Trendi bivanja - Minimalistično: Manj je več

10. 6. 2013 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

trendi bivanja, minimalizem, pohištvo

Že vrsto let si lahko ogledujemo pohištvo gladkih, izčiščenih linij, brez odvečnega okrasja, monokromatskih barv, za katero se je prijela opredelitev minimalistično. Seveda z nekaj odstopanji.

Z besedami »manj je več« lahko na kratko in natančno opišemo slog opreme, ki mu pravimo minimalizem. Gre za slog, pri katerem z minimalnim številom preprostih kosov pohištva dosežemo maksimalni učinek. V oblikovanju in arhitekturi je minimalizem očiščen vseh odvečnih elementov na zgolj nujne. Po nekaterih virih sta nanj vplivala japonsko tradicionalno oblikovanje in arhitektura. Tudi nekateri slavni arhitekti in oblikovalci iz prejšnjega stoletja so sledili tej usmeritvi. Med njimi je bil arhitekt Mies van der Rohe, ki se je pravila manj je več držal pri snovanju arhitekturnih del, v nekoliko spremenjeni obliki – manj, a bolje – pa ga je sprejel tudi industrijski oblikovalec Dieter Rams.

Minimalizem je bil pravzaprav odgovor na pretirano dekorirano oblikovanje prejšnjega obdobja. Minimalistična arhitektura je postala priljubljena v poznih osemdesetih letih prejšnjega stoletja v Londonu in New Yorku, kjer so arhitekti in oblikovalci skupaj ustvarjali velikanske prostore z malo pohištva, v glavnem so uporabljali belo barvo in osvetlitev, ki je delovala hladno. Tako naj bi se pozornost preusmerila h kakovosti zgradb in same arhitekture. Marsikdo si pod minimalistično predstavlja hladno in pusto opremljeno stanovanje. Pa ni čisto tako. Res se uporabljajo beli, sivi, črni, zemeljski odtenki in so poudarjene čiste linije ter preproste oblike, pa ni nujno videti pusto. Pestrost se ambientu dodaja z različnimi teksturami, tu in tam kakšno barvo in s primerno osvetlitvijo. Belo stanovanje še ne pomeni minimalistično, lahko je tudi rustikalno. Prav tako je lahko minimalistična masivna lesena miza. Za skandinavsko oblikovanje, na primer, je že ves čas značilen minimalizem, pri čemer gre z roko v roki s svojo tradicijo in sodobnim oblikovanjem. Zanje je značilno, da oblikujejo za desetlet­ja, in ne zgolj za sezone, pri tem pa upoštevajo splošne estetske vrednote, uporabljajo naravne materiale in tako nastane nekaj, kar je brezčasno. Zato obstaja skandinavsko pohištvo, ki je staro sto let in je zdaj enako moderno, kot je bilo takrat, ko je nastalo.

Če se ozremo po letošnjih pohištvenih sejmih in novostih, ugotovimo, da so še najbolj izčiščenih oblik nova svetila. Ta so velikokrat geometričnih oblik, delujejo pa elegantno in prefinjeno. Ne glede na vse pa še vedno lahko predstavljajo dekoracijo v prostoru, seveda minimalistično. Po načelu manj je več je narejen še marsikateri kos novega pohištva, vendar zaradi barve, naravnega materiala deluje toplo in domačno.

Minimalizem omogoča še nekaj – posprav­ljen dom. Ta slog je namreč odprte police skril za vrata, stvari pa pospravil v omare z gladkimi drsnimi vrati, ki delujejo kot stene. Tako očiščen prostor je idealen tudi za kombinacijo s starinami.
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE