18. 3. 2011 | Besedilo: Katarina Nemanič | Fotografije: Katarina Nemanič
ISH: prezračevanje v stavbah ni več luksuz
18. 3. 2011 | Besedilo: Katarina Nemanič | Fotografije: Katarina Nemanič
Gneča na največjem mednarodnem sejmu ogrevanja, prezračevanja in kopalnic ne pojenja. Dogodek je stičišče poslovne javnosti, ki na teh področjih išče nove priložnosti sodelovanja in zaslužka. Pridružili smo se kolonam strokovnjakov in poslovnežem, ki so si ogledovali in proučevali ponudbo na področju prezračevanja, obiskali pa smo tudi vseh 13 slovenskih razstavljavcev.
Prezračevalni sistemi oziroma klimatizacija je v velikih poslovnih, predvsem pa industrijskih stavbah stalnica, ki jo predpisujejo evropski in nacionalni zakoni in njim podrejeni predpisi. Prezračevanje stanovanjskih stavb pa je v primerjavi s tem tako rekoč novost. Zanj se odločajo le zelo poučeni graditelji, ki poznajo prednosti bivanja v prisilno prezračevanih prostorih, predvsem pa tisti, ki gradijo energijsko zelo učinkovite hiše.
Prav vse bolj razširjena gradnja teh je glavni razlog, da se je na področju prezračevanja precej spremenilo, na sejmu in tudi v ponudbi razstavljavcev. Pred dvema letoma so bili proizvajalci prezračevalne tehnike razpršeni po vseh dvoranah sejmišča, zdaj pa so jim zaradi njihovega vse večjega števila, ponudbe in očitno tudi pomembnosti namenili kar dve posebni dvorani. Opaziti je tudi, da so bile leta 2009 prezračevalne naprave za stanovanjske hiše, predvsem individualne, na razstavnih prostorih prej izjema kot pravilo. Letos pa jih razstavljajo vsi veliki proizvajalci prezračevalne tehnike, opaziti pa jih je tudi na razstavnih prostorih večjih proizvajalcev ogrevalne tehnike. Poleg toplotnih črpalk, solarnih kolektorjev, kaminskih peči na pelete, jih vključujejo v sistem hišne tehnike, ki je nujna za kakovostno delovanje energijsko varčnih, največkrat pa kar plus energijskih hiš. Prezračevanje z vračanjem toplote odpadnega zraka očitno postaja tržni segment, ki ga nihče ne želi zanemariti. Najsodobnejše naprave za centralno prezračevanje naj bi po podatkih proizvajalcev dosegale kar 95-odstotno učinkovitost izkoriščanja toplote odpadnega zraka, naprave za decentralizirano prezračevanje, primerne za posamezne prostore in večstanovanjske stavbe pa imajo nekoliko nižje izkoristke, od 70 do 85 odstotkov. Letos je izjemno velika tudi ponudba cevnih sistemov za prezračevanje, prisotna pa so tudi specializirana podjetja, ki izdelujejo različne filtre za čiščenje zraka pred vstopom v prostore ter zračnikov za dovod in odvod zraka.
Pomembna sprememba letošnjega sejma je tudi bistveno večja ponudba krmilnih sistemov za ogrevalno tehniko oziroma posamezne naprave, predvsem pa je več kot kdajkoli prej podjetij, ki predstavljajo pametno napeljavo za učinkovito krmiljenje celotnih sistemov v stavbah. Tudi te so našli tržno nišo s sloganom energijska učinkovitost.