31. 12. 2011 | Besedilo: A. Z.
Prihodnje leto 140 let od rojstva Jožeta Plečnika
31. 12. 2011 | Besedilo: A. Z.
V letu 2012 ob 140. rojstnem dnevu Jožeta Plečnika, arhitekta in duhovnega očeta slovenske arhitekturne šole, bo Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO) organiziral več dogodkov. Pomembno letnico bodo zaznamovali z vodenimi ogledi po Plečnikovi dediščini, s pogovori s strokovnjaki in ustvarjalci, ki še danes črpajo navdih iz njegove zapuščine, ter s številnimi drugimi dogodki.
Program bo, kot pravijo v MAO, osredotočen na doživljanje arhitektovega dela v živo, pri čemer bodo obiskovalci Plečnikovo dediščino lahko spoznavali v družbi poznavalcev njegove arhitekture. Vsak mesec bo potekal voden ogled ene od znamenitih Plečnikovih stavb in ureditev. Pomemben del programa bodo predstavljali tudi pogovori, ki bodo namenjeni novim pogledom na arhitektovo zapuščino. "Ustvarjalci in strokovnjaki z različnih področij bodo govorili o tem, na kakšen način črpajo iz Plečnikovih zamisli, in ugotavljali, kaj Plečnikovo znanje in delo pomenita za prihodnost arhitekture, oblikovanja in slovenske kulture na splošno", napovedujejo v MAO. V prvi polovici leta 2012 bosta temu namenjeni dve seriji večernih predavanj. Prva bo na temo branja Plečnikovih načrtovalskih konceptov za prihodnost, druga pa bo odprla nova spoznanja mladih raziskovalcev Plečnikove arhitekture in oblikovanja.
Prav tako bo MAO v sodelovanju z društvom Gallus Bartholomeus iz Šentjerneja predstavil Plečnikov čaj, izdelan po originalni recepturi Plečnikove gospodinje. Umetniški inkubator EEEM v sestavi Luka Dekleva, Erik Kapfer in Franjo Čeh pa bo v čast arhitektovega jubileja izvedel predstavitev video instalacije, v kateri bodo s tridimenzionalnim mapiranjem umetniško osvetlili Plečnikovo arhitekturo.
Kot še dodajajo organizatorji, bo leto 2012 pomembno tudi za nadaljnjo zaščito Plečnikove dediščine. MAO sodeluje v češko-slovenski delovni skupini, ki pripravlja gradivo za nominacijo Plečnikovih del na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine, ki bo konec januarja zasedala v Ljubljani. Prav tako so že marca letos končali s popisom Plečnikove zbirke, ki obsega skupaj 17.605 predmetov, med katerimi so arhitektovi osebni predmeti in arhiv njegovih projektov z risbami, modeli in fotografijami. Plečnikova zbirka bo po zaključku dela komisije ostala v Plečnikovi hiši v Ljubljani.