18. 4. 2011 | Besedilo: Ba. P.
montažna gradnja, PHPP, pasivna hiša, marles, certifikat, Passivhaus Institut, obnovljivi viri, zrakotesnost
Marlesu certifikat za pasivno hišo
18. 4. 2011 | Besedilo: Ba. P.
montažna gradnja, PHPP, pasivna hiša, marles, certifikat, Passivhaus Institut, obnovljivi viri, zrakotesnost
Passivhaus Institut (PHI) iz Darmstadta v Nemčiji, je podjetju Marles podelil certifikat za pasivno hišo. Certifikat dokazuje, da hiša, izračunana po programu PHPP, z vgrajenimi komponentami (okna, vrata, gradbeni sistemi, prezračevalne naprave) in ob upoštevanju drugih meril pasivne gradnje resnično ustreza rezultatom, ki jih je podjetje Marles predvidelo z izračunom že v fazi načrtovanja.
Pasivna hiša, za katero je Marles pridobil certifikat inštituta, ki sicer opredeljuje standarde za pasivno gradnjo in nadzor nad izvedbo, po svoji obliki ni povsem tipična pasivna hiša. Ne gre namreč za hišo škatlaste oblike, z enokapnico in ravno streho. V Marlesu so pokazali, da lahko gradijo pasivno tudi tisti, ki jih moderna arhitektura ne prepriča; gre za povsem običajno enodružinsko hišo, ki se prilega v vsak kotiček slovenske dežele.
Certifikat (nemški inštitut ga podeljuje na podlagi meril, določenih v skladu s standardi, ki veljajo v Evropski uniji) potrjuje, da hiša izpolnjuje mednarodne pogoje za pasivno gradnjo. Je zelo dobro izolirana (zrakotesna neprepustna gradnja z zelo dobro izoliranim ovojem zgradbe, brez toplotnih mostov), z udobno in zdravo notranjo bivalno klimo, ki jo je mogoče preprosto vzdrževati brez aktivnih sistemov ogrevanja in hlajenja. Za svoje delovanje porabi manj kot 15 kW/m² na leto. Pri tem izkorišča obnovljive vire energije in notranje vire, zato je skoraj ni treba niti ogrevati niti hladiti.
V Marlesu so razvili tri sisteme pasivnih sten oziroma elementov, streh in stropov za pasivno gradnjo. Tako arhitektom in kupcem pasivnih hiš omogočajo več svobode pri arhitekturni zasnovi, hkrati pa zagotavljajo visoko toplotno izolativnost objekta.