Nove družine stolov iz Stola: oživitev slovenskega avtorskega oblikovanja

6. 12. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko

stoli, rok kuhar, katjuša kranjc, stol

Stol velja za klasični oblikovalski projekt. Številni oblikovalci so se v zgodovino oblikovanja vpisali prav z njim. Slovensko podjetje Stol jih izdeluje že 107 let. Zanj so jih v preteklosti snovali tako Jože Plečnik, Branko Uršič kot Niko Kralj, umetniki slovenskega oblikovanja. V tovarni Stol je nastajal tudi znameniti Kraljev rex, ki ga ima med redkimi slovenskimi izdelki v svoji zbirki newyorški Muzej moderne umetnosti (MOMA). Zdaj v Stolu pišejo novo zgodbo, s katero napovedujejo oživitev slovenskega avtorskega oblikovanja. Predstavljajo tri družine novih poslovnih stolov, ki sta jih zasnovala oblikovalca Rok Kuhar in Katjuša Kranjc.

Z njimi, pravijo v podjetju, želijo znova vzbuditi pozornost oblikovalcev interierjev in morda tudi zbirateljev dizajnerskih kosov. Osrednji motiv novih kolekcij je sodobna reinterpretacija standardnih odpreškov tovarne Stol, ki so jih z rezanjem, obračanjem in novimi površinskimi obdelavami preoblikovali v sodobne kompozicije.

Rok Kuhar in Katjuša Kranjc sta zasnovala in oblikovala celoten novi program, to je osem linij pisarniških stolov v različnih cenovnih izvedbah, devet modelov priklopnih stolov in štiri modele zof oziroma stolov lounge, namenjenih udobnemu sedenju v čakalnicah in hotelskih preddverjih. »Pri pisarniških stolih večina proizvajalcev ne izrabi možnosti proizvodnje znotraj podjetja, ampak jih praviloma sestavljajo iz elementov, ki jih kupijo na trgu. Tudi na Kitajskem. Naša ambicija je bila uporaba obstoječih lesenih odpreškov. Ti so tisto, kar Stol naredi preverjeno dobro in lahko z njimi zagotovi visoko kakovost po konkurenčnih cenah. Plastične školjke smo dovolili le v najnižjem cenovnem razredu,« pojasnita oblikovalca Rok Kuhar in Katjuša Krajnc. Za nove stole so zato uporabili preverjene materiale, prav tako so jih ergonomsko prilagodili pisarniškemu delovnemu procesu in sedenju. Po besedah Roka Kuharja so Stolov klasični pisarniški model iz sedemdesetih let prejšnjega stolet­ja, simbol preprostega prilagodljivega delovnega stola, delno preoblikovali in prilagodili trenutnim proizvodnim zmožnostim.

Tudi pri priklopnih stolih je podobno kot pri pisarniških več cenovnih razredov. Osnova je školjka, ki je na istem odprešku rezana na več načinov. Različice določa kombinacija barvnih odtenkov ter različnih podnožij in školjk. Školjke so bukove in lahko ostanejo naravne, brez obdelave, lahko pa so barvane oziroma oblazinjene. Sedeži in nasloni so narejeni iz oblikovane furnirane vezane plošče, naravne ali lužene, lahko pa so tudi tapecirani z blagom.

Kakor pravita oblikovalca, sta se v izhodišču prilagodila proizvodnji krivljenih vezanih plošč v podjetju Stol, kjer tradicionalno sami izdelujejo orodja in jih imajo že velik nabor: »Tako sva lahko uporabila in predelala obstoječe školjke, jih rezala, sestavljala, obračala in na novo oblikovala.«

Podjetje Stol se je v zadnjih letih večinoma ukvarjalo z opremljanjem gledališč, koncert­nih, kongresnih in športnih dvoran ter predavalnic doma in v tujini. Na leto opremi do 60 takšnih objektov. Z novimi kolekcijami stolov pa je začelo graditi še širšo bazo izdelkov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE