Mansardni dom v spomeniško zavarovani hiši

14. 5. 2011 | Besedilo: Polona Češnovar, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

mansarda, arhitekturni dialog, spomeniško varstvo

Mladenič si počasi prenavlja prostore pod streho v večstanovanjski hiši, ki je pod spomeniškim varstvom. Obnovitvena konstrukcijska dela so že izvedena, prizidki in preboji pa niso mogoči, zato je treba iz danega tlorisa izluščiti kar najboljšo racionalno rešitev.

Z ulice je mogoč dostop skozi vetrolov, ki kljub majhnosti dobro opravlja svoj namen. Ozka polička za odlaganje, ogledalo in obešala zadostujejo za potrebe stanovalcev. Iz vetrolova se vstopi v kuhinjo z jedilnim kotom.

Oprema je bela, z manjšimi barvnimi poudarki, miza čim bolj transparentna, mednjo in steno pa je umeščena dolga klop, pod katero so shranjevalne površine. Skozi drsna steklena vrata se pogled odpira v hodnik s stopniščem, ki je dekorativni in hkrati funkcionalni element. Pod stopnicami je nameščen grelnik vode za kopalnico in kuhinjo, preostanek prostora zapolnjuje garderobna omara. Shranjevalne površine so zaprte s frontami, čez katere delno segajo stopnice, ki so s spodnje strani obarvane. V kopalnico se umesti dolg odlagalni pult, pri zunanji steni je že zdaj stranišče, nasproti pa prostorna prha.

Po stopnicah se povzpnemo v odprt dnevni prostor pod poševnino strehe. Ograja iz lamel pregrajuje stopnišče od dnevne sobe in hkrati daje hrbet omarici s televizorjem, nasproti katere stoji sedežni sestav. Pod strešino je prostor za omarice, na drugi strani pa za delovni kot z računalnikom in knjižnico. Spalnica je dovolj velika za dvojno posteljo, postavitev klasične omare pa onemogočajo strešine. Namesto nje se zato del prostora zagradi z drsnimi vrati, v najnižji del strešine se umestijo regali in predalniki, za obešanje oblačil pa so predvidena stojala, ki jih je mogoče premikati.

Zaradi senc, ki jih v mansardi mečejo poševnine, so tudi tu uporabljeni svetli in naravni materiali, z manjšimi barvnimi poudarki. Stene so bele, saj jih lastnik namerava uporabljati za diaprojekcije in svetlobne inštalacije.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE