5. 3. 2012 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: dokumentacija Dela
Sladki krompir
5. 3. 2012 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: dokumentacija Dela
Krompir, ki ga gojijo v Južni Ameriki, njegovi izvorni domovini, se od vrste, ki smo je navajeni v Evropi in Severni Ameriki (Solanum tuberosum), resda precej razlikuje, pogosto je drobnejši, in veliko bolj aromatičen, vendar ga ne smemo zamenjati s sladkim kropirjem, ta še njegov sorodnik ni. Prvi je še vedno krompir (v Južni Ameriki za prehrano pridelujejo šest botaničnih vrst z mnogimi sortami), medtem ko je sladki krompir sorodnik slaka in ne sodi med razhudnike.
Sladki krompir (Ipomoea batatas), ki mu drugod po svetu sweet potato, Suskartoffel, batata, patata americana ali patata, Izhaja iz ekvatorjalnega dela Južne Amerike, zato je rastlina kratkega dne, ki cveti jeseni. Kot tropska rastlina potrebuje precej toplote, zato pri nas na prostem uspeva le primorskem delu. Veliko ga gojijo v toplih predelih Južne Amerike, Azije in Afrike, pri čemer je za te dežele značino, da v nižinskih predelih sadijo sladki, nad npr. 2000 m nadmorske višine, kjer je hladneje, pa navaden krompir.
Podobnost sladkega krompirja z okrasnim lepim slakom, ki krasi tudi naše vrtove, lahko opazimo že po videzu njegovih nadzemnih delov. Njegovi trobentasti cvetovi so lahko različnih barv, listi pa so srčasti. Gojijo ga predvsem zaradi podolgovatih, pecljatih gomoljev oz. na obeh koncih zoženih korenov, bogatih s sladkorjem in ogljikovimi hidrati. Njihovo meso je belo, rumeno ali rožnato. Kot špinača so porabni so tudi mladi listi in poganjki. Vsebuje velike količine mineralov (K, Ca, Mg, Fe) in vitaminov (A, B, C, E) ter je primeren za oskrbo človeškega telesa z antioksidanti. Ima tudi veliko betakarotena in vitamina E. Zelo primeren je za sladkorne bolnike, saj zaradi ugodne kemijske sestave upočasni absorpcijo.
KOMENTARJI
katja
2. 4. 2012 09:18
Kot smo se pozanimali, za sajenje namenjenih gomoljev sladkega krompirja v naših vrtnarijah ne prodajajo, vendar je mogoče posaditi tudi tiste, ki jih kupimo kot živilo. Vendar je zdaj že nekoliko prepozno, saj traja zelo dolgo, preden začnejo kaliti. Priporočljivo bi jih bilo nakaliti že pozimi. Sicer pa v vrtnarijah prodajajo podtaknjence sladkega krompirja kot okrasne rastline. Tudi ta je užiten, a ima drobnejše gomolje. Po izkušnjah pa v Sloveniji uspeva sladki krompir le v toplih gredah ali koritih, saj potrebuje precej ogreto zemljo. Za prehrano ga ni priporočljivo gnojiti z mineralnimi gnojili.
BOŽICA
2. 4. 2012 06:42
Spoštovani, Zanima me kje dobiti seme,oziroma gomolj,ker tisti iz polic ne klije. Hvala za odgovor LP