Prva plusenergijska hiša iz opeke v Evropi

19. 4. 2013 | Besedilo: Ba. P. | Fotografije: arhiv podjetja Wienerberger

plusenergijska hiša, opečna gradnja, Wienerberger

V središču avstrijskega Zwettla, ki se že od leta 1929 ponaša z rekordom najhladnejšega kraja v Avstriji, stoji prva opečna plusenergijska hišav Evropi. Hiša prihodnosti, ki so jo poimenovali e4 opečna hiša 2020, je zgrajena iz tradicionalnih naravnih materialov, s sodobnim sistemom za ogrevanje in proizvodnjo energije pa proizvede več energije, kot je porabi za svoje delovanje.

Investitorja, Bianca in Rainer Lugauer, sta v središču mesta Zwettl v Spodnji Avstriji, ki je poznan tudi kot avstrijski severni pol (najnižja izmerjena temperatura je minus 36,6 stopinje Celzija), zasnovala moderno arhitekturo z upoštevanjem regionalne krajinske arhitekture in smernic nizkoenergijske gradnje po tako imenovanem e4-konceptu s poudarkom na naslednjih področjih: energija (energijska učinkovitost ovoja stavbe), ekonomija (cenovno ugodna gradnja z nizkimi stroški vzdrževanja), ekologija (raba obnovljivih virov), emocije (kakovost bivanja). Konec lanskega leta, po približno letu gradnje, se je mlada družina z dvema otrokoma končno preselila iz 70 kvadratnih metrov velikega starega stanovanja v dobrih 200 kvadratnih metrov velik novi dom.

Prva evropska e4 hiša je zgrajena z zadnjo generacijo opečnih zidakov Wienerberger, v katerih je integrirana toplotna izolacija. Zunanji zidovi, na katerih ni dodatnega izolacijskega sloja, se ponašajo z odlično toplotno prevodnostjo (U od 0,12 W/m²K) in visoko stopnjo akumulacije. Ob razmišljanju o udobnem bivanju in nizkih stroških za ogrevanje pozimi se je družina Lugauer srečala z idejo samozadostne nizkoenergijske hiše, ki je nadgradnja koncepta pasivne gradnje s konca 20. stoletja. Samozadostna nizkoenergijska hiša mora izpolnjevati stroga merila glede toplotne izolativnosti in zrakotesnosti ovoja ter dobre akumulacije energije tako v osnovnih konstrukcijskih elementih kot zalogovniku tople vode. Investitorja sta se zato odločila za masivno opečno gradnjo brez dodatne izolacijske obloge in velik zalogovnik tople vode s prostornino 9,5 m3, ki dodatno skrbi za natančno regulacijo toplote v vseh prostorih novega doma.

Vsa energija iz obnovljivih virov

Za proizvodnjo energije za ogrevanje in toplo vodo skrbijo solarni kolektorji in kotel na biomaso, ki bo zagotavljal energijo tudi ob ekstremno nizkih zunanjih temperaturah. Za zagotavljanje električne energije bodo skrbeli fotovoltaični paneli na strehi objekta. Med glavnimi porabniki energije so ogrevanje prostorov, priprava tople vode in elektrika za gospodinjstvo. Manjši skupini porabnikov so še energijske izgube in elektrika za hišno tehniko.

Investitorja sta se odločila za naravno prezračevanje brez rekuperacije in višje višine prostorov (280 cm), kar sicer neugodno vpliva na energijsko bilanco objekta, vendar še vedno omogoča izvedbo plusenergijske.

Sodoben sistem ogrevanja in fotovoltaični moduli prispevajo proizvodnjo celotne potrebne energije iz obnovljivih virov. Opečna hiša 2020 bo proizvedla celo več energije, kot je bo v porabila za delovanje, s čimer izpolnjuje vse zahteve uredbe Evropske unije o energetski učinkovitosti objektov v letu 2020 (Uredba 2010/31/EU).

Energetsko načrtovanje, izračun in oceno učinkovitosti so izdelali na Dunajski tehnični univerzi in Avstrijskem inštitutu za tehnologijo (AIT), kjer bodo naslednji dve leti tudi spremljali porabo energije v hiši, da bi pridobili neodvisne podatke o in proizvodnji energije, kakovosti bivanja na podlagi podatkov o vlažnosti, temperaturi ... Projekt e4 opečne hiše je v okviru raziskovalnega programa »Nove energije 2020« subvencioniral Avstrijski sklad za podnebje in energijo.

Z dokončanjem prve e4 opečne hiše 2020 je proizvajalec opeke Wienerberger naredil pomemben korak proti domovanju prihodnosti. Družba si je namreč leta 2010 zastavila cilj – gradnjo zdravih, energijsko učinkovitih in trajnih objektov, ki so privlačni in cenovno sprejemljivi za gradnjo in vzdrževanje. S skupino strokovnjakov so tako razvili model e4 opečne hiše 2020. Inovativni koncept izpolnjuje vse bistvene zahteve evropske zakonodaje, ki vključujejo tudi skoraj ničenergijsko gradnjo. Visoka energijska učinkovitost in zdravo bivalno okolje sta finančno sprejemljiva tudi za družine, ki želijo prispevati k varovanju okolja, poudarja Heimo Scheuch, izvršni direktor družbe Wienerberger.

Osebna izkaznica hiše:

  • Zasnova: ing. Rainer Lugauer
  • Proizvajalec: Wienerberger MassivWertHaus Schiller-Bau Gmbh
  • Konstrukcija: polnjena opeka Porotherm 49 W. i.
  • Integrirani fotovoltaični sistem in pozitivna bilanca CO2
  • Pozidana površina: 194,44 m2
  • Bivalna površina P+E: 202,80 m2
  • Ogrevana bruto površina: 277,00 m2
  • Letna raba primarne energije: 3,57 kWh/m2/a
  • Letni izpusti CO2: –0,64 CO2/ m2/a

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE