Mačke Ragdoll: Vedno iščejo dotik

31. 5. 2015 | Besedilo: Petra Mauer | Fotografije: arhiv Sabina Šemrov

mačke Ragdoll

Mačke, ki lahko tehtajo tudi do osem kilogramov, so kljub svoji velikosti izjemno tankočutne, nežne in prikupne. Imajo posebno lastnost, po kateri so jih tudi poimenovali. Pasmi namreč pravimo ragdoll oziroma »punčka iz cunj«, saj se te simpatične mačje kosmatinke v naročju popolnoma sprostijo in zlijejo v eno z lastnikom.

Sabina Šemrov z Vrhnike se ponaša z mač­jimi lepotci in lepoticami, ki so čudoviti razstavni osebki. Med drugim je predstavila nekaj svojih najbolj tipičnih kosmatincev, odličnih predstavnikov pasme. »Dvobarvni samček Nuttah je prišel iz Amerike pred nekaj leti, šestletni samček Tik, ki ima kožuh s t. i. vzorcem mitted, pa je iz naše vzreje, prav tako njegova mama Bondi, medtem ko so njegovi stari starši pripeljani iz Amerike. Samičko Viso, ki se ponaša z rjavo barvo v kombinaciji z belo, spredaj na obrazu ima narobe obrnjen V, pa smo pred nekaj meseci dobili iz Poljske.«

Vzajemno prilagajanje

S to pasmo se je spoznala že pred več kot petnajstimi leti, ko je pri nas še ni bilo, zato je bila veliki večini neznana. Sabino je zelo pritegnila, predvsem s svojim videzom in tudi značajem. »Te muce so resnično nekaj posebnega. So velike, s srednje dolgo dlako in izjemno lepimi modrimi očmi. Zelo so družabne, rade imajo ljudi, tako odrasle starejše kot najmlajše. Dejstvo pa je, da se jim je treba včasih malo prilagoditi (jih pustiti v miru počivati, jesti, ne smemo jih dražiti …), tako kot se morajo one nam,« pojasni. »Zelo se navežejo na otroke, saj so tudi same večni otroci. So komunikativne in prijazne, aktivne pri igri, je pa res, da tudi rade lenarijo. V rokah se popolnoma sprostijo in so zelo navezane na lastnika.«

Neme sogovornice

Pove še, da je komunikacija teh muc včasih zelo zanimiva. Po Sabininih opažanjih se vsaka oglaša malo drugače. »Nekatere mijavkajo tako, da se sliši podobno meketanju, druge godrnjajo, tretje nas s tačkami pobožajo ali pa hodijo za nami, včasih gredo v smer, kjer jih kaj zanima, in nas poskušajo prepričati, da jim sledimo. Tako zelo dobro jih poznam, da običajno že vem, za kaj gre in kaj želijo,« se nasmehne Vrhničanka iz vzrejališča Si*Yuma.

V naročju glasno predejo

Kot vsaka pasma ima tudi pasma ragdoll svoj značaj. Najbolj poznane so po tem, da iščejo nežno roko, ki jih bo gladila po mehki dlaki, ter da se znajo popolnoma prepustiti užitkom božanja in glasno presti. Lahko pa so energične in igrive, tako da je v njih resnično skrito vsega po malem. »Kar se genetike tiče, so vzrejna pravila strogo določena in se jih moramo držati. Vzreditelji smo s pogodbo zavezani, da so naši mladiči zdravi, ko gredo v nov dom, zato morajo biti veterinarsko pregledani in testirani za nekatere vrste bolezni.«

Vsega po malem

Na vprašanje, s čim jih hrani, sogovornica odgovori, da jim pripravlja precej raznoliko hrano. Enkrat na dan jim ponudi konzervirano hrano, briketi jih čakajo v posodi ves dan. »Vmes dobijo kakšen posladek in vitaminske pastice, predvsem pa morajo imeti vedno svežo vodo. Dodatno jim kuhamo piš­čanca, zajčka in ribice. Vse to jim zagotavlja več zdravja in kondicije, pravilna in uravnotežena prehrana pa seveda pripomore tudi k lepši dlaki.«

Človeka začutijo

Kadar pridejo gostje, se muce odzivajo zelo različno. Sprva se malo potuhnejo, nato pa so zelo radovedne, začnejo ovohavati in si ogledovati obiskovalce ter se jim kmalu pustijo crkljati. »Moram priznati, da nemalokrat znajo pravilno oceniti ljudi, saj dobro vedo, kdo ima rad živali in kdo jim ni naklonjen. Slednjim se umaknejo in jih preprosto ignorirajo. Vsekakor pa si bodo izbrale pravega človeka, ki ima srce za muce. To čutijo ...«

Tako kot vse mačke si tudi ragdollke zaslužijo odgovornega, skrbnega lastnika, ki bo znal prisluhniti njihovim željam in potrebam ter jim zagotovil vse, kar potrebujejo za lepo živ­ljenje. Sabina poudarja, da mora biti vsak skrbnik vesten že pri nakupu te muce, poleg tega srčen, nežen, predvsem pa mora poskrbeti za njeno hrano in vodo ter veterinarsko oskrbo, še posebno če se pojavijo zdravstvene težave in kadar je treba žival cepiti.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE