21. 12. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij
Svetila: Ambientalna osvetlitev za prijetno vzdušje
21. 12. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij
V prazničnem decembru se vse vrti okrog luči. Mesta ob večerih zaživijo v drugačni podobi, ki jo ustvari na tisoče lučk, te so tudi del domače praznične dekoracije. Vse skupaj pa pripomore k prijetnejšemu preživljanju časa, ko so dnevi kratki in jih pogosto ovijajo oblaki in megla. Ambientalna osvetlitev je eden od sestavnih delov zasnove osvetlitve notranjih prostorov.
Svetila so pomemben del arhitekture prostora, saj nanj vplivajo s svojo obliko in svetlobo, ki jo oddajajo, vplivajo pa tudi na naše počutje. Na splošno velja, da naj bo osvetlitev zasnovana na več virih in tipih svetil. Več ko je različnih virov svetlobe, več različnih ambientov lahko ustvarimo. Na to vpliva namembnost prostora, saj definira potrebo po količini svetlobe v njem. Poleg splošne in namenske osvetlitve je pomembna tudi ambientalna, ki je ponavadi umirjena in pridušena. Po svoji funkciji je nasprotna splošni osvetlitvi. Splošna je namenjena enakomerni in intenzivni osvetlitvi prostora in navadno ne ustvarja izrazitih senc ter kontrastov med osvetljenimi in neosvetljenimi predmeti, medtem ko je ambientalna namenjena ustvarjanju prav teh. Z ambientalno osvetlitvijo ustvarimo posebno razpoloženje, z njo prostor postane lepši, poudarimo posamezne elemente v njem, hkrati pa lahko deluje dekorativno, ko sta zanimiva svetilka sama po sebi in učinek, ki ga naredi. Pravzaprav je ambientalna vsaka osvetlitev, ki ni funkcionalna. Na splošno sooblikuje prostor in ustvarja vzdušje, zato je praviloma nežnejša. Večinoma se zanjo uporablja topla bela barva svetlobe ali celo barvna svetloba. Ambientalna osvetlitev je lahko vključena ves čas, poseben učinek pa bo imela v času, ko dnevne svetlobe primanjkuje. Uporabimo jo lahko v vseh bivalnih prostorih, tudi v kuhinji, če je na primer povezana z jedilnico ali dnevno sobo in se v njej več zadržujemo, celo v kopalnici nam lahko pride prav. Zanjo lahko uporabimo katero koli svetilo in žarnico, pomembno je le, kam jo postavimo oziroma kolikšna je njena svetilna moč glede na velikost prostora. Pri izbiri upoštevamo slog opreme in seveda svoje želje. Navadno so to svetila manjših svetilnih zmogljivosti, na primer namizna in stoječa svetila s senčnikom, vgradna svetila v tleh ob stenah, tudi kakšna viseča. V police ali niše lahko vgradimo reflektorje ali skrijemo LED-trakove.
Možnosti za ustvarjanje prijetnega ambienta je ogromno, saj je svetilk, ki oddajajo nežno, pridušeno svetlobo, res veliko. Ne nazadnje gre lahko za lestenec nad jedilno mizo, ki ima možnost regulacije jakosti svetlobe, ali pa reflektorje, s katerimi osvetlimo dekorativne elemente, kot so fotografije, umetniška dela ali kakšen kos opreme. Potem so tu še številne namizne in stoječe lučke, ki so z zanimivo obliko hkrati okras prostora. Manjše namizne lahko postavimo na omarice, police, večje pa na tla. V zadnjem času so zelo priljubljene luči v obliki žarnic (največ je visečih), a ni izbira stoječih in namiznih z inovativno oblikovanim sečnikom zato nič manjša. Prevladujejo v beli barvi, vendar najdemo tudi vpadljivejše barvne izvedbe in potiske. Ta svetila so izdelana iz različnih materialov, kot so kovina, steklo, tkanina, pluta, papir in umetne mase. Med novejšimi materiali je v ospredju sintetični mavec, ojačan s steklenimi vlakni. Pri klasično oblikovanih različicah je sicer senčnik največkrat iz blaga, pogosto z vzorcem, na primer cvetličnim, živalskim, geometrijskim ali povsem abstraktnim. Ne glede na najrazličnejše luči pa v tem času ne smemo pozabiti na sveče. Te so najpreprostejši vir svetlobe, ki pa vedno ustvari izredno močan ambientalni učinek.