Kako pomembna je montaža oken?

19. 4. 2013

Visoko kakovostna in energetsko varčna okna so danes že standard vseh proizvajalcev oken. Dobra okna zagotavljajo poleg energetske varčnosti tudi dobro zvočno izolativnost in seveda tudi varnost. Vse omenjene prednosti kakovostnih okenskih sistemov pa lahko popolnoma izgubijo svoj pomen zaradi slabe montaže in nerešenih detajlov vgradnje in nadaljnje obdelave ometov in fasad s senčili. Najpogosteje se uporablja klasična montaža na zagozde in poliuretansko peno, tu je še EKO montaža, pri kateri uporabljamo posebne okolju prijazne pene, zadnje čase pa prihaja v ospredje tako imenovana RAL montaža, ki temelji na učinkovitem preprečevanju vdora vode v zid in nastanka kondenza ter zagotavlja dolgoročno zmanjšanje izgube toplotne energije. Ne glede na to ali menjujete okna ali zastekljujete novo zgradbo ali ste izbrali PVC, lesena ali ALU okna - montaža je ključnega pomena - slabo tesnjenje spoja okna in stene povzroči med drugim kondenziranje predela okoli oken in povzroča zidno plesen, ter oslabi vse lastnosti dobrih oken.

Vrste montaže

V osnovi je treba najprej ločiti med montažo ali vgradnjo oken v novogradnjo ali pa montažo oken v primeru prenove ali sanacije. V primeru novogradnje je izdelan natančen gradbeni projekt in dorečeni vsi detajli, zato je montaža načeloma manj zahtevna. V primeru vgradnje oken v sanirane objekte pa gre za precej bolj zahteven proces, saj je treba rešiti številne detajle in predvideti vse potencialne možne točke za nastanek toplotnih mostov, seveda pa je treba pri vsem skupaj upoštevati tudi lastnosti in stanje same zgradbe, ki pa včasih v primeru starejših zgradb zelo nepredvidljivo in številne težave in slabosti objekta se pokažejo šele med samim posegom v objekt. Zato našim kupcem vedno svetujemo, da izdelajo celoten gradbeni projekt tudi v primeru sanacije starejšega objekta, ki določa najbolj optimalne rešitve za določen objekt in zagotavlja kakovostno sanacijo objekta na dolgi rok.

Glede na tip montaže ločimo:

Klasična montaža na zagozde in poliuretansko peno je najpogostejši način vgradnje oken v Sloveniji. Okvirje  pritrdimo v zid z vijaki, spoj med oknom in zidom pa zapolnimo s poliuretansko peno.

EKO montaža je okolju prijazna in cenovno ugodna izvedba montaže stavbnega pohištva. Za tesnjenje spoja med steno in stavbnim pohištvom uporabimo patentirano trajno elastično  mehkocelično peno na vodni osnovi. Uporabljen material ima specifično sposobnost nenehnega raztezanja in krčenja kar omogoča sprotno prilagajanje temperaturnim in vremenskim razmeram in tako zagotavlja visoko toplotno izolativnost vgrajenega okna. EKO montažo svetujemo pri obnavljanju starejših hiš.

RAL montaža,  energijsko učinkovita montaža, ki zaradi svoje specifičnosti zagotavlja zmanjševanje izgube toplotne energije. RAL montaža preprečuje vdor vode v zid in s tem nastanek kondenza, ki škoduje izolativnim sposobnostim okna. RAL montaža je posebna montaža po nemškem standardu RAL, katerega pa lahko dosežemo z različnimi rešitvami. Standard predpisuje zrakotesno in vodotesno zatesnitev stavbnega pohištva na notranji strani, na sredi uporabo izolacijskega materiala, na zunanji strani pa paropropustno a vodotesno zatesnitev iz razloga, da lahko vlaga, ki pride v izolacijski material tudi izpari.

Ne glede na to ali menjujete okna ali zastekljujete novo zgradbo ali ste izbrali PVC, lesena ali ALU okna - montaža je ključnega pomena - slabo tesnjenje spoja okna in stene povzroči med drugim kondenziranje predela okoli oken in povzroča zidno plesen, ter oslabi vse lastnosti dobrih oken.

Kje moramo biti najbolj previdni pri montaži stavbnega pohištva?

O kakovostni montaži oken govorimo, kadar je okno ali katerikoli drugi kos stavbnega pohištva v odprtino vstavljen skladno z vsemi tehničnimi postopki in zakonitostmi in zagotavlja energijsko varčno in dolgotrajno brezhibno uporabo oken. Spoj med zidom in oknom mora biti pravilno zatesnjen, brez vidnih odprtin ali poškodb okenskega okvirja, da zagotovimo toplotno in zvočno izolativnost oken. Okensko krilo mora biti vstavljeno tako, da niti krilo niti okvir okna nista mehansko poškodovana, da ne prihaja do zatikanj, da krilo ni povešeno in se brez težav zapira in odpira. Pololive, kot imenujemo kljuke, morajo biti fiksno in trdno nameščene.

Slabo tesnjenje spoja okna in stene povzroči kondenziranje predela okoli oken in povzroča med drugim tudi zidno plesen, ki je izjemno škodljiva za zdravje. 

Kdaj je najbolj primeren čas z vgradnjo oken?

Temperatura zraka ima velik vpliv na kakovost vgradnje oken, a to ne pomeni, da oken ne smemo vgrajevati pri nizkih temperaturah. Danes obstajajo namreč številni materiali, ki zagotavljajo vse lastnosti kakovostne montaže tudi pri nižjih temperaturah (vse do -10°C). Zato mora biti izvajalec montaže stavbnega pohištva pri izbiri ustreznega materiala previden in izjemno natančen, da izbor materiala prilagodi ne le stavbnemu pohištvu in objektu temveč tudi vremenskim razmeram in temperaturam. 
  
Kako pripravimo dom na poseg?

Priporočamo vam, da ste ob prihodu in zaključku dela monterske ekipe doma, da vam bodo naši strokovnjaki na licu mesta razložili posamezne postopke montaže in boste skupaj z vodjo ekipe pregledali opravljeno delo in prevzeli objekt. Zavedati se je treba, da gre za gradbeni poseg, kar posledično pomeni tudi hrup in prah, zato je treba celotno opremo doma zaščititi. Priporočamo, da vso pohištvo zaščitite s folijo in odstranite preproge in ostale bolj občutljive dele pohištva in notranje opreme. Postopek vgradnje stavbnega pohištva lahko traja od enega do več dni, odvisno od velikosti objekta in zahtevnosti zasteklitve.

Več na www.mik-ce.si

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE