Test grelnikov vode: Bolj kot bogata izbira begajo njihove cene

15. 12. 2016 | Besedilo: K. Ž.

ZPS test, grelniki vode

Zveza potrošnikov Slovenije je pod lupo vzela 13 osnovnih modelov grelnikov vode različnih znamk in cenovnih razredov, za katere so odšteli od 12,99 do 144,90 evrov. Na vrhu tabele so po rezultatih testa izdelki, za katere morajo potrošniki odšteti do 26,50 do 42 evrov.

Kako učinkoviti so?

V laboratoriju so merili, koliko časa potrebujejo posamezni aparati, da v njih zavre voda, kakšna je temperatura vode ob izklopu in koliko energije porabijo. V vseh aparatih so segrevali enako količino vode (1 liter). »Najhitrejši je delo opravil v manj kot treh minutah, a ob tem porabil tudi največ energije (126 W). Drugi potrebujejo več časa, a tudi manj energije,« je del rezultatov predstavila Dušica Breskvar iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: »Na testu smo vse meritve izvedli tudi tako, da smo v posode natočili vodo le do spodnje priporočene meje. Izračuni kažejo, da se v tem primeru čas za segrevanje podaljša, poveča pa se tudi poraba energije.« V okviru testiranja so preverili še temperaturo vode ob izklopu in kdaj se aparat samodejno izklopi, takoj ko voda zavre ali s časovnim zamikom.

Pri uporabi ni večjih težav

Pregledali so tudi navodila in ocenjevali, kako grelnike napolnimo z vodo, kako enostavna sta uporaba in čiščenje, kako jih upravljamo, kakšen je nadzor nad delovanjem, kako enostavno je točenje in kako priročni so za shranjevanje. Večjih težav pri grelnikih niso opazili, so pa opazili nekatere razlike – določeni modeli so občutno težji, pri določenih se na pokrovu in ročaju med segrevanjem pojavijo kapljice, posodo je težko povsem nagniti, da bi jo izpraznili, spet drugi imajo neodstranljiv filter, kar otežuje čiščenje …

Posebno pozornost so tokrat namenili tudi kemijski varnosti

Vedno bolj se zavedamo, kako pomembno je preveriti izdelke tudi z varnostnega vidika. Grelniki nimajo varnostnih težav z elektriko, so pa v okviru testiranja izmerili nekoliko previsoko temperaturo ohišja na dveh aparatih.

Posebno pozornost so namenili tudi kemijski varnosti. »V laboratoriju smo po toplotni obdelavi v testiranih aparatih preverjali, koliko je v vodi bisphenola A, težkih kovin, zaviralcev gorenja in policikličnih aromatskih ogljikovodikov (PAHs). Prvih treh snovi v vodi nismo našli, vznemirjajo pa nas sledi različnih policikličnih aromatskih ogljikovodikov v vodi nekaterih grelnikov. Čeprav je bila količina zelo majhna, pa njihova prisotnost zmanjšuje njihove ocene za kemijsko varnost, s tem pa tudi skupno oceno za varnost,« je predstavila rezultate Dušica Breskvar iz Zveze potrošnikov Slovenije.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE