Nafta še vedno glavni vir energije v Uniji

Delež porabljene energije iz obnovljivih virov se je v Evropski uniji v zadnjih desetletjih skoraj podvojil in zrasel na devet odstotkov, a nafta še vedno ostaja glavni vir energije. Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat je bilo namreč leta 2009 v Uniji iz črnega zlata proizvedene kar 36,6 odstotka vse porabljene energije (v Sloveniji 37,3 odstotka).

Delež porabljene energije iz plina je v zadnjih desetih letih zrasel z 22,4 na 24,5 odstotka, medtem ko je delež porabljene jedrske energije v tem obdobju ostal skoraj nespremenjen – ves čas se vrti okrog 14 odstotkov, je mogoče prebrati v zadnjem poročilu Eurostata. Za nekoliko več sta se v desetletju zmanjšala deleža porabljene energije iz nafte in trdih goriv – prvi z 39,2 odstotka na 36,6 odstotka, drugi z 18,3 na 15,7 odstotka.

Nafta je bila leta 2009 vir za več kot polovico porabljene energije na Malti (100 odstotkov vse porabljene energije v državi), Cipru (95,7 odstotka), v Luksemburgu (62,9 odstotka), na Irskem (51,8 odstotka) in Portugalskem (50,5 odstotka). V Sloveniji je bil ta delež 37,3-odstoten.

Največji delež porabljene energije iz plina so leta 2009 zabeležili na Nizozemskem (43 odstotkov vse porabljene energije v državi), v Italiji (37,9 odstotka), Veliki Britaniji (37,8 odstotka) in na Madžarskem (36,2 odstotka). V Sloveniji je bil 11,9-odstoten.

Največ energije, pridobljene iz trdih goriv, so leta 2009 porabili v Estoniji (57,7 odstotka vse porabljene energije v državi), na Poljskem (54 odstotkov), Češkem (41,4 odstotka) in v Bolgariji (36,4 odstotka). V Sloveniji je bil ta delež 20,4-odstoten.

Največ jedrske energije so porabili v Franciji (40,2 odstotka vse porabljene energije v državi), v Litvi (34,1 odstotka) in na Švedskem (29,3 odstotka). V Slovenji je bil ta delež 21,2-odstoten.

Z največjim deležem porabljene energije iz obnovljivih virov v letu 2009 se pohvalijo v Latviji (36,2 odstotka vse porabljene energije v državi), sledijo Švedi (34,4 odstotka), Avstrijci (27,3 odstotka) in Finci (23,2 odstotka). V Sloveniji je bil delež porabljene energije iz obnovljivih virov predlani 12,7- odstoten.

Podatki Eurostata sicer kažejo, da so večjo porabo obnovljivih virov energije v desetletju zabeležile vse članice Evropske unije, največji skok pa beležijo na Danskem (z 8,1 odstotka leta 1999 na 16,7 odstotka leta 2009). Med državami z največjim porastom porabe energije iz obnovljivih virov je tudi Slovenija, ki je ta delež povečala z 8,6 odstotka na 12,7.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE