Otroške sobe: Od lesa do igrač

28. 11. 2007 | Besedilo: Aleksandra Zorko

otroške sobe, igrače, dosje

Mnoge sobe, namenjene otrokom, zaživijo v pisanih barvah, še pred prihodom dojenčka na svet. Starši želijo novemu družinskemu članu zagotoviti vse najboljše, zato temu namenjajo veliko pozornosti. Oprema otroške sobe naj bi bila prilagojena starosti otroka, saj ima ta v različnih obdobjih različne potrebe. Sprva naj bi bilo vse podrejeno varnosti malčka in igri, pozneje pa vse bolj učenju, pisanju nalog, branju.

Opremljanje otroške sobe je prijetno in hkrati zahtevno. Na eni strani se mnogi starši spopadajo s prostorsko stisko, ki zahteva premišljene funkcionalne rešitve pri opremljanju. Na drugi strani pa je pogosto omejitev tudi denar. Kakovostni materiali in izdelava imajo namreč svojo ceno. Zato je večnamensko pohištvo, ki ponuja rešitve za različna starostna obdobja v otroških sobah, več kot dobrodošlo. To upoštevajo tudi arhitekti v svojih rešitvah.

Na naslednjih straneh pišemo o opremi za otroške sobe v različnih starostnih obdobjih, osredotočili smo se zlasti na osnovne, nepogrešljive kose pohištva, ki jih otrok potrebuje v prvem življenjskem obdobju, v predšolskih in šolskih, pa tudi v najstniških letih. Poseben poudarek smo dali osvetlitvi otroku namenjenega prostora. Ta je enako pomembna kot drugi elementi, na primer nakup kakovostne postelje, a prepogosto ostane zanemarjena oziroma pozabljena. Glavno pravilo so denimo trije viri osvetlitve. Pozabili pa nismo niti na barve, ki so prav tako nepogrešljiv del opreme otrokove sobe. Poiskali smo nekaj osnovnih napotkov o vplivu svetlih in temnih odtenkov na prostor ter njihovem učinku na otrokovo počutje.

Poleg pohištva otroške sobe ponavadi zapolnjujejo tudi kupi igrač. Osredotočili smo se na merila, ki določajo kakovost igrač, predpise, ki določajo njihovo varnost in primernost za različna starostna obdobja.

V pogovoru z razvojno psihologinjo dr. Ljubico Marjanovič Umek boste našli odgovore na vprašanja, kdaj je čas, da ima otrok svojo sobo, kolikor je je priporočljive uporaba pisanih barv v njegovi sobi in koliko naj sodeluje pri opremljanju svojega lastnega kotička.

Z arhitektko Katjo Žlajpah smo se pogovarjali o tem, kako v sodoben način življenja in bivanja vključiti novega družinskega člana. V prvih mesecih otrokovega življenja tako pridejo v poštev rešitve, ki omogočajo čim bolj neposreden stik z otrokom. Pozneje pa je dobrodošlo razmišljanje o opremi, ki jo je mogoče prilagajati otrokovi starosti in potrebam, jo nadgrajevati in spreminjati. To pa je po mnenju arhitektke hkrati največji izziv za sodobne oblikovalce.

Zelo pomembno je, iz česa je izdelano otroško pohištvo – kakšni materiali so uporabljeni tako pri postopkih izdelave kot pri premazih, s katerimi dobimo lepo, pisano pohištvo. Ali za opremo, namenjeno otrokom, veljajo kakšna strožja pravila? Na ta in podobna vprašanja smo odgovore poiskali pri strokovnjaku dr. Marku Petriču z Biotehniške fakultete UL, Oddelka za lesarstvo.

Delo in dom, 28. november 2007

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE