9. 2. 2011 | Besedilo: K. Ž.
Kako zmanjšati porabo vode v kopalnici
9. 2. 2011 | Besedilo: K. Ž.
Kopalnica je prostor, kjer je poraba vode običajno največja. Ameriški okoljevarstveniki so ugotovili, da povprečno gospodinjstvo v njej porabi kar polovico celotne porabe. Kopanje, prhanje, pranje in umivanje škoduje okolju, saj se skozi kanalizacijo vanj iztekajo velike količine odpadnih voda. Kako torej zmanjšati porabo vode, s tem prihraniti in hkrati še varovati okolje?
Manj izgube
Prvi korak k varčevanju z vodo v kopalnici je popravilo vseh pip in napeljav, ki puščajo. Za lažjo predstavo povejmo, da pokvarjen straniščni kotliček, ki po nepotrebnem pušča vodo, lahko dnevno porabi tudi več sto litrov vode. Stranišča so sicer največji porabniki vode – čeprav bi marsikdo menil, da je največ porabimo s prhanjem – saj v povprečnem gospodinjstvu predstavljajo kar 30 odstotkov celotne porabe.
Previdno s splakovanjem
Novejši straniščni kotlički porabijo približno šest do devet litrov vode na splakovanje, medtem ko starejši tudi do dvakrat več. Bolj ekonomični so kotlički s sistemom dvojnega splakovanja (z dvema tipkama za spiranje – večjo in manjšo), s katerimi lahko porabimo tudi do tretjino manj vode, saj omogočajo, da količino vode prilagodimo po potrebi.
Prostornino kotlička lahko enostavno zmanjšate tako, da vanj namestite opeko, zavito v plastično vrečko ali pa steklenico, napolnjeno s peskom. S tem preprostim trikom boste pri vsakem splakovanju prihranili približno dva litra vode.
Alternativa so tudi t.i. kompostna stranišča, ki delujejo na podlagi vakuuma in za splakovanje ne potrebujejo vode ali pa le minimalno količino – približno pol litra. Odvod tekočine je speljan v poseben jašek na prostem ali v kanister pod hišo.
Ekonomično tuširanje
Čeprav večina uživa v tuširanju z velikim in močnim vodnim curkom, si raje omislite regulator, ki omeji pretok vode – dokaj povprečen omogoča pretok približno osem litrov vode na minuto. Če niste prepričani, ali imate nizko pretočno tuš ročko, pod prho namestite vedro in odprite vodo. Če bo v manj kot dvajsetih sekundah v vedru več kot štiri litre in pol vode, vaša prha ni najbolj ekonomična.
Varčevanje pri umivanju
Odpadno vodo, ki ostane od umivanja rok, lahko uporabite denimo za zalivanje rož ali pa za splakovanje straniščne školjke. Neko ameriško podjetje je namreč razvilo posebno kopalniško korito, imenovano Sink Positive, ki ga namestite na vrh straniščnega kotlička. Voda, ki jo uporabite za umivanje rok, nato odteče v kotliček in se kasneje porabi za splakovanje školjke.