13. 5. 2011 | Besedilo: Ba. P.
Letalo na sončno energijo na prvem mednarodnem poletu
13. 5. 2011 | Besedilo: Ba. P.
Švicarsko letalo na sončno energijo Solar Impulse je danes z letališča v Payerneu na zahodu Švice poletelo na prvi mednarodni polet v Bruselj. Do tam naj bi potrebovalo 12 ur, polet pa je mogoče spremljati tudi na spletu.
Solarno letalo Solar Impulse, v katerem je prostora le za enega potnika, upravlja Andre Borschberg, ki je letalo izumil skupaj z Bertrandom Piccardom. Krila, katerih razpon je 22,5 metra, so prekrita z 12.000 sončnimi celicami, ki napajajo baterije letala, te pa z energijo oskrbujejo štiri električne motorje. Tehta približno toliko kot družinski avtomobil, njegov prvi mednarodni polet pa je mogoče spremljati tudi na spletu – kamere v pilotski kabini posredujejo podatke o položaju, višini in hitrosti letala.
V zgodovino se je zapisalo julija lani, ko je zgolj s pomočjo sončne energije neprekinjeno krožilo nad Švico več kot en dan, natančneje 26 ur, deset minut in 19 sekund. Letalo je takrat prvič letelo tudi ponoči, kar so omogočile sončne celice, ki so čez dan shranile dovolj energije za napajanje motorjev. Rekordov še ni bilo konec – dosežen je bil še višinski rekord z letenjem na 9235 metrih. Danes se je po vzletu z letališča v Payerneu dvignilo na 3600 metrov, v Bruslju naj bi pristal okrog 21. ure.
Letalo na sončno energijo Solar Impulse si je mogoče do 29. maja ogledati na razstavi na bruseljskem letališču, med 20. in 26. junijem pa na letalski razstavi v Parizu.