: Manj je več

6. 10. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

pohištvo za majhna stanovanja, mala stanovanja, kavč in postelja v enem

Opremiti majhno stanovanje ali garsonjero je svojevrsten izziv, tako za arhitekte kot lastnike, ki se te naloge lotijo sami. A pomemben je rezultat: če je notranja oprema dobro domišljena, lahko tudi majhno stanovanje deluje prostorno.

Stanovanje mora kljub svoji majhnosti zadostiti potrebam bivanja čez dan, druženja in spanja, zato sta pri zasnovi majhnih prostorov bistveni prilagodljivost in večnamenskost. S premišljeno zasnovo, pa tudi z izborom in razporeditvijo pohištva je treba dani prostor kar najbolje izkoristiti, hkrati pa ga ne zapolniti preveč, da se ne bo že tako majhen zdel še manjši in utesnjen. Največkrat pride v poštev oprema, narejena po meri, saj se tako najbolje prilagodi prostoru in izkoristi vsak centimeter. Z malo brskanja pa lahko tudi v trgovinah najdemo kakšen primeren kos.

Kavč in postelja v enem

Vprašanje prostora za spanje v garson­jerah in enosobnih stanovanjih večinoma rešimo z raztegljivo sedežno garnituro, ki jo čez dan uporabljamo za sedenje, branje, gledanje televizije, zvečer pa jo spremenimo v ležišče. To sicer zahteva več dela in discipline pri pospravljanju ter pripravljanju ene in druge možnosti, vendar je kompromis bivanja na majhni površini. Če je kavč hkrati postelja, mu lahko kljub temu dodamo nekaj modularnih in premičnih kosov, kot so oblazinjeni kubusi za sedenje, ki so lahko uporabni tudi za odlaganje in shranjevanje stvari. Nočno omarico lahko recimo nadomesti nižja mizica (ki jo podnevi uporabljamo ob kavču), stoječa bralna luč pa je lahko tudi nočna lučka.

Če kljub majhni kvadraturi želimo spati na postelji, je mogoče podnevi, ko je ne uporabljamo za spanje, z dodatki ustvariti vtis, da gre za sedežno garnituro. Na primer z blazinami, ki jih postavimo na ležišče, ob steno pa udoben naslon za gledanje televizije. Prostor pod posteljo lahko izkoristimo za shranjevanje. Lahko izberemo takšno z že vgrajenimi predali, druga mož­nost so škatle in zabojniki na koleščkih, ki jih preprosto potisnemo pod njo.

Postelja, skrita v omari

Med mogočimi rešitvami je tudi postelja, ki je skrita v omari. Gre za element, ki ga podnevi uporabljamo bodisi kot kavč, omaro, pisalno mizo bodisi kot regal s televizorjem, zvečer pa se spremeni v posteljo. Različnih izvedb skritih postelj je kar precej, nekatere modele lahko postavimo samostojno, druge je treba pritrditi na steno. Ali bo takšna skrita postelja primerna za dani prostor, je odvisno tudi od višine stropa, položaja oken, vrat. Običajni sta dve izvedbi, in sicer prečna in pokončna. Pri prečni ni omejitev v višino, zato pa mora biti zid širši, približno dva metra in deset centimetrov. Pri pokončni potrebujemo v višino dobra dva metra in nekaj manj v širino. Drugače je velikost postelje odvisna od širine vzmetnice.

Dvižna postelja

Funkcionalna je lahko tudi rešitev z uvedbo več nivojev, ki pride v poštev zlasti v starejših hišah z višjim stropom. Slovensko podjetje Voga je za taka stanovanja razvilo inovativno rešitev, to je dvižno posteljo, ki jo čez dan »pospravimo« pod strop. Zasnovana je tako, da jo je mogoče postaviti v prostor, velik deset kvadratnih metrov. Izdelana je pretežno iz kovine, nosilci v vodilih so vodeni s krogličnimi ležaji, pogon je električni. Vklop je opremljen z varnostno ključavnico in varnostnim stikalom, ki onemogoča oddaljevanje od komandnega mesta. V zgornjem položaju je postelja fizično zaklenjena z elektromag­netnimi zavorami, ki onemogočajo, da bi padla. Osnovne mere postelje so prilagojene ležišču 200 x 160 cm, mogoče pa jo je naročiti tudi po meri. Poleg postelje, ki je v tem primeru vpeta v regal za dnevno sobo, lahko izdelajo tudi dvosed, ki je umeščen v prostor med vodili, ali dvižno mizico s taburejema.

Pregrade za nekaj intimnosti

Zasebnost je v majhnih stanovanjih bistveno drugačna kot v večjih. S tem dejstvom se je treba preprosto sprijazniti. Lahko je, recimo, spalnica delno ločena. Zaradi tega bomo imeli v prostoru občutek intimnosti, hkrati pa bo ostala del bivalnega prostora, zaradi česar bo vse skupaj delovalo večje. Prostore je mogoče ločiti z nižjimi omarami, knjižnimi policami na koleščkih, ki so uporabne na obeh straneh, lahkimi premičnimi stenami ali kar z zavesami.

Shranjevalne površine

V majhnih stanovanjih se največkrat srečujemo s pomanjkanjem shranjevalnih površin. Če se da, je dobro kakšno steno (recimo na hodniku ali v predsobi) zapolniti z vgradno omaro, pri kateri lahko izkoristimo vsak centimeter, hkrati pa ne deluje kot pohištvo, ampak bolj kot stena. Poleg omar so lahko odprte poličke, za shranjevanje pa lahko izkoristimo tudi že omenjeni prostor pod posteljo.

Arhiv revije Deloindom+.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE