14. 5. 2011 | Besedilo: Polona Češnovar, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Mansardni dom v spomeniško zavarovani hiši
14. 5. 2011 | Besedilo: Polona Češnovar, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
Mladenič si počasi prenavlja prostore pod streho v večstanovanjski hiši, ki je pod spomeniškim varstvom. Obnovitvena konstrukcijska dela so že izvedena, prizidki in preboji pa niso mogoči, zato je treba iz danega tlorisa izluščiti kar najboljšo racionalno rešitev.
Z ulice je mogoč dostop skozi vetrolov, ki kljub majhnosti dobro opravlja svoj namen. Ozka polička za odlaganje, ogledalo in obešala zadostujejo za potrebe stanovalcev. Iz vetrolova se vstopi v kuhinjo z jedilnim kotom.
Oprema je bela, z manjšimi barvnimi poudarki, miza čim bolj transparentna, mednjo in steno pa je umeščena dolga klop, pod katero so shranjevalne površine. Skozi drsna steklena vrata se pogled odpira v hodnik s stopniščem, ki je dekorativni in hkrati funkcionalni element. Pod stopnicami je nameščen grelnik vode za kopalnico in kuhinjo, preostanek prostora zapolnjuje garderobna omara. Shranjevalne površine so zaprte s frontami, čez katere delno segajo stopnice, ki so s spodnje strani obarvane. V kopalnico se umesti dolg odlagalni pult, pri zunanji steni je že zdaj stranišče, nasproti pa prostorna prha.
Po stopnicah se povzpnemo v odprt dnevni prostor pod poševnino strehe. Ograja iz lamel pregrajuje stopnišče od dnevne sobe in hkrati daje hrbet omarici s televizorjem, nasproti katere stoji sedežni sestav. Pod strešino je prostor za omarice, na drugi strani pa za delovni kot z računalnikom in knjižnico. Spalnica je dovolj velika za dvojno posteljo, postavitev klasične omare pa onemogočajo strešine. Namesto nje se zato del prostora zagradi z drsnimi vrati, v najnižji del strešine se umestijo regali in predalniki, za obešanje oblačil pa so predvidena stojala, ki jih je mogoče premikati.
Zaradi senc, ki jih v mansardi mečejo poševnine, so tudi tu uporabljeni svetli in naravni materiali, z manjšimi barvnimi poudarki. Stene so bele, saj jih lastnik namerava uporabljati za diaprojekcije in svetlobne inštalacije.