Makete čebelnjakov izpod rok dijakov

14. 4. 2011 | Besedilo: Ba. P. | Fotografije: arhiv Belinke

čebele, srednje lesarske šole, čebelnjaki, natečaj, dijaki

Slovenski proizvajalci premazov za les si že vrsto let prizadevajo graditi zavest o lepoti lesa in poudarjajo pomen lesa kot gradbenega materiala. Med tistimi, ki že več kot desetletje sodeluje s slovenskimi lesarji, predvsem pa z bodočimi lesarji, torej z dijaki srednjih lesarskih šol, je tudi Belinka, ki je v šolskem letu 2010/2011 za vse slovenske srednje lesarske šole pripravila nagradni natečaj v izdelovanju maket slovenskih čebelnjakov. Danes so razglasili nagrajence.

Na natečaj je bilo prijavljenih 27 maket čebelnjakov s srednjih lesarskih šol iz Ljubljane, Maribora, Nove Gorice, Postojne, Slovenj Gradca, Kočevja in Škofje Loke. Najlepšo maketo je po strokovnih merilih izbrala tričlanska komisija, v kateri so bili predsednik Društva inženirjev in tehnikov lesarstva Ljubljana Borut Kričej, podpredsednik Čebelarske zveze Slovenije Franc Šivic in predstavnica Belinke Jana Svoljšak.

Zmagovalec natečaja (in dobitnik prenosnega računalnika) je Anej Pregelj, dijak Srednje lesarske in gradbene šole Nova Gorica. Poleg tega je Belinka avtorjem treh izbranih maket podelila denarne nagrade v neto vrednosti 500 evrov. Avtorji teh maket so Tomaž Verč in Boštjan Benčina s Srednje lesarske in gradbene šole Nova Gorica ter skupina dijakov s Srednje šole za lesarstvo Škofja Loka.

Naloga komisije, ki je ocenjevala makete čebelnjakov, je bila težka, saj so upoštevali kakovost izdelave, smisel za detajle, stopnjo ujemanja makete z originalnim čebelnjakom in splošen estetski učinek. Zaželeno je bilo, da so makete posnetek katerega od dejanskih slovenskih čebelnjakov, vendar to ni bil pogoj. »Namen natečaja je bil učence srednjih lesarskih šol spodbuditi k odkrivanju čebelnjakov, značilnih za posamezno slovensko pokrajino, saj se ti razlikujejo tako po konstituciji, osnovnem gradbenem materialu in kritini, kakor tudi po poslikavi. Čebelnjaki so pomemben del bogate slovenske kulturne dediščine,« je poudaril Borut Kričej. Jana Svoljšak pa je dodala, da je pri premazovanju oziroma zaščiti čebeljih panjev potrebna pazljivost pri uporabi premaznih sredstev, saj so nanje čebele posebno občutljive. Dijaki so zato uporabili do okolja prijazne barve, primerne za premazovanje čebeljih panjev.

»Navdih in pomoč pri odločanju, kateri od čebelnjakov bi bil posebej atraktiven v velikosti makete, so dijaki lahko poiskali v knjigi Slovenski čebelnjak ali pa so se obrnili na Čebelarsko zvezo Slovenije, kjer smo jim z veseljem pomagali z nasveti,« je na slavnostni podelitvi nagrad povedal Franc Šivic, podpredsednik Čebelarske zveze Slovenije.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE