23. 3. 2011 | Besedilo: Ba. P. | Fotografije: www.bolefloor.com
Ne ravno, vijugasto!
23. 3. 2011 | Besedilo: Ba. P. | Fotografije: www.bolefloor.com
Nizozemsko podjetje Bolefloor s pomočjo računalniške tehnologije in izpopolnjenimi napravami CNC za obdelavo lesa izdeluje povsem drugačne lesene talne obloge, kot smo jih bili vajeni do zdaj – deske z ravnimi linijami oziroma robovi so preteklost, pravijo, prihajajo takšne z vijugastimi robovi, ki prostoru, v katerem so položene, dajo poseben čar.
V podjetju Bolefloor poudarjajo, da imajo z novo tehnologijo obdelave lesa, ki omogoča izdelavo zanimivo oblikovanih lesenih talnih oblog, manj lesnih odpadkov. Najprej poskenirajo vsak hlod, nato pa s pomočjo računalniških algoritmov izračunajo, kako ga najbolj učinkovito razžagati, da bi lahko uporabili kar največ lesa. Tako dobijo unikatne lesene deske z vijugastimi robovi, ki se nato pri polaganju sestavljajo kot puzzle.
Programsko opremo so zasnovali strokovnjaki štirih računalniških podjetij v sodelovanju z inštitutom za kibernetiko na talinski univerzi. Da bi se posamezni deli lesene talne obloge kar najbolj prilegali drug drugemu, programska oprema upošteva tudi naravne nepravilnosti lesa ob robovih, kot so grče, s čimer zagotavljajo tudi trajnost talne obloge, pravijo v podjetju Bolefloor.
Seveda ni treba poudarjati, da je takšna talna obloga izdelana po meri. Če jo je treba kdaj popraviti, na primer zamenjati desko ali dve, proizvajalec zagotavlja, da izdelava nove deske ni noben problem, saj zgolj poiščejo datoteko s podatki o izdelanem originalu in izdelajo kopijo. Proizvodnja omogoča sledenje vsakega kosa lesa od začetka, torej od faze surovega lesa do končne obdelave in vgradnje.
Na voljo so tri metre dolge in od 150 do 300 milimetrov široke deske, standardno debele 21 milimetrov. Talne obloge za zdaj izdelujejo le iz hrastovega lesa, v začetku letošnjega poletja pa načrtujejo razširitev ponudbe z drugimi vrstami lesa, tudi s tanjšimi, le 13 milimetrov debelimi deskami.