Na Rašici s čistilno akcijo končali projekt Očistimo naše gore

Na Rašici se je danes s tradicionalno čistino akcijo končala osma sezona ekološkega projekta Očistimo naše gore. Letos so planinci na priljubljenih pohodniških poteh pobrali več kot tono smeti. Odpadke so na poti od Maribora do Ankarana danes pobirali tudi udeleženci akcije Slovenska transverzala v enem dnevu.

Pohod na Rašico je bil razdeljen na štiri smeri, vse so bile primerne tudi za družine z otroki. Čiščenje se je začelo ob 9. uri in je potekalo ob poteh iz vasi Rašica, Srednjih Gameljn, vasi Dobeno in Sela pri Vodicah.

Pri Planinskem domu Rašiške čete je vse pohodnike ob 10.30 čakala malica, najboljši čistilci pa so prejeli nagrado. Čiščenje so spremljale tudi delavnice za otroke, preizkusili pa so se lahko tudi v lovu na skriti zaklad in igri geolov. Pripravili so tudi zabavni biatlon in tirolsko žičnico. Na Rašico so se povzpeli tudi psi iz Slovenskega društva za terapijo s pomočjo psov Tačke pomagačke.

"Vsem, ki se udeležijo naših pohodov, že osem let delimo simbole akcije - majice, rokavice in biorazgradljive vrečke, s katerimi očistijo planinske poti in v dolino odnesejo odpadke. Poleg tega spodbujamo tudi varno hojo v hribe in motiviramo družine, da prosti čas preživljajo skupaj v naravi," je poudaril Luka Pušnik, direktor službe za korporativno komuniciranje v Zavarovalnici Triglav, ki projekt finančno podpira.

Akcija Očistimo naše gore podpira tudi razvoj programa sarOS, ki reševalcem pomaga, da hitreje locirajo ponesrečenca in tako skrajšajo čas. "Z njim bodo lahko reševalci v gorah odslej lažje in hitreje našli ponesrečence ter s tem skrajšali pot do zdravniške oskrbe poškodovanih planincev," je dejal Pušnik.

V osmih letih so planinci v dolino skupaj odnesli 29 ton odpadkov, samo letos so pobrali več kot tono smeti. Projekt je v osmih letih pridobil 36.000 ambasadorjev, biorazgradljive vrečke pa je v letošnji sezoni dobilo več kot 78 planinskih koč.

Na odgovorno obiskovanje gora in planin opozarjajo tudi organizatorji akcije Slovenska transverzala v enem dnevu. Njeni udeleženci so danes odpadke pobirali na 600 kilometrov dolgi poti od Maribora do Ankarana.

"Slovenska planinska pot je eden najbolj obremenjenih delov našega planinskega sveta, saj zajema najzanimivejše in s tem najpopularnejše vrhove ter markirane poti. Priljubljenost pa ima seveda svoj davek: veliko število obiskovalcev in s tem večjo obremenjenost okolja," je opozoril pobudnik akcije Slovenska transverzala v enem dnevu Anže Kristan.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE