2. 4. 2013 | Besedilo: Barbara Primc | Fotografije: arhiv frankfurtskega sejma
Kopalnice: Nič več le za enega
2. 4. 2013 | Besedilo: Barbara Primc | Fotografije: arhiv frankfurtskega sejma
Na sejmu ISH, ki je sredi tega meseca potekal v Frankfurtu, so že tradicionalno predstavili smernice na področju opremljanja kopalnic za prihajajočo sezono 2013/14. Trend forum Pop up my bathroom je v ospredje postavil tri razkošne scenske postavitve, ki upoštevajo potrebe in želje uporabnikov: Bathroom bubble, Busy bathroom in Bathroom (R)evolution.
Zadnje raziskave nemškega združenja za sanitarno industrijo (VDS) kažejo, da je mogoče ravnanje uporabnikov, njihova pričakovanja in želje glede opreme kopalnic razvrstiti v tri prepoznavne vzorce in ti so bili tudi podlaga za tokratni trend forum Pop up may bathroom, ki že tradicionalno poteka v okviru sejma ISH.
V hitrem tempu življenja je kopalnica bolj kot kdaj koli prej zatočišče, v katerem si polnimo baterije in raziskujemo občutke lastne in ustvarjalne svobode, izhaja iz poročila nemškega združenja. Po drugi strani ima in bo tudi v prihodnosti imela čedalje pomembnejšo vlogo zaradi intimnosti, ki jo ponuja in v katero se ljudje radi zatečemo, da bi se umaknili hrupu, ki nas obkroža v vsakdanjiku. Kopalniški elementi so zato prilagojeni potrebam uporabnika in ergonomsko oblikovani, pa naj gre za umivalnik, omarice ali kad.
Trendi, ki so vsako drugo leto na ogled na sejmu ISH, niso smernice v klasičnem pomenu besede, gre bolj za koncepte, s katerimi poskušajo oblikovalci uresničiti želje uporabnikov glede ureditve kopalnice oziroma jim vsaj po najboljših močeh slediti. Po besedah generalnega direktorja nemškega združenja za sanitarno industrijo Jensa Wischmanna je kopalnica najpomembnejši prostor v stanovanju ali hiši za 16 odstotkov sodelujočih v raziskavi, enak delež je denimo dobila dnevna soba, kuhinja pa odstotek manj. Še zlasti pomembno je, izhaja iz raziskave, da je kopalnica opremljena tako, da omogoča neomejeno in varno uporabo tudi v starosti, kar je pomembno celo za 81 odstotkov sodelujočih v raziskavi, in da prostor izžareva »tisto nekaj«, zaradi česar se v njem dobro počutimo, kar je pomembno za 76 odstotkov vprašanih.
Udobno in intimno
Koncept Bathroom bubble bi lahko prevedli kot kopalnico v milnem mehurčku, saj v ospredje postavlja prostor, ki ga uporabljamo kot zavetje in zatočišče pred naglico in stresom vsakdanjega življenja. Takšna kopalnica v okolju, v katerem so meje čedalje bolj zabrisane, spet postavlja meje. Ne zagotavlja samo odmaknjenosti, ampak v kombinaciji z udobnim kopalniškim pohištvom vzbuja tudi občutek varnosti. In v njem uporaba vode, enega izmed štirih klasičnih elementov, pridobi obredni pomen – kopalnica postane intimni otoček v milnem mehurčku, ki jo kot zapredek varuje pred zunanjim svetom. Idealno zatočišče za sproščanje, razmišljanje in ustvarjalnost, v katerem se za povrhu počutimo svobodne.
Tudi za druženje
Nasprotno pa koncept Busy bathroom v ospredje postavlja kopalnico kot prostor za druženje, pri čemer ne izključuje intimnosti. V njej se križajo poti stanovalcev, ki med seboj, seveda, tudi komunicirajo. Kdo pravi, da se v tem prostoru ne bi smeli pogovarjati oziroma bi morali komunikacijo omejiti na nekaj vljudnostnih fraz? Nasprotno, zasnova kopalnice kot zasedenega prostora (v prostem prevodu) skupaj z opremo in pripomočki za razvajanje potrjuje trditev, da je komunikacija v tem prostoru bolj kot kar koli drugega pomembna tako za dobro telesno počutje kot za čustveno stabilnost. Z drugimi besedami: koncept Busy bathroom ustvarja možnosti za skupno uporabo prostora, ki je bil doslej rezerviran za enega, največ dva uporabnika. Delijo si ga lahko tako družinski člani kot prijatelji, za čim več udobja pa poskrbita multimedijska oprema in pametno upravljanje.
Ergonomija in tehnologija
Tretji koncept opremljanja kopalnic za prihajajočo sezono se osredotoča na ergonomijo opreme, pri čemer raziskuje možnosti uporabe tega prostora kot posrednika med uporabnikom in tehnologijo. Bathroom (R)evolution je koncept kopalnice brez ovir, ki nakazuje neovirano dostopnost in ergonomsko uporabnost vseh posameznih elementov v kopalnici in sodobne tehnologije. V pipe vgrajena zaznavala, ki omejujejo porabo vode, v kopalniško pohištvo vgrajene multimedijske komponente, uporabnikovim željam in potrebam prilagojeni programi prhanja in prezračevanja tega majhnega prostora. Seveda ne smemo pozabiti na različne scenarije, ki jih omogoča energijsko varčna LED-osvetlitev, in različne aplikacije, ki omogočajo upravljanje vsega naštetega prek računalnika in mobilnega telefona.