Dijaki zgradili nizkoenergijski vzorčni objekt

Na Šolskem centru Celje so odprli prav posebno zgradbo – nizkoenergijski vzorčni objekt, ki so ga zgradili dijaki Srednje šole za gradbeništvo in varovanje okolja pod vodstvom učiteljice in arhitektke Tanje Barle. Bivalna enota – poimenovali so jo hiša Neva – je kot učni objekt novih materialov in tehnologij nastala v sodelovanju s številnimi podjetji in je vzorčni primer sodelovanja med izobraževalno institucijo in gospodarstvom.

Gradnja vzorčnega objekta je bila večletna želja šole, ki sicer lahko pohvali z velikimi in dobro opremljenimi delavnicami. »Leta 2012 je naša želja dozorela, za izvedbo pa smo potrebovali partnerja, podjetje z dolgoročno vizijo, ki se zaveda, da je vsaka gradnja močno odvisna od dobro izobraženih kadrov,« pravi Irena Posavec, ravnateljica Srednje šole za gradbeništvo in in varovanje okolja. K sodelovanju so pritegnili podjetja Lumar IG, Mik Celje, Esal, Röfix, Knauf insulation, Cinkarna Celje, Fragmat tim, Würth in samostojnega podjetnika Andreja Arha.

Avtorica idejnega načrta, izjemno zanimive bivalne enote – hiše Neva, je učiteljica in arhitektka Tanja Barle. Pri risanju načrta, montaži in gradnji so pod vodstvom učiteljev sodelovali dijaki programov gradbeni tehnik, zidar, tesar, pečar – polagalec keramičnih oblog, izvajalec suhomontažne gradnje, elektrikar in klepar krovec.

»Z izgradnjo vzorčnega objekta nizkoenergijske gradnje smo dosegli zastavljene cilje: postaviti učni objekt novih materialov in tehnologij, z dijaki spoznavati in izvajati dela na pravem objektu, izvesti inovativno sodelovanje med izobraževalno ustanovo in gospodarstvom ter postaviti promocijski objekt naše šole,« pojasni ravnateljica in doda, da bodo tem ciljem sledili tudi v prihodnje. Dijaki bodo v okviru pouka načrtovali in izvajali spremembe notranjega bivalnega prostora ter celotne obdelave. Objekt je montažni, zato ga bo mogoče prihodnjih letih spreminjati in dopolnjevati. »Čaka nas zunanja ureditev, ki bo učni poligon za vse programe naše šole, tudi za program okoljevarstveni tehnik. V mislih imamo tudi 'aktivni pouk v počitniški hiški', ki ga bodo izvajali učitelji drugih predmetov, denimo slovenščine, angleščine in matematike,« razkriva načrte za prihodnost Posavčeva.

»V času krize je prenos znanja iz gospodarstva v šolstvo še pomembnejši, saj potrebujemo mlade, zagnane in usposobljene kadre, ki bodo skupaj z nami sooblikovali našo skupno prihodnost. Marsikdaj namreč vidimo, da kader, ki pride s fakultet ali srednjih šol, ni dovolj dobro izobražen in ravno tukaj vidimo naše poslanstvo, dvigniti raven znanja v izobraževanju,« je ob odprtju vzorčnega objekta dejal Marko Lukič, direktor podjetja Lumar IG.

Hišo Neva in druge projekte, ki jih nameravajo izvesti na Srednji šoli za gradbeništvo in varovanje okolja, bomo podrobneje predstavili v eni od prihodnjih številk priloge Deloindom.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE