15. 10. 2013 | Besedilo: K. Ž.
Test sesalnikov: Klasični so komaj kaj boljši od tistih brez vrečke
15. 10. 2013 | Besedilo: K. Ž.
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je objavila primerjavo 486 modelov talnih sesalnikov, tako klasičnih kot tistih brez vrečke – od tega jih 85 najdete tudi v slovenskih trgovinah. Na testu so ugotavljali, kako delujejo eni in drugi ter kako učinkoviti so.
Ugotovitve kažejo, da so med potrošniki še vedno bolj priljubljeni klasični sesalniki, čeprav nakup vrečk predstavlja precejšen dodaten strošek, ugotavljajo pri ZPS. Razlog je zagotovo tudi ta, da je menjava polne vrečke z novo precej enostavnejša in bolj higienična, kot je praznjenje in čiščenje posode za prah.
»Pri izboru sesalnika je najpomembneje, kako dobro opravi svoje delo, torej kako (po)sesa prah. Proizvajalci skušajo na posebne lastnosti posameznih modelov opozoriti z imenom izdelka, mi pa smo vse testirali enako, ne glede na namen in opremo,« je predstavila način testiranja Dušica Breskvar in dodala: »Več kot polovica sesalnikov svoje delo dobro opravlja, a najboljše ocene za sesanje kljub vsemu ni dobil nobeden od skoraj stoosemdesetih sesalnikov, testiranih v zadnjem obdobju. Pri sesanju trdih talnih površin sesalniki nimajo težav, ob robovih prostorov in okoli pohištva pa se med njimi že pokažejo razlike. Te so še nekoliko večje pri sesanju prahu iz rež v parketu.«
Pri končni oceni sesalnikov je bilo pomembno tudi to, kako dobro aparat zadržuje posesani prah. Večina sesalnikov na testu s tem sicer ni imela večjih težav, dva pa zelo velike, pojasnjujejo izvajalci testiranja. Večina modelov je bila tudi dokaj potratna pri porabi energije, so izpostavili na ZPS in dodali, da enako velja za glasnost, saj so mnogi sesalniki pri delu moteče glasni. Preverjali so tudi vzdržljivost samega sesalnika, navijanje kabla, navodila za uporab ter priročnost.
Ključna ugotovitev je, da so se na testu bolje odrezali klasični sesalniki, a se jim tisti brez vrečke po kakovosti že zelo približujejo. Na ZPS opozarjajo še, da z upoštevanjem rezultatov testa lahko prihranite tudi preko 100 evrov, kar pove že primerjava cen prvo, drugo in peto uvrščenega sesalnika v primerjalniku na www.zps.si. Za najbolje ocenjeni sesalnik (ocena 4,3) boste denimo odšteli 190, za drugega, z malenkost slabšo oceno (ocena 4,2) 330 evrov, za tistega na petem mestu pa 123 evrov (ocena 4,1).