Počivalniki: Udobni, funkcionalni, lepi

5. 1. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

počivalniki, oblazinjeno pohištvo

Naslanjači, počivalniki ali fotelji so danes del sodobnih modularnih sestavov, ki zapolnjujejo dnevne sobe. V prvi vrsti naj bi bili udobni, funkcionalni in še lepi povrhu. Med brskanjem po letošnji ponudbi ugotavljamo, da so vedno znova vir navdiha oblikovalcem, saj nastajajo novi, še bolj drzni, unikatni, živahno obarvani. A ko pišemo in razmišljamo o tem udobnem in privlačnem pohištvu, ne moremo mimo kultnih kosov, ikon, ki so se zapisale v zgodovino oblikovanja. Zato predstavljamo izbor najnovejših počivalnikov, med njimi pa tudi nekaj takih, ki so nastali pred več desetletji in jih še vedno izdelujejo, a od letos v novi preobleki.

1. Kultni počivalnik Lounge chair, ki sta ga oblikovala Ray in Charles Eames leta 1956, letos praznuje šestdeset let. Ob tej priložnosti so enega najbolj znanih kosov pohištva 20. stoletja pri podjetju Vitra namesto v usnje oblekli v črno tkanino. V tej posebni različici bo naprodaj do konca januar­ja prihodnje leto. Njegova avtorja, zakonca Charles in Ray Eames, sta bila pionirja na svojem področju in sta se vpisala v zgodovino oblikovanja. Naslanjač sta izdelala kot darilo prijatelju režiserju Billyju Wilderju za petdeseti rojstni dan. To je bil prvi primerek, ki je prišel iz proizvodnje, pozneje so ga začeli izdelovati pod imenom Lounge Chair, po izvirnih načrtih pa nastaja še danes (v ZDA v podjetju Herman Miller, v Evropi v Vitri). Lounge Chair stoji na zvezdastem aluminijastem podstavku s petimi nogami in se lahko vrti. Sedež in naslonjali so izdelani iz treh školjk iz večplastnega lesa. Pripada mu še počivalnik za noge, narejen iz ene plošče, ki stoji na štirikrakem podstavku.

2. V zadnjih letih je priljubljeno oživljanje starih kosov pohištva, tako imenovanih klasikov, ki so nastali pred več desetletji. V tem duhu je letos dobil preobleko naslanjač Utrecht, ki ga je leta 1935 oblikoval nizozemski oblikovalec Gerrit T. Rietveld (1888–1964). Ta je naslanjač poimenoval po mestu, v katerem je bil rojen, to je nizozemski Utrecht. Že od leta 1988 ga v različnih tkaninah izdeluje podjetje Cassina. Na novo ga je zdaj preodel mlad, prav tako nizozemski, oblikovalec Bertjan Pot. Zasnoval je živopisano blago z geometrijsko razgibanim žakardnim vzorcem, ki ga določa mozaik pisanih trikotnikov. Blago, ki so ga poimenovali Boxblocks, so stkali prav za ta namen, narejeno pa je iz niti v osmih barvah in dveh kombinacijah, tako je nastalo 19 različnih barvnih kombinacij, v katere je zdaj odet stol Utrecht. Navdih za vzorec je oblikovalec našel v modernistični kocki, ki definira njegovo izvirno obliko.

3. Podjetje Rosenthal, ki ga poznamo zlasti po jedilnih servisih in drugem porcelanu za dom, od leta 1972 izdeluje tudi pohištvo. Pred kratkim so med drugim predstavili v rožnat žamet odet počivalnik Scoop. Oblikovalca Diana in Emmanuel Dietrich sta zanj izbrala organsko obliko, ki vabi v svoj objem in uteleša poležavanje ter sprostitev. Zaobljen počivalnik sta avtorja popestrila le z vidnim šivom na tkanini.

4. Nemški oblikovalec mlajše generacije Sebastian Herkner, ki je v nekaj letih postal avtor številnih izdelkov pri vodilnih blagovnih znamkah, je za italijanski Moroso zasnoval počivalnik Pipe. Kakor pove ime Pipe (Cev), temelji na ceveh. Ponavadi želijo oblikovalci uporabiti čim tanjšo kovinsko konstrukcijo in jo karseda skriti, Herkner pa je naredil ravno nasprotno. Odločil se je za najdebelejše cevi, ki so tako del ogrodja naslanjača in hkrati njegov grafični element. Počivalnik izstopa tudi s tkanino v črno-belem črtastem vzorcu, v katero je odet.

5. V zadnjih letih je vse več pohištva, ki je uporabno tako v notranjih kot zunanjih prostorih, zlasti na terasah, ki se nadaljujejo iz dnevne sobe. Takšen namen ima tudi naslanjač Cala, ki ga je za špansko podjetje Kettal zasnoval oblikovalski dvojec Doshi Levien (indijska oblikovalka Nipa Doshi in angleški oblikovalec Jonathan Levien). Nastal je transparenten naslanjač iz obarvanega aluminijastega ogrodja in naslonjala, narejenega iz pletene vrvi. Pro­izvajalec ponuja tudi možnost lesenih nogic iz tikovega lesa, za udobje pa so dodali dve okrasni blazini.

6. Nizozemski oblikovalec Marcel Wanders je tokrat oblikoval počivalnik za modno blagovno znamko Louis Vuitton. Usnjen počivalnik sestavljajo trije različno veliki deli, ki so povezani s pasovi in se jih da zložiti drugega v drugega ter prenašati s seboj kot kovček. Lahko je počivalnik, sestavljen iz treh delov, naslanjač iz dveh delov ali tabure. Počivalnik je poklon oblikovalcu Joeju Colombu in njegovemu počivalniku Tube iz leta 1969. Pri snovanju izdelka je Wanders izhajal iz mobilnosti, potovanj, raziskovanja novih krajev in nomadskega življenjskega sloga. Kot pravi, je želel narediti kos, ki združuje idejo popotništva, hkrati pa je funkcionalen in seveda lep. Ta je del kolekcije z imenom Objets Nomades, ki jo modna hiša Louis Vuitton od leta 2012 dopolnjuje z novimi kosi pohištva, za katere so bila navdih potovanja. Do zdaj so k sodelovanju povabili deset priznanih oblikovalcev, kot so Patricia Urquiola, Maarten Baas, brata Campana, Barber in Osgerby, Atelier Oï, Nendo, preteklo leto pa kar tri: oblikovalski dvojec Raw Edges ter francoska oblikovalca Gwenaëla Nicolasa in Damiena Langlois-Meurinna.

7. Španska oblikovalka Patricia Urquiola je za podjetje Cassina tokrat ustvarila naslanjač, ki s svojim imenom Gender (Spol) nakazuje, da je nastal z mislijo na vloge v odnosu moški-ženska. Sestavljata ga dve povsem ločeni obliki, ki se združita v eno: ena je strukturirana in fleksibilna, druga je mehka in pripomore k udobnosti naslanjača. Ta je iz dveh plasti, ki se dopolnjujeta po obliki in materialu, a sta hkrati po barvi kontrastni. Kovinsko ogrodje je obloženo s poliuretansko peno, vse skupaj pa je oblazinjeno v usnje ali tkanino. Visoko naslonjalo, zasnovano kot kokon, ki objame telo, je gibljivo, tako da se še poveča udobje sedenja. Oblikovalka si je zamislila pet različnih barvnih kombinacij naslanjača, dopolnjuje pa ga lahko tudi naslonjalo za noge.

8. Vse več oblikovalcev in proizvajalcev išče rešitve za majhna stanovanja. Zato ponujajo večnamensko pohištvo, ki se lahko premika po prostoru in spreminja svoje funkcije. Fotelj Yoda, ki ga je zasnovala oblikovalka Emanuele Magini za podjetje Campeggi, je sicer namenjen tudi sproščenemu posedanju, a se v njem skriva še nekaj dodatnih možnosti. V nekaj potezah se lahko spremeni v uporabno pisalno mizo s stolom.

9. Počivalnik oz. bolje oblazinjen stol Honken z več funkcijami so si zamislili oblikovalci Johan Lindau, Stefan Borselius in Thomas Bernstrandpri za švedsko podjetje Blä station. Kovinsko ogrodje dopolnjujejo masivno lesene nogice. Čeprav lahko služi ležernemu posedanju, a ko se mu dodajo polica za prenosni računalnik, odlagalna površina za knjige in revije ter priključek za pametne naprave, postane delovni prostor v malem.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE