Izbira kakovostnega lesnega goriva

9. 9. 2015 | Besedilo: Lucjan Batista, energetski svetovalec, ENSVET

lesna biomasa, sekanci, Lucjan Batista, ogrevanje, peleti, drva

Ogrevanje z lesom je pri nas tradicija. Še posebno razveseljivo je dejstvo, da se uporaba tega energenta v zadnjih letih povečuje. Med lesno biomaso prevladujejo polena, v zadnjih letih pa se bolj uveljavljajo tudi sekanci in peleti.

Les je domač in obnovljiv vir energije, pomembno vlogo dobiva predvsem zaradi omejevanja izpustov toplogrednih plinov in prahu v ozračje. Tudi ekonomski vidik ni zanemarljiv, saj je toplota, pridobljena iz lesa, cenejša kot iz tekočih ali plinastih goriv, nakup kurilnih naprav na lesno biomaso pa spodbuja tudi država.

Energijska vrednost kuriva

Najprimernejše vrste lesa za kurjavo med listavci so bukev, gaber, hrast, robinija. Za kurjenje uporabljamo predvsem les, ki ga ni smiselno predelati v industrijske izdelke. Energijska vrednost goriva je količina energije, ki se sprosti med popolnim zgoretjem mase goriva. Energijska vrednost se zmanjšuje z večanjem vsebnosti vode, odvisna je tudi od vrste in ohranjenosti lesa. Za kurjenje v malih kurilnih napravah gorivo ne sme vsebovati več kot 25 odstotkov vode. Preveč vlažen les pri gorenju, ob zmanjšanju energijske vrednosti, povzroča več dima, večje emisije prašnih delcev, nastanek katrana in posledično poškodbe kurišča. Zračno suh les (vlažnost pod 20 odstotki) ima dvakrat večjo kurilno vrednost kot sveže posekan.

Kurilnost zračno suhega lesa je za različne vrste dokaj primerljiva, gledano na težo. Razlike med trdim in mehkim lesom nastajajo glede na volumen, zaradi različne gostote. Če sekance ali drva kupujemo po masi (tako kot pelete) in ne po volumnu, je cena odvisna samo od vsebnosti vode in ohranjenosti lesa.

Torej bi lesno gorivo morali kupovati po masi, pri tem pa poznati še vsebnost vode.

Polena

Da dosežemo zračno suhost polen, jih moramo nasekati in skladiščiti na sončnem in vetrovnem mestu. Skladovnica mora biti dvignjena od tal, odmaknjena od stene skladiščnega prostora (da je zagotovljeno kroženje zraka) in zaščitena pred dežjem. Primernejše ko je sušenje, manjši ko so posamezni kosi, toliko večja je površina, ki se suši, in toliko hitrejše je sušenje. Da dobimo zračno suh les, se mora sušiti vsaj leto dni.

Pred nakupom polen preverite, kako in kje so zložena. Drva najpogosteje kupujemo v prostorninskih metrih in tonah.

Sekanci

Kakovost sekancev je odvisna od vsebnosti vode, vrste in kakovosti lesa, velikosti delcev ter deleža različnih nečistoč in primesi. Zanje uporabljamo les slabše kakovosti, droben les in sečne ostanke. Za uporabo v malih kurilnih napravah morajo biti posušeni do vsebnosti vode pod 30 odstotki. Surovino, predvideno za mletje za sekance, je priporočljivo skladiščiti najmanj eno poletje na zračnem in suhem prostoru.

S sekanci se največkrat trguje v nasutih prostorninskih metrih ali po masi v suhem ali svežem stanju. Slednje se priporoča kot primernejše ob dejansko izmerjeni vsebnosti vode.

Peleti

Peleti postajajo vedno bolj priljubljena oblika ogrevanja z lesno biomaso. Vsi, ne glede na drevesno vrsto, imajo podobno kurilnost, predvsem se razlikujejo zaradi vsebnosti vode.

Peleti so standardizirani in certificirani, torej je vzpostavljen sistem zagotavljanja kakovosti. Najbolj lahko zaupamo tistim, ki imajo certifikat neodvisnih inštitucij o kakovosti po evropskih standardih. Pred nakupom si je dobro ogledati teste peletov posameznih proizvajalcev ali prodajalcev, ki jih objavlja Zveza potrošnikov Slovenije. Odstopanje po kakovosti je več kot očitno.

Pelete kupujemo v vrečah po 15 in 1000 kilogramov ali v razsutem stanju, glede na možnost skladiščenja. Tako kot sicer v živ­ljenju tudi tukaj nekaj velja zaupanje – držimo se prodajalca, pri katerem smo zadovoljni s kakovostjo.

KOMENTARJI

mitja rajh
15. 9. 2015 09:22

Nič pa o briketih

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE